«تامین مالی ۵۰۰ هزار میلیارد تومانی از بورس » حواشی زیادی بین کاربران فضای مجازی ایجاد کرد. فرهاد دژپسند، وزیر اقتصاد در یکصد و دومین جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی در اتاق بازرگانی ایران گفته بود که در ۱۰ ماه امسال ۵۰۰ هزار میلیارد تومان در بازار سرمایه تامین مالی شده است.

به گزارش رتبه آنلاین از تجارت نیوز، این ادعای وزیر اقتصاد از سوی کاربران ایرانی منفی تعبیر شد و بسیاری از آنها توضیح او را به پای این گذاشتند که دولت کسری بودجه خود را از جیب سهامداران بازار سرمایه برداشته است.

او همچنین گفته بود: این در حالی است که در کل سال گذشته فقط ۲۶۴ هزار میلیارد تومان تامین مالی شده بود و به میمنت سال آینده باید تلاش کنیم تا با کمک بخش خصوصی به هزار و ۴۰۰ هزار میلیارد تومان تامین مالی برای اقتصاد دست یابیم که اگر بتوانیم به این هم دست یابیم، می‌توانیم امیدوار باشیم که برای رشد اقتصادی نیز برداشته‌ایم.

هرچند که تفسیر سهامداران از گفته‌های دژپسند تفسیر دقیقی نیست و به نظر می‌رسد که وزیر اقتصاد به موضوع تامین سرمایه برای بنگاه‌های اقتصادی اشاره کرده است اما این موضوع گویا از سمت سهامداران به بدتر شدن وضعیت بازار سرمایه در ماه‌های آینده تعبیر شده است.

این سیگنال وزیر اقتصاد باعث شد که امروز شاخص کل بازار سرمایه به کانال یک میلیون و ۱۰۰ هزار واحد وارد شود و البته به عقیده برخی از سهامداران ممکن است ریزش شاخص کل در روزهای آینده تا زیر یک میلیون واحد ادامه داشته باشد.

هرچند که کارشناسان بازار سرمایه این نگاه را قبول ندارند و معتقدند که با روشن شدن وضعیت مذاکره با امریکا بازار سرمایه رفتار منطقی‌تری در پیش می‌گیرد.