قیمت جهانی طلا (۹۹/۰۷/۱۹)

در حالی که ارزش دلار به نزدیکی پایین‌ترین رقم ۳ هفته گذشته رسیده و احتمال ارائه بسته محرک مالی جدید دولت امریکا افزایش یافته است، نرخ طلا روز جمعه شاهد افزایش حدودا ۲ درصدی بود.

به گزارش رتبه آنلاین از تسنیم، قیمت هر اونس طلا در پایان معاملات روز جمعه با ۱.۹۳ درصد افزایش به ۱۹۳۰ دلار و ۴۰ سنت رسید. نرخ طلا در پایان معاملات آتی دیروز برای تحویل در ماه دسامبر نیز با ۱.۶۴ درصد رشد به ۱۹۲۶ دلار و ۲۰ سنت رسید.

الی تسفایه تحلیلگر ارشد بازار طلا در موسسه آر جی او فیوچرز در این باره گفت: «به نظر می‌رسد که خوش بینی زیادی نسبت به بسته محرک مالی دولت امریکا ایجاد شده است.» نرخ طلا برای دومین هفته متوالی شاهد افزایش بود.

تسفایه افزود، کاهش بیشتر ارزش دلار می‌تواند موجب تقویت بیشتر نرخ طلا شود و با توجه به وضعیت فنی فعلی حاکم بر بازار نرخ طلا ممکن است به زودی به قیمت‌های بالایی که در ماه اوت رسیده بود دست یابد.

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری امریکا پس از متوقف کردن مذاکرات مربوط به بسته جامع مالی مقابله با کرونا با دموکرات ها، خواهان یک بسته کمکی کوچک تر شده که شامل اعطای کمک به شرکت‌های هوانوردی درگیر کرونا می‌شود.

در همین حال، افزایش محبوبیت جو بایدن، نامزد دموکرات‌ها در نظرسنجی‌های انتخاباتی احتمال ارائه بسته‌های محرک مالی بیشتر را بالا برده و بر جذابیت بازار طلا افزوده است.

در همین حال، همزمان با افزایش احتمال پیروزی بایدن، ارزش دلار کاهش یافته و این مسئله موجب ارزان تر شدن طلا برای خریدارانی شده که از ارزهای غیردلاری استفاده می‌کنند.

رسیدن نرخ بهره به نزدیکی صفر و روند بی‌سابقه چاپ پول توسط بانک‌های مرکزی جهان برای مقابله با تبعات اقتصادی بحران کرونا سبب شده تا نرخ طلا از ابتدای امسال ۲۶ درصد افزایش یابد.