در معاملات آخرین روز کاری خرداد نشانه‌های صعودی دیده می‌شود، آیا بورس تیر ماه را صعودی آغاز خواهد کرد؟

به گزارش رتبه آنلاین از اقتصاد نیوز، برای پیش بینی بورس امروز – سه‌شنبه اول تیر- به روند بازار سهام در روز گذشته نگاه می‌کنیم. در روز دوشنبه شاخص کل بورس ۴ هزار و ۸۳۳ واحد رشد کرد و به رقم یک میلیون و ۱۶۸ هزار واحد رسید. شاخص کل هم‌وزن نیز ۱۱۸ واحد بالا آمد و در رقم ۳۷۰ هزار و ۷ واحد ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس ۳۲ واحد رشد کرد و به رقم ۱۷ هزار و ۳۱۹ واحد رسید.

در پایان معاملات ‌روز دوشنبه، ۱۹۷ نماد رشد قیمت و ۲۳۲ نماد کاهش قیمت داشتند، به عبارت دیگر، ۴۲ درصد بازار رشد قیمت داشتند و ۵۰ درصد بازار افت قیمت داشتند.

روز دوشنبه در بورس شرکت بین المللی توسعه ساختمان (ثاخت)، ولکار (لیزینگ کارآفرین) و تاید واتر خاورمیانه (حتاید) بیشترین افزایش قیمت را ثبت کردند. در فرابورس نیز شرکت‌های پخش البرز (پخش)، بیمه اتکایی ایرانیان (اتکای) و صنایع ماشین‌های اداری ایران (مادیرا) بیشترین افزایش قیمت را داشتند.

بیشترین کاهش قیمت

در بورس نمادهای قزوین (کارخانجات قند قزوین)، قهکمت (قند هکمتان) و غبهنوش (بهنوش ایران) در روز دوشنبه بیشترین کاهش قیمت بازار را داشتند و در معاملات فرابورس شرکت کشت و صنعت شریف آباد (زشریف)، گروه کارخانجات صنعتی تبرک (تبرک) و پگاه گیلان (غگیلا) بیشترین کاهش قیمت را داشتند.

عرضه و تقاضای بازار

عرضه و تقاضای بورس در انتهای معاملات روز دوشنبه، علامتی کارآمد برای پیش بینی عرضه و تقاضای بازار سهام در روز ‌سه‌شنبه است. در پایان معاملات روز دوشنبه بازار با مازاد عرضه هزار و ۱۲ میلیارد تومانی بسته شد که نسبت به روز یکشنبه کاهش ۲۱ درصدی داشته است.

افزایش ارزش صف‌های خرید

در پایان معاملات دوشنبه ۱۱۹ نماد صف فروش و ۶۴ نماد صف خرید داشتند. ارزش صف‌های خرید نسبت به پایان روز یکشنبه ۶۸ درصد افزایش یافت و در رقم ۴۸۳ میلیارد تومان ایستاد. ارزش صف‌های فروش نیز ۵ درصد کاهش یافت و هزار و ۴۹۵ میلیارد تومان شد.

بیشترین تقاضاها

در روز دوشنبه شرکت مدیریت ارزش سرمایه صندوق بازنشستگی کشوری (با نماد معاملاتی ومدیر) با صف‌ خرید ۱۱۴ میلیارد تومانی برای سومین روز پیاپی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از ومدیر ، ولکار (لیزینگ کارآفرین) و اخابر (شرکت مخابرات ایران) بیشترین صف خرید را داشت.

بیشترین عرضه‌ها

روز گذشته بیشترین صف فروش نیز به خزر (فنرسازی زر) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش ۷۰ میلیارد تومانی داشت. پس از خزر، سنیر (سیمان سفید نی‌ریز) و بکاب (صنایع جوشکاب یزد) بیشترین صف فروش را داشتند.

پیش بینی بورس امروز

روز گذشته شاخص‌های بازار سهام رشد کردند و تابلوی بورس سبزپوش شد. ۴۲ درصد نمادهای بازار رشد قیمت داشتند و بازار به تعادل نزدیک شد.

همچنین ارزش صف‌های خرید افزایش و ارزش صف‌های فروش کاهش یافت. بدین ترتیب مازاد عرضه بازار ۲۱ درصد کاهش یافت و به رقم هزار و ۱۲ میلیارد تومان رسید. ارزش پول حقیقی خروجی از بازار نیز ۷۲ درصد کاهش یافت و به رقم ۱۵۱ میلیارد تومان تنزل کرد.

گروهی از تحلیل‌گران دلیل رشد شاخص‌ها را کاهش ریسک‌های سیاسی پس از برگزاری انتخابات می‌دانند و گروهی دیگر افزایش انتظارات تورمی پس از انتخابات ریاست جمهوری را علت بهبود روند بازار معرفی می‌کنند. برخی نیز علت رشد قیمت‌ها در بازار سهام را رکود بازارهای دارائی موازی می‌دانند. همچنین تحلیل‌گرانی که بر روندهای درونی بازار تمرکز دارند معتقدند قیمت سهام شرکت‌های بورسی به سطوح ارزنده رسیده است. در هر حال کاهش مازاد عرضه و کاهش میزان خروج پول حقیقی در معاملات دیروز نشانه‌های مثبتی برای سهام داران است تا امیدوار باشند بورس ماه جدید را با رشد شاخص آغاز کند.