به گزارش رتبه آنلاین از دنیای‌اقتصاد، در میان این اتفاق‌ها که در فضای مجازی و پرتفوی سهامداران در حال اتفاق افتادن بود، برخی از سهامداران معترض به وضعیت بورس دیروز برای چندمین روز متوالی، مقابل ساختمان سازمان بورس تجمع کردند. تجمعی که در آن شعارهای تند و تیزتری نسبت به روزهای گذشته سر داده شد. اما جدا از این موضوع‌ها، دیروز باز هم پای وزیر صمت به فضای بورس و آنچه در آن در حال اتفاق افتادن است، باز شد.

این بار خبرگزاری تسنیم بود که تلاش کرد نوک پیکان انتقادها را سمت وزیر صمت ببرد و توجه سهامداران را آن هم در روزی که شاخص به شدت در حال ریزش بود، به وزیر صمت و اقدامات آن جلب کند.

این خبرگزاری در صفحه رسمی‌اش در توییتر، این سوال را مطرح کرد که چرا ریزش بورس متوقف نمی‌شود؟ و در ادامه از قول کارشناسان اقتصادی مدعی شد که ریشه اصلی ریزش‌های اخیر در بازار سرمایه دخالت‌های وزیر صمت در قیمت‌گذاری فولاد است.

در لینک گزارش این خبرگزاری که در صفحه توییتر خود آن را منتشر کرده بود، نوشته شده بود که «ریزش سنگین بورس که از مردادماه آغاز شده است درحالی همچنان ادامه دارد که انتظار سهامداران، حمایت دولت از بازار سرمایه بود نه اینکه باز هم با ناهماهنگی‌ها باعث ریزش بیشتر شاخص بورس شود.»

آنطور که این خبرگزاری در گزارش خود مدعی شده قیمت‌گذاری‌های دستوری و بخشنامه‌های خلق‌الساعه در ریزش‌ بورس تاثیر مستقیم داشته و تمام اینها باعث افزایش ضرر و زیان مردم «به خصوص سهامداران خرد» شده است.

اما این گزارش و توییت، آن‌طور که باید و شاید مورد توجه کاربران شبکه اجتماعی توییتر قرار نگرفت و فقط در برخی از گروه‌های تلگرام دست به دست شد. اما نکته‌ای که اینجا باید با شما در میان بگذاریم این است که دیروز فضای غالب در توییتر بهت و ناباوری از آنچه بر سر بورس می‌رفت بود.

نه اینکه انتقادی نباشد، نه. بود. زیاد هم بود. تند و تیز هم بود. نه اینکه سهامداران یا فعالان حوزه بورس دنبال مقصر نگردند و تلاش نکنند که توجه‌ها را به سمت یا شخص مورد نظرشان جلب نکنند، نه. این اتفاق هم بود. خوب هم درباره‌اش کار می‌کردند.

اما در کنار این مسائل، ناباوری و نشستن به تماشای آنچه در حال رخ دادن برای سرمایه سهامداران به خصوص سهامداران تازه‌وارد و خرد بود بیشتر به چشم می‌آمد. یکی از کاربران که دیروز در گروهی در گیر و دار بحث و جدل درباره بورس، عملکرد دولت، مقصریابی و این چیزها بود، پیامی نوشت که جلب توجه کرد.

او نوشت، در چنین شرایطی که هیچ کاری نمی‌توان انجام داد، بهترین کار این است که گل گاو زبانی دم کنید، اگر اهل سیگار هستید، سیگاری آتش بزنید و نظاره‌گر اتفاقی باشید که در حال افتادن است. کاری است که شده. نه راه پیش دارید، نه راه پس، پس لذت ببرید. اما از هرچه بگذریم، از تحلیل‌ها و پیش‌بینی‌های سهامداران و فعالان حوزه بورس برای آنچه بر سر بورس می‌رود، نمی‌شود گذشت.

یکی از تحلیل‌ها درباره چرایی اوضاع و احوال بورس از نظر فعالان بازار سرمایه، نزدیک بودن مراسم تحلیف جو بایدن در ایالات متحده آمریکا به‌عنوان رئیس‌جمهور است. افرادی که چنین نظری را مطرح می‌کنند، معتقدند تا هفته آینده و برگزاری مراسم تحلیف در آمریکا وضع بورس به همین صورت باقی خواهد ماند. گروهی دیگر آنچه دیروز بر سر حوزه بورس رفت را گردن نماینده‌های مجلس می‌اندازند.

این افراد معتقدند که نماینده‌های مجلس با دخالت‌های مدام خود در این بازار مالی باعث شدند که فضا به سمت ریزش شاخص و سرخ‌پوشی بورس برود. در کنار این تحلیل‌ها و پیش‌بینی‌ها، برخی از افراد به صحبت‌های حسن روحانی، هم خرده گرفته بودند. اشاره آنها به صحبت‌های رئیس دولت در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی بود که ۱۶ دی ماه برگزار شده بود.

روحانی در صحبت‌هایش جدا از اینکه گفته بود دولت حامی سرمایه‌گذاران است، بیان کرد که هیچ سرمایه‌گذاری نباید احساس ناامنی اقتصادی، اجتماعی و سیاسی کند.

او همچنین گفته بود سیاه‌نمایی و عملیات روانی تخریبی در بخش اقتصاد از جمله در بورس و نوسانات ارزی با هدف دلسردی و انفعال بخشی از جامعه سرمایه‌داران و فعالان اقتصادی است. حالا دیروز کاربران با بازنشر این صحبت‌های رئیس دولت خطاب به او می‌نوشتند که این چطور حمایتی است که شاخص بورس هر روز در حال سقوط است و بازار سرخ رنگ شده است! برخی هم از این جنبه به صحبت‌های رئیس دولت نگاه می‌کردند که روحانی با بیان اینکه سیاه‌نمایی و عملیات روانی تخریبی در بورس در حال انجام است، از روزهای گذشته می‌دانسته که بازار ممکن است به این شکل درآید و برای همین به فعالان حوزه بورس این هشدار را داده است که خیلی اطلاع رسانی نکنند و عملکرد دولت در حوزه بورس را زیر سوال نبرند چون ممکن است به آنها اتهام سیاه‌نمایی و تخریب زده شود! از این مسائل که بگذریم در فضای پرتنش شبکه اجتماعی توییتر و گروه‌های پیام‌رسان تلگرام در حوزه بورس و اقتصاد، دیروز شایعه‌ای هم دست به دست می‌شد. شایعه‌ای که مربوط به بازار فولاد و تصمیمات وزارت صمت می‌شد. برخی از کاربران توییتر فارسی و اعضای فعال در گروه‌های پیام‌رسان تلگرام خبری را منتشر می‌کردند که در آن ادعا شده بود به دستور جهانگیری، وزارت صمت از قیمت‌گذاری پایه فولاد منع می‌شود.

در این خبر همچنین بیان شده بود که براساس بخشنامه‌ای که به‌زودی در این زمینه صادر می‌شود، مصوبه کاهش ۱۰ درصدی ضرایب نرخ پایه محصولات صادراتی CIS از ۸۰ درصد به ۷۰درصد نیز ملغی خواهد شد.