پنج‌شنبه 13 بهمن 1401
خانهاخبار روزفهرست غول های صادرات دنیا

فهرست غول های صادرات دنیا

مونا مشهدی رجبی :صادرات  و درآمد حاصل از آن برای کشورهای مختلف اهمیت دارد زیرا باعث می‌شود تا ارز مورد نیاز برای تامین نیازها وارد  اقتصاد کشور شود.

به گزارش رتبه‌آنلاین به نقل از سازمان تجارت جهانی، در سال ۲۰۱۴ میلادی سرانه صادرات  کشور سن‌مارینو بیش از دیگر کشورهای دنیا بود. سرانه صادرات بر مبنای  نرخ ارز اسمی تهیه شده است و از تقسیم مجموع درآمد کسب شده از صادرات تقسیم بر تعداد جمعیت کشور حاصل شد. این گزارش بر مبنای اطلاعات سال ۲۰۱۴ میلادی تهیه شده است.

طبق این گزارش، سرانه صادرات سن مارینو برابر با ۱۲۳ هزار و ۲۶۰ دلار امریکا بود و این کشور در میان ۲۱۲ کشور دنیا رتبه اول را داشت . بعد از سن مارینو کشورهای لیختن اشتاین، سنگاپور، هنگ کنگ و قطر قرار دارند ولی سرانه صادرات این کشورها بسیار کمتر از سن مارینو است.سرانه صادرات کشور لیختن اشتاین درسال ۲۰۱۴ برابر با ۱۰۳ هزار و ۳۳۰ دلار امریکا، کشور سنگاپور برابر با ۸۲ هزار و ۳۴ دلار و قطربرابر با ۶۴ هزار و ۸۶۱ دلار امریکا است.

کشورهای سوییس ، امارات، کویت، نروژ و هلند از نظر سرانه صادرات جایگاه ششم تا دهم این فهرست را به خود اختصاص داده‌اند.

ایران کجای این فهرست است

در میان ۲۱۲ کشور مورد مطالعه، ایران جایگاه ۱۱۷ را به خود اختصاص  داد. سرانه صادرات ایران در سال ۲۰۱۴  برابر با ۸۷۷.۲۱ دلار امریکا بود و ایران از نظر بزرگی سرانه صادرات در شرایطی شبیه کشورهای آندورا، جمهوری دومینیکن، ال سالوادور و بوسنی و هرزگوین قرار دارد.

نکته دیگر اینکه در میان ۲۱۲ کشور مورد مطالعه ، ۱۰۰ کشور دارای سرانه صادرات کمتر از ۱۰۰۰ دلار بودند و ایران در این دسته قرار دارد.

در این فهرست چین جایگاه ۱۰۰ را دارد و سرانه صادرات این کشور برابر با ۱۴۵۹ دلار امریکا است. ترکیه با داشتن سرانه صادراتی معادل ۲۲۰۶ دلار جایگاه هشتاد و دو را به خود اختصاص داد و سرانه صادرات عراق و روسیه به ترتیب  برابر با ۲۸۹۱ دلار و ۳۶۷۸ دلار امریکا است.

کدام کشور کمترین سرانه صادرات را دارد

در انتهای این فهرست کشور افغانستان قرار دارد و سرانه صادرات در این کشور برابر با ۱۲.۶۱ دلار امریکا است . دیگر کشورهای انتهایی این فهرست  کشورهای اتیوپی، تیمور شرقی، کومور، ماداگاسکارو برونیی هستند.

کشورهایی که کمترین و بیشترین سرانه صادرات را دارند
رتبه نام کشور سرانه صادرات(دلار امریکا)
۱ سن مارینو ۱۲۳۲۶۰.۷۶
۲ لیختن اشتاین ۱۰۳۳۳۰.۷۷
۳ سنگاپور ۸۲۰۳۴.۴۹
۴ هنگ کنگ ۶۵۱۳۲.۹۲
۵ قطر ۶۴۸۶۱.۷۹
۶ سوییس ۴۱۵۲۷.۲۸
۷ امارات ۳۸۰۳۰.۹۹
۸ کویت ۳۷۲۲۵.۰۹
۹ نروژ ۳۳۰۷۵.۱۸
۱۰ هلند ۳۲۲۲۲.۶۶
۲۰۷ اتیوپی ۳۳.۱۳
۲۰۸ تیمور شرقی ۲۹
۲۰۹ کومور ۲۷.۳۲
۲۱۰ ماداگاسکار ۲۶.۶۵
۲۱۱ برونیی ۱۳.۶۸
۲۱۲ افغانستان ۱۲.۶۱

 

 

سرانه صادرات در کشورهای منتخب
رتبه نام کشور سرانه صادرات(دلار امریکا)
۳۰ کانادا ۱۳۲۷۱.۰۳
۳۳ استرالیا ۱۱۳۶۹.۴۵
۴۵ مالزی ۷۷۸۷.۳
۴۷ بریتانیا ۷۴۸۰.۹
۵۷ امریکا ۴۹۷۲.۷
۶۳ روسیه ۳۶۷۸.۶
۸۲ ترکیه ۲۲۰۶.۸۴
۱۰۷ برزیل ۱۲۲۱.۲۱
۱۱۷ ایران ۸۷۷.۲۱
۱۲۱ مالدیو ۸۳۶.۱۸
۱۲۸ اندونزی ۷۵۸.۷۲
۱۶۵ هند ۲۴۴.۱۲
۱۸۲ پاکستان ۱۳۷.۹۲

 

اخبار مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

بیشترین بازدید