عصر روز سه‌شنبه جلسه مهمی توسط اعضای شورای عالی بورس برگزار و تصمیم مهمی هم برای این بازار گرفته شد. اما قرار است دقیقا چه اتفاقی برای دامنه نوسان بورس بیفتد؟

پس از پایان جلسه ۲۶ اسفند سال ۹۹ اعلام شد که برای دامنه نوسان بورس تصمیمات جدیدی گرفته شده اما هیچ‌کدام از این تصمیمات قرار نیست به صورت آنی اجرا شود.

به گزارش رتبه آنلاین، محمدعلی دهقان، سخنگوی شورای عالی بورس، از تصویب سه سیاست کلی در خصوص تغییر دامنه نوسان در جلسه امروز این شورا خبر داد .

آن طور که ایرنا گزارش داده، وی ادامه داد: بر این اساس، اولا افزایش دامنه نوسان مورد تاکید شورا قرار گرفت؛ ثانیا این افزایش به شکل تدریجی همراه با اطلاع رسانی کامل و آمادگی بازار انجام می شود و ثالثا مقرر شد که همراه با سیاست افزایش دامنه نوسان ، فرهنگ سازی و ترویج روش های سهامداری غیر مستقیم نیز انجام شود.

وی خاطرنشان کرد: با این سه سیاست کلی، تعیین عدد دامنه نوسان به سازمان بورس واگذار شد؛ همچنین جمع بندی‌ها در روزهای بعدی انجام و نظرات صاحبنظران و کارشناسان نهادهای مالی اخذ می شود تا در نهایت به تصمیمی برسیم که مورد نظر و اجماع طیف وسیع سهامداران باشد.

پیش از آن نیز رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در برنامه گفتگوی ویژه خبری با بیان اینکه دست‌کاری قیمتی در بورس صحت ندارد، گفت: دامنه نوسان باید بازتر از آن چیزی باشد که اکنون هست، چرا که کارایی بازار این را حکم می‌کند.

دهقان دهنوی با بیان اینکه هر چقدر دامنه نوسان محدود شود، نقدشوندگی محدود می‌شود، گفت: سازمان بورس درصدد است کمک کند تا نقدشوندگی بازار بالا رود. در ابتدای امسال به خاطر اینکه روند صعودی شدیدی در بازار سرمایه وجود داشت، نصاب صندوق‌های سرمایه‌گذاری و سقف سهام آنها را تغییر داده‌ایم.

بدین ترتیب به نظر می‌رسد هرچند تصمیم آنی برای بازار سهام گرفته نشده اما در آینده احتمالا تصمیمات ۲۶ اسفند ماه به تدریج شکل اجرایی به خود خواهد گرفت.

منبع : تجارت نیوز