قیمت جهانی طلا اعلام شد (۹۹/۰۶/۲۲)
پس از آنکه بانک مرکزی اروپا و کنگره امریکا از تصویب طرح‌های محرک مالی بیشتر برای تقویت اقتصادهای بحران زده دو سوی آتلانتیک خودداری کردند نرخ طلا روز جمعه شاهد افت نرخ بود.

به گزارش رتبه آنلاین از تسنیم، پس از آنکه بانک مرکزی اروپا و کنگره امریکا از تصویب طرح‌های محرک مالی بیشتر برای تقویت اقتصادهای بحران زده دو سوی آتلانتیک خودداری کردند نرخ طلا روز جمعه شاهد افت نرخ بود هرچند که نگرانی از کندی ترمیم اقتصادی سبب شد تا نرخ هفتگی طلا افزایش یابد.

بر اساس این گزارش، نرخ طلا در پایان معاملات دیروز با ۰.۲۸ درصد کاهش به ۱۹۴۰ دلار و ۵۵ سنت رسید. نرخ فلز زرد در پایان معاملات آتی دیروز و برای تحویل در ماه دسامبر با با ۰.۸۳ درصد افت به ۱۹۴۷ دلار و ۹۰ سنت رسید.

ادوارد مویا تحلیلگر شرکت اوآندا گفت: «عدم تصویب اقدام محرک اقتصادی از سوی بانک مرکزی اروپا تا حدودی موجب ناامیدی شده زیرا انتظار این بود که شاهد اقدامات بیشتری باشیم.» رئیس بانک مرکزی اروپا روز پنجشنبه از اعلام بسته محرک اقتصادی جدید خودداری کرد و سنای امریکا نیز به طرح جمهوری خواهان در خصوص یک بسته محرک مالی جدید رای نداد زیرا دموکرات‌ها به دنبال بسته محرک مالی بزرگتری هستند.

دانیل پاویلونیس استراتژیست ارشد بازار طلا در شرکت آر جی او گفت: «بازارها در حال‌گذار به یک دوره جدید پسا کرونایی هستند که در آن دیگر مثل گذشته خبری از بسته‌های محرک مالی نیست.»

بسته‌های محرک مالی بی‌سابقه ارائه شده از سوی بانک‌های مرکزی جهان طی ماه‌های گذشته سبب شده تا نرخ طلا از ابتدای امسال میلادی تاکنون ۲۸ درصد افزایش یابد.

به گفته پاویلونیس به دلیل پیش‌بینی ناپذیری وضعیت بازارهای بورس، وضعیت اقتصاد جهانی و همچنین انتخابات ماه نوامبر ریاست جمهوری امریکا نرخ طلا ممکن است تا پایان سال به ۲۳۰۰ دلار نیز برسد.

به گفته مویا: «ترمیم بازار کار امریکا کاملا متوقف شده و کنگره هیچ بسته مالی جدیدی را برای کمک به اقتصاد این کشور تصویب نکرده است. طی نشست هفته آینده فشار زیادی به فدرال رزرو وارد خواهد شد تا رویکرد حمایتی خود را حفظ کند.»