سه‌شنبه 28 فروردین 1403
خانهگزارش روزمهلک‌ترین بدافزارها و حملات سایبری تا سال ۲۰۱۷

مهلک‌ترین بدافزارها و حملات سایبری تا سال ۲۰۱۷

اخبار و گزارش‌های بسیاری درباره حملات سایبری هرروزه از گوشه و کنار جهان به گوش می‌رسد و این امر برای امنیت سایبری کشورهای جهان زنگ هشدار بزرگی محسوب می‌شود.

به گزارش رتبه آنلاین، به نقل از وب سایت tech republic، طبق گزارش‌های منتشر شده، آمار حملات سایبری و هک در سال ۲۰۱۷ به اوج خود رسیده است و برآوردها نیز حاکی از آن است که رکورد حملات سایبری در سال آینده میلادی ۲۰۱۸ شکسته خواهد شد.

بدافزارها، باج ‌افزارها و حملات DDOS از جمله تهدیدهای امنیتی بودند که از سال ۲۰۱۶ کاربران فضای مجازی را در معرض خطر حملات سایبری قرار دادهاند و موجب لو رفتن اطلاعات شخصی و محرمانه آنها شده‌‌است. 

همانطور که در اخبار گذشته اشاره شده‌است، سالانه شرکت‌ها و سازمان‌های دولتی و خصوصی بزرگی در سراسر جهان متحمل خسارات و آسیب‌های جبران ناپذیری می‌شوند که از جمله مهم‌ترین آنها می‌توان به حمله سایبری به شرکت مالی اکوئیفاکس در آمریکا، سازمان بهداشت و سلامت در انگلستان، وزارت‌های دفاع و امور خارجه بسیاری از کشورها، شرکت حسابرسی دیلویت (Deloitte) در آمریکا اشاره کرد.

بنابراین می‌توان گفت خطر حملات سایبری در کمین تمامی افراد، کاربران و شرکت‌های کوچک و بزرگ در جهان است و دیگر نمی‌توان ادعا کرد که کسی از گزند و خطرات حملات سایبری در امان است.

در این گزارش به بررسی ۱۰ بدافزاری که در حملات سایبری اخیر متهم ردیف اول به شمار می‌روند، خواهیم پرداخت:

۱. نوت پتیا (NotPetya)

باج افزار نوت پتیا که به عنوان یک نسخه به‌روزرسانی شده نرم افزار مالیاتی در اوکراین آغاز بکار کرد، تا بحال هزاران هزار رایانه را در صدها کشور مورد تهاجم قرار داده است. این باج افزار که نوعی دیگر از بدافزار پتیا (Petya) است، تاکنون به زیرساخت‌های بسیاری در کشورهایی همچون اوکراین، روسیه، انگلستان و تعدادی دیگر از کشورهای جهان حمله کرده است.

از بزرگترین قربانیان این حمله سایبری می‌توان به شرکت‌هایی عظیمی نظیر روس نفت بعنوان بزرگترین تولیدکننده نفت روسیه، مائرسک بعنوان یکی از غول‌های کشتیرانی اتریش، شرکت Wpp بعنوان یکی از بزرگترین شرکت‌های تبلیغاتی انگلیسی، بانک های روسی و اوکراینی، فرودگاه بین‌المللی اوکراین و بسیاری از شرکت‌های آلمانی و فرانسوی اشاره کرد.

۲. واناکرای (WannaCry)

به طور قطع می‌توان گفت که باج افزار و بدافزار واناکرای از مهلک‌ترین حملات سایبری در طول تاریخ کشورهای جهان به شمار می‌رود. بعنوان مثال، باج افزار مذکور توانست بخش‌های سلامت و بهداشت و خدمات بیمارستان‌های انگلستان را برای چندین روز از کار بیندازد و عمل‌های جراحی بسیاری از شهروندان را مختل کرده و یا به تعویق بیندازد.

همچنین سرورها و زیرساخت های موسسات و شرکت های عظیمی را در جهان با مشکلات عدیده ای مواجه کند. از جمله قربانیان دیگر این حمله سایبری می‌توان از فدکس، دویچه بان، وزارت کشور، وزارت بحران و شرکت مخابراتی مگافون روسیه و همچنین بزرگترین شرکت مخابراتی تلفنی اسپانیا به نام تلفنیکا نام برد.

طبق گزارش های منتشر شده، بد افزار واناکرای حدود ۲۰۰ هزار رایانه و سیستم را در بیش از ۱۵۰ کشور در جهان مورد حمله قرار داده و اطلاعات خصوصی و محرمانه آنها را به سرقت برده و یا از آنها سوءاستفاده کرده‌است.

مشاور امور حقوقی شرکت مایکروسافت نیز پیشتر اعلام کرده‌بود که در حملات سایبری موسوم به باج افزار واناکرای، ردپای هکرهای کره شمالی دیده می‌شود. باج افزار واناکرای WannaCry  با استفاده از حفره‌های امنیتی که در ویندوز وجود دارد، فایل‌های کاربران را رمزگذاری کرده و برای جلوگیری از حذف داده‌ها، ۳۰۰ دلار به صورت بیت کوین طلب می‌کند.

۳. لاکی (Locky)

براساس گزارش‌های منتشر شده از سوی موسسه Proofpoint، بدافزار لاکی در فهرست خطرناک‌ترین بدافزارها در حملات سایبری، در جایگاه سوم قرار گرفته است.

بد افزار لاکی در سال گذشته میلادی ۲۰۱۶ جز پرکاربردترین بدافزارهایی بود که مقصر شماره نخست حملات سایبری در این سال به شمار می‌رفت. این بدافزار، انواع مختلفی به نام های  Diabloو  Lukitusدارد که آنها نیز هر کدام به نوبه خود خطرات و تهدیدات بسیاری را برای مراکز و سازمان های مختلف ایجاد کرده‌بودند.

۴. کرایسیس (CrySis)

این بدافزار در کشورهایی نظیر نیوزلند و استرالیا بیشترین آمار حملا سایبری را به نام خود ثبت کرده است و در فهرست مهلک ترین بدافزارها در جهان، در رتبه چهارم جدول جای گرفته است.

۵. نِموکُد (Nemucod)

بدافزار نموکد از سال ۲۰۱۵ میلادی تاکنون فعالیت خود را در زمینه سرقت اطلاعات در فضای سایبری آغاز کرد. نموکد نخست در قالب یک ایمیل فیشینگ، به رایانه‌های بسیاری از کاربران در جهان حمله کرده و اطلاعات محرمانه ذخیره شده آنها را به سرقت برد.

۶. جاف (Jaff)

باج افزار جاف که در ماه مه سال جاری میلادی ۲۰۱۷ آغاز بکار کرد، شباهت بسیاری به باج افزار لاکی (Locky) دارد و از طریق ارسال ایمیل‌های اسپم به رایانه‌های قربانیان در سراسر جهان حمله کرده و به ازای بازگرداندن اطلاعات آنها پول الکترونیکی بیت کوین با مبالغ هنگفتی درخواست می‌کرده است.

۷. اسپورا (Spora)

باج افزار اسپورا (Spora) نیز در فهرست خطرناک‌ترین حملات سایبری، در جایگاه هفتم جای گرفته است و از طریق ارسال پیام برای به‌روزرسانی مرورگر گوگل کروم، به رایانه‌های کاربران حمله می‌کرده و اطلاعات و پول‌های آنها را به سرقت می‌برده است.

۸. کربر (Cerber)

این بدافزار از سایر باج افزارها به عنوان یک پلتفرم برای اخاذی پول و سرقت اطلاعات سوءاستفاده می‌کرده است و بدین ترتیب پول بسیاری را به جیب می‌زده است.

۹. کریپتومیکس (Cryptomix)

بر اساس گزارش‌های منتشر شده، باج افزار کریپتومیکس یکی از باج افزارهای معدودی است که برای اخاذی و انتقال وجه دارای درگاه اینترنتی مخصوص خود نیست و قربانیان در قبال دریافت و احیای اطلاعات و فایل‌های رایانه خود، برای ارسال پول الکترونیکی یا بیت کوین باید تا زمانی که مجرمان سایبری دستورات انتقال وجه را برایشان با ایمیل بفرستند، صبر کنند.

۱۰. جیگسا (Jigsaw)

باج افزار جیگسا که برای نخستین بار در سال ۲۰۱۶ رصد شد، به صورت یک تصویر آلوده داخل ایمیل‌های اسپم به کاربران ارسال می‌شود و در صورتی که قربانیان روی آن کلیک کنند، باج افزار مذکور فعال شده و تمامی فایل‌ها و اطلاعات ذخیره شده در رایانه را رمزنگاری می‌کند. پس از آن پیغامی به کاربران ارسال می‌شود و از آنها در قبال بازگرداندن و احیای اطلاعات‌شان، ۱۵۰ دلار درخواست می‌کند.

منبع: ایسنا

اخبار مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

بیشترین بازدید