بازار سکه امروز منتظر دو حادثه است؛ حادثه اول اخبار حول یک توافق است و حادثه دوم منوط به تحقق یک وعده.

به گزارش رتبه آنلاین از اقتصاد نیوز، معامله گران سکه برای نگه داشتن قیمت در سطوح کنونی روی دو عامل حساب باز کرده اند؛ رشد قیمت طلا در بازار جهانی و نوسان دلار در بازار داخلی. اما این دو متغیر امروز پشت بازار سکه در می‌آیند؟

روند تغییر قیمت سکه، دلار و طلا

قبل از پیش‌بینی بازار امروز به این آمارها توجه کنید؛ اونس طلا در یک سال گذشته از ۱۵۰۰ دلار به حدود ۱۹۳۰ دلار در آخرین روز کاری هفته گذشته رسیده است. یعنی حدود ۲۸ درصد.

در همین بازه زمانی دلار از حدود ۱۲ هزار تومان به نزدیک ۳۱ هزار تومان رسیده است یعنی حدود ۱۷۰ درصد.

اما سکه در همین بازه زمانی چقدر رشد کرده؟ قیمت سکه از ۴ میلیون به ۱۶ میلیون رسیده یعنی بیش از ۳۰۰ درصد.

این سه آمار یک نکته دارد؛« تغییرات قیمت جهانی طلا و نرخ دلار به اندازه‌ای نیست که بتواند قیمت سکه در ایران را ۴ برابر کند.»

قیمت طلا تغییراتی که داشته در حدود نرخ تورم رسمی در اقتصاد ایران بوده و در بازار دلار هم با تمام هیاهوها، تغییرات نرخ این ارز در بازار حدود ۱۷۰ درصد است.

اما سکه در نقطه ایستاده که به هیچ پایه‌ای اتکا نکرده است. آنچه بالون قیمت سکه شده انتظارات معامله گران از آینده است که موجب شده با ورود نقدینگی به این بازار قیمت را به بالا ببرد و با وجود رشد قیمت دلار و اونس طلا حباب آن به بیش از یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان برسد.

پیش‌بینی قیمت سکه در روز دوشنبه

در چنین بازار لغزنده‌ای چشم امید سکه به افزایش قیمت اونس در شروع هفته جدید کاری است. معامله گران سکه برای قدم زدن در آسمان شانزدهم، روی افزایش قیمت اونس شرط بسته‌اند. اما خبر بد در آخرین لحظات پایان تعطیلی بازارها احتمال شکست مجدد مذکرات دولت امریکا با مجلس نمایندگان این کشور برای حجم بسته محرک مالی است.

اقتصاد ایالات متحده برای نجات از تبعات کرونا نیازمند حمایت اعتباری دولت است. مجلس نمایندگان که اکثریت آن در اختیار حزب دموکرات است به دنبال بسته‌ای است که در آن دلار بیشتری به اقتصاد تزریق شود اما جمهوری خواهان و دولت مستقر در کاخ سفید حاضر به قبول رقم پیشنهادی مجلس نمایندگان نیستند.

هفته گذشته ترامپ آب پاکی را روی دست همه ریخت و گفت مذاکرات با دموکرات‌ها برای تصویب بسته محرک مالی را به بعد از انتخابات ریاست جمهوری موکول کرده است. این خبر طلا را به یک کانال پایین تر فرستاد اما انعطاف‌های بعدی ترامپ دوباره به افزایش قیمت طلا کمک کرد.

بامداد امروز خبر رسید پیشرفت‌های اولیه برای بسته محرک مالی به بن بست خورده است تحلیل گران می‌گویند اگر شکست مذاکرات علنی شود طلا دوباره به کانال ۱۸۰۰ دلار باز می‌گردد. با این حساب این نخستین خبر بد برای قیمت سکه در بازار امروز به حساب می‌آید.

خبر دوم به بازار دلار باز می‌گردد، با وجود کمین معامله گران فردایی، اگر وعده بانک مرکزی برای تزریق ۵۰ میلیون دلار به بازار از طریق صرافی‌ها محقق شود نوسان رو به بالای دلار متوقف خواهد شد و حتی ممکن است روند نزولی در پیش بگیرد. در این حالت سکه شانسی برای بالا رفتن ندارد و با احتمال کاهش قیمت مواجه است.

با این حساب معامله گران سکه برای صعود باید چشم به دو اتفاق داشته باشند توافق کاخ سفید با کپیتال هیل و خلف وعده میرداماد در فردوسی.