بورس
روز یکشنبه نماگرهای بازار سهام همگی قرمزپوش شدند و ارزش معاملات خرد (سهام و حق تقدم سهام) به کمترین میزان در یک سال گذشته رسید.

به گزارش رتبه آنلاین از اقتصادنیوز ، در معاملات امروز بورس تهران حدود ۷۰ درصد نمادهای بازار کاهش قیمت داشتند و شاخص کل با افت ۱۳ هزار و ۴۱۴ واحدی به رقم یک میلیون و ۲۶۹ هزار و ۵۳۴ واحد رسید.

شاخص هم وزن نیز هزار و ۲۰۳ واحد پایین آمد و در سطح ۴۳۹ هزار و ۹۱۶ واحدی ایستاد. همچنین شاخص کل فرابوس ۹۵ واحد افت کرد و به رقم ۱۷ هزار و ۹۰۷ واحد رسید.

سهم‌های تاثیرگذار

«فولاد»، «فملی» و «فارس» نمادهای بزرگ بازار بودند که بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص داشتند. در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس برکت صدرنشین است و اپال و شستا در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز رافزا، آریا و بگیلان پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.

خروج پول حقیقی

در روز ‌‌یکشنبه ارزش خالص تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی کل بازار سهام ۶۳۸ میلیارد تومان بود و شاهد تداوم خروج نقدینگی حقیقی از بورس بودیم.

در معاملات امروز بیشترین خروج پول حقیقی را شرکت فراوری معدنی اپال کانی پارس (اپال) داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن ۲۲ میلیارد تومان بود. پس از اپال، برکت و فملی بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند.

افت شدید ارزش معاملات خرد

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم ۱۶ هزار و ۷۹۵ میلیارد تومان رسید که نسبت به روز ‌‌شنبه ۲۲۷ درصد افزایش یافته است. البته بیش از ۱۳ هزار میلیارد تومان به اوراق مشارکت اختصاص داشت. ارزش معاملات خرد نیز ۲۹ درصد کاهش یافت و به رقم هزار و ۷۷۰ میلیارد تومان رسید که پایین‌ترین رقم در یک سال گذشته از ابتدای سال ۹۹ تاکنون است. تداوم افت ارزش معاملات خرد نشان دهنده غلبه تردیدها و ابهام‌ها درباره آینده بازار سهام است.

رشد ارزش صف‌های فروش

در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های خرید نسبت به روز شنبه ۵ درصد افزایش یافت و به رقم ۱۰۴ میلیارد تومان رسید. ارزش صف‌های فروش نیز ۲۴ درصد افزایش یافت و ۳ هزار و ۶۷۷ میلیارد تومان شد.

امروز شرکت پگاه گیلان (با نماد معاملاتی غگیلا) با صف‌ خرید ۶۳ میلیارد تومانی برای دومین روز متوالی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از غگیلا، شصدف (صنعتی دوده فام) و زگلدشت (کشت و دام گلدشت) بیشترین صف خرید را داشتند.

بیشترین صف فروش نیز به شپنا (پالایش نفت اصفهان) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش ۱۴۸ میلیارد تومانی داشت. پس از شپنا، خساپا (خودروسازی سایپا) و وتجارت (بانک تجارت) بیشترین صف فروش را داشتند.

نقشه بورس بر مبنای ارزش معاملات

نقشه بورس