برخی کارشناسان می‌گویند علت روند صعودی روزهای اخیر بازار سرمایه این است که قیمت‌ها بعد از ریزش چند ماه گذشته در بازار سهام افت زیادی را تجربه کردند و وارد مرحله ارزندگی شدند که همین امر سبب شده تا سهامداران بار دیگر به سمت سرمایه‌گذاری در بازار روی آورند. در همین زمینه، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با تاکید بر اینکه دعوت مردم به سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه کار درستی بود، از احتمال حذف دامنه نوسان در آینده خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری رتبه آنلاین و به نقل از ایران جیب، محمدعلی دهقان دهنـوی، با حضور در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری سیما، در مورد مباحثی مبنی بر اینکه صعود روزهای گذشته شاخص بورس ناشی از دستکاری سهم‌های شاخص‌ساز بوده است، گفت: شاخص بازار تحت تاثیر روند تعداد زیادی شرکت بزرگ، کوچک و متوسط ساخته می‌شود که آن هم بستگی به تحلیل سهامداران از ارزندگی سهام دارد. او ادامه داد: هرچه سهام ارزنده‌تر باشد رشد بیشتری می‌کند و مهم نیست که سهم کوچکی است یا بزرگی. دهقان با تاکید بر اینکه دستکاری در بازار سرمایه معنی نمی‌دهد، اظهار کرد: در بازار سرمایه مکانیسم عرضه و تقاضا برقرار است و وظیفه سازمان بورس نظارت بر این فرآیند است.

رئیس سازمان بورس همچنین به بحث دامنه نوسان نامتقارن که چندی پیش در شورای عالی بورس مطرح شد، اشاره کرد و در این باره گفت: من گفتم دامنه نوسان باید باز باشد اما این تصمیم در شرایطی گرفته شد که متغیرهای کلان اقتصادی و تحولات سیاسی پیش‌رو فضای نااطمینانی را در بازار ایجاد کرده بود. دهقان ادامه داد: بنابراین شورای عالی بورس تصمیم گرفت برای اینکه سهامدار فرصت خوب داشته باشد تا با آرامش تصمیم بگیرد، دامنه نوسان نامتقارن را اعلام می‌کند. بنابراین عنوان دستکاری قیمت برای دامنه نوسان نامتقارن درست نیست.

او با تاکید بر اینکه هر تصمیمی گرفته می‌شود هزینه‌ها و فایده‌هایی دارد، توضیح داد: فایده دامنه نوسان نامتقارن، ایجاد فضای آرامش، فرصت تحلیل‌ دادن به سهامدار و رفع نگرانی سهامدار بود. هزینه این تصمیم، کاهش نقدشوندگی است و برای رفع این هزینه باید کمک کنیم نقدشوندگی در بازار افزایش پیدا کند. به گزارش ایسنا، دهقان دهنوی با اشاره به صندوق‌های با درآمد ثابت، گفت: این صندوق‌ها در گذشته نصاب داشتند. اما روند بورس در ماه‌های ابتدایی سال صعودی بود، نصاب آن را به صفر رساندیم و دوباره در این ماه‌ها به دلیل شرایط بازار نصاب صندوق‌ها باز گردانده شد. رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با تاکید بر اینکه سازمان بورس به‌عنوان تنظیم‌گر بازار ابزارهایی در اختیار دارد که یکی از آنها نصاب صندوق‌هاست، ادامه داد: ما هیچ‌گاه و به هیچ صندوقی نگفته‌ایم که باید چه سهمی بخرد.

 احتمال حذف دامنه نوسان

او در ادامه با تاکید بر اینکه بازارگردانی تجربه جدیدی در بازار سرمایه است، گفت: این فرآیند در نقاطی نقص دارد که باید برطرف شود و در حال کارکردن روی بازنگری آن هستیم. بازارگردان مسئولیت‌پذیری ناشر به سهم است. وقتی دامنه نوسان منفی پنج و فضای بازار هیجانی باشد بازارگردان تبدیل به نوسان‌گیر می‌شود. دهقان دهنوی در مورد اینکه دامنه نوسان نامتقارن تا چه زمانی ادامه دارد؟ توضیح داد: این تصمیم موقت برای شرایط موقت گرفته شد و قرار بود هر ماه نتیجه آن در شورا بررسی شود. تا کنون دامنه متقارن آرامش را تا حدی به بازار بازگردانده است. از طرفی دیگر فضای اقتصاد به سمت روشن‌شدن رفته است.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار ادامه داد: باید بسته‌ای برای دامنه نوسان طراحی شود و چشم‌انداز ما حذف دامنه نوسان است. در بسیاری از بورس‌های دنیا دامنه نوسان وجود دارد اما آن‌قدر بزرگ است که به ندرت به چشم می‌آید. باید بتوانیم شرایط تعریف‌شده‌ای را روی دامنه نوسان اعمال کنیم که در مقاطع خاص انعطاف‌پذیری لازم را داشته باشد. بنابراین پیشنهاد ما این است که تا زمانی که امکان حذف دامنه نوسان ایجاد شود شرایط به این صورت بماند. اما جمع‌بندی نهایی را رای اعضای شورا مشخص می‌کند.

 از اظهارنظر سیاسی بپرهیزیم

دهقان دهنوی ادامه داد: برخی افراد از روی خیرخواهی صحبت‌هایی می‌کردند که روی بازار تاثیر منفی داشت. بنابراین باید از اظهارنظر سیاسی بپرهیزیم. دهقان در ادامه در مورد انتقاداتی که راجع به کاهش ارزش سهام پالایشی یکم مطرح می‌شود، گفت: دولت پالایش یکم را گران‌تر از تابلو نفروخت بلکه با ۲۰ درصد تخفیف این صندوق را با هدف مردمی‌سازی اقتصاد و زمانی که تقاضا در بازار وجود داشت، عرضه کرد.

دهقان دهنوی ادامه داد: دارا یکم هنوز ۴۰ درصد بالای قیمت معامله می‌شود و اگر دولت فکر سوءاستفاده بود این کار را نمی‌کرد. البته پالایش یکم نیز همانند عرضه اولیه است و ما از ناشر می‌خواهیم قیمت آن حداقل تا یک‌سال به زیر قیمت عرضه نرود. رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در مورد اینکه دولت مردم را به بورس دعوت کرد، گفت: مردم پس‌انداز دارند، یا باید آن را در بانک سرمایه‌گذاری کنند و یا به انواع دارایی از جمله ارز، طلا، مسکن و سهام تبدیل کنند. کدام یک از این موارد به نفع اقتصاد کشور است؟ بازدهی بازار سرمایه نسبت به سایر بازارها بیشتر بوده و به اشتغال کشور کمک کرده است.

بنابراین دعوت مردم به سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه درست بود. او در مورد فروش سهام عدالت گفت: تصمیم‌ در مورد فروش این سهام با توجه به شرایط بازار گرفته می‌شود اما روی روش‌هایی کار می‌کنیم که مردم بتوانند به‌صورت غیرمستقیم سهامداری خود را ادامه دهند. دهقان دهنوی با تاکید بر این‌که تقسیم‌بندی سهامداران به دو گروه حقیقی و حقوقی اشتباه است، گفت: هر کدام از این گروه تخلف کردند باید بررسی شود و باید با آن برخورد مناسب صورت بگیرد.