فرجام بورس در گرو برجام

همایون دارابی در خصوص روند بازار بورس در سه ماهه باقی مانده تا پایان سال، گفت: رفتار بازار سرمایه حاکی از این است که می‌تواند روند رو به رشد آرام خود را ادامه دهد. این رشد در شرکت‌هایی که وضعیت بنیادی خوبی دارند ادامه خواهد داشت.

به گزارش رتبه آنلاین از ایسنا، دارابی افزود: به طور کلی ما به آینده بورس خوشبین هستیم همانطور که در این مدت هم بیشترین بازدهی را در بین بازارهای مختلف داشته است و امیدواریم این رشد در سه ماه باقی مانده تا پایان سال ادامه داشته باشد.

این کارشناس بازار سرمایه در خصوص تحولات بین‌المللی به خصوص بحث بازگشت امریکا به برجام و تأثیر آن بر بازار سرمایه هم گفت: درحال‌حاضر بازارهای جهانی وضعیت خوبی دارند، تنش‌های سیاسی به کمترین میزان خود رسیده و نشانه‌هایی از رشد در اقتصاد ایران هم به چشم می‌خورد و همین امیدواری را برای بهبود وضعیت بورس بیشتر کرده است.

وی افزود: اما در مورد بازگشت امریکا به برجام و تأثیر آن بر بورس باید به دو مسئله توجه کرد؛ یکی شکست یکجانبه‌گرایی ترامپ و فشارهای او بر اقتصاد ایران و قرار گرفتن ایران در موقعیت سیاسی مناسب در فضای بین‌الملل و دیگری اثراث مثبت برجام مثل افزایش تولید نفت، کاهش هزینه‌های حمل‌ونقل، تسهیل در مبادلات ارز و افزایش فروش شرکت‌های ایرانی صادرات محور.

دارابی افزود: بازار سرمایه در دو سال اخیر براساس تورم بالا رفته و در صورت بازگشت امریکا به برجام انتظار می‌رود رشد تورمی جای خود را به رشد واقعی بدهد.

وی خاطرنشان کرد: بنابراین بازگشت امریکا به برجام برای شرکت‌های بنیادی، بزرگ و شرکت‌هایی که بخش قابل ملاحظه‌ای از مبادلات ما را انجام می‌دهند می‌تواند خبر خوبی باشد.