جمعه 10 آذر 1402

بزرگترین کمپانی های نفت

نفت منبع اصلی انرژی در سراسر جهان است و شرکت های نفتی روزانه میلیارد ها بشکه نفت و محصولات نفتی را برای تامین انرژی حمل و نقل و صنعت عرضه میکنند. نگرانی عمومی درباره ی تغییرات آب و هوایی و تدابیر برای کاهش استفاده از سوخت های کربنی ( فسیلی ) هنوز به طور کامل بر صنعت تاثیر نگذاشته است. دو شرکت نفت و گاز بزرگ، اکسون و شل، همچنین در دسته ی سودآورترین شرکت های جهان قرار دارند. در ادامه به بررسی بزرگترین کمپانی های نفت میپردازیم.

این شرکت ها ده تا از بزرگترین کمپانی های نفت را در طول 12 ماه ( یک سال ) گذشته ( TTM ) بر اساس درآمد رتبه بندی کرده اند. اگر چه شرکت های مستقر در ایالات متحده در لیست غالب هسند، اما رتبه بندی شامل شرکت های مستقر در عربستان سعودی، چین، انگلستان و فرانسه نیز میشود.

1- شرکت نفت عربستان سعودی ( سعودی آرامکو ) :

در آمد ( TTM ) : 590.3 میلیارد دلار

سود خالص ( TTM ) 156.5 میلیارد دلار

ارزش بازار : 1.8 تریلیون دلار

بازده کل سالانه : ( TTM ) 3.7%

بورس : بورس سعودی

سعودی آرامکو یکی از بزرگترین کمپانی ها در سراسر جهان در تمامی صنایع است و در لیست بزرگترین کمپانی های نفت جهان اولین از نظر درآمد است. این تنها شرکت در این لیست است که در بورس آمریکا معامله نمیشود. سعودی آرامکو بزرگترین شرکت یکپارچه ی نفت و گاز جهان است و امکاناتی در مراکز نوآوری هدفمند در ایالات متحده، اروپا و آسیا دارد.

2- شرکت نفت و مواد شیمیایی چین ( SNPMF ) :

درآمد ( TTM ) : 486.8 میلیارد دلار

سود خالص ( TTM ) : 10.5 میلیارد دلار

ارزش بازار : 55.7 میلیارد دلار

بازده کل سالانه ( TTM ) : 18.6%

بازار ها : بازار های OTC

شرکت نفت و مواد شیمیایی چین تولید کننده و توزیع کننده ی انواع محصولات پتروشیمی و نفتی است. محصولات این شرکت شامل بنزین، دیزل، کریسین، لاستیک های ساختگی و رزین، سوخت هواپیما ها و کود های شیمیایی و غیره است. همچنین به عنوان سینوپک شناخته میشود، شرکت نفت و گاز و پتروشیمی بزرگترین در جهان است.

3- شرکت پترو چاینای چین ( PPCYF ) :

درآمد ( TTM ) : 486.4 میلیارد دلار

سود خالص ( TTM ) : 20.9 میلیارد دلار

ارزش بازار : 78.7 میلیارد دلار

بازده کل سالانه ( TTM ) : 12.5%

بازار ها : بازار های OTC

پتروچاینا واحد عمومی شرکت ملی نفت چین است. پتروچینا بزرگترین تولید کننده و توزیع کننده ی نفت و گاز در چین است و به ترتیب حجم تولید داخلی نفت و گاز چین حدود 50% و 60% را تامین میکند.

4- شرکت اگزون موبیل ( XOM ) :

درآمد ( TTM ) : 386.8 میلیارد دلار

سود خالص ( TTM ) : 51.9 میلیارد دلار

ارزش بازار : 445 میلیارد دلار

بازده کل سالانه ( TTM ) : 85.6%

بورس : بورس نیویورک

اگزون موبیل در حوزه ی اکتشاف، تولید، تجارت، حمل و نقل و فروش نفت و گاز آشنا است. به عنوان یکی از رهبران صنعت در سودآوری در بخش انرژی و تولید شیمیایی، این شرکت امکانات یا محصولات خود را به صورت جهانی عرضه کرده و در شش قاره به اکتشاف نفت و گاز می پردازد. اگزون موبیل محصولات سوخت، روغن های ضد سایش و محصولات شیمیایی را تحت چهار برند اسو، اگزون، موبیل و اگزون موبیل بازاریابی میکند.

5- شرکت شل ( SHEI ) :

درآمد ( TTM ) : 365.3 میلیارد دلار

سود خالص ( TTM ) : 43.44 میلیارد دلار

ارزش بازار : 201.8 میلیارد دلار

بازار کل سالانه ( TTM ) : 37.4%

بورس : بورس نیویورک

شل یک شرکت انرژی بین المللی با مکان های فعالیت در 70 کشور است که در اکتشاف، تولید، پالایش و بازاریابی نفت و گاز شناخته شده است و در تولید و بازاریابی محصولات شیمیایی فعالیت میکند.

6- شرکت توتال انرژی ( TTE ) :

درآمد ( TTM ) : 254.7 میلیارد دلار

سود خالص ( TTM ) : 23.1 میلیارد دلار

ارزش بازار : 157.1 میلیارد دلار

بازده کل سالانه ( TTM ) : 34.3%

بورس : بورس نیویورک

توتال انرژی با مقر در فرانسه، در اکتشاف و تولید نفت خام، گاز طبیعی و برق کم کربن فعالیت میکند. توتال همچنین محصولات پتروشیمیایی را پالایش و تولید میکند. این شرکت ایستگاه های سوختی در آفریقا، سراسر اروپا و آمریکا دارد.

7- شرکت چوورون ( CVX ) :

درآمد ( TTM ) : 227.1 میلیارد دلار

سود خالص ( TTM ) : 34.2 میلیارد دلار

ارزش بازار : 337.8 میلیارد دلار

بازده کل سالانه ( TTM ) : 56.8%

بورس : بورس نیویورک

چوورون یک شرکت نفت یکپارچه است که در عملیات بالادست و پایین دست فعالیت میکند. بخش بالادست در اکتشاف و تولید نفت و گاز طبیعی فعالیت دارد در حالی که عملیات پایین دست شامل پالایش، حمل و نقل و بازاریابی است. چوورون همچنین در عملیات شیمیایی و معدنی و فعالیت های غیر انرژی مانند توسعه ی فناوری نیز فعال است.

8- شرکت بی پی ( BP ) :

درآمد ( TTM ) : 222.7 میلیارد دلار

سود خالص ( TTM ) : -11 میلیارد دلار

ارزش بازار : 105.3 میلیارد دلار

بازده کل سالیانه ( TTM ) : 38.4%

بورس : بورس نیویورک

شرکت نفتی بریتانیایی بی پی در عملیات اکتشاف، تولید و تامین نفت و پتروشیمی فعالیت میکند. این شرکت محصولات نفتی چون مواد شیمیایی مانند استاتیک اسد، اتیلن، پلی اتیلن و ترفتالیک اسید را پالایش میکند و به فروش میرساند. استراتژی این شرکت از یک شرکت نفتی بین المللی متمرکز بر تولید منابع به یک شرکت انرژی یکپارچه متمرکز بر ارائه ی راهکار ها برای مشتریان تغییر خواهد یافت. برند های بی پی شامل کاسترول، آرال و آموکو هستند.

9- شرکت ماراتون پترولیوم ( MPC ) :

درآمد ( TTM ) : 173 میلیارد دلار

سود خالص ( TTM ) : 12 میلیارد دلار

ارزش بازار : 57.1 میلیارد دلار

بازده کل سالانه ( TTM ) : 85.3%

بورس : بورس نیویورک

ماراتون پترولیوم به مشتریان در سراسر ایالات متحده خدمات میدهد و محصولات نفتی را پالایش و حمل میکند.ماراتون صاحب یا مسالجر هزاران مایل لوله های نفتی است. سامانه ی بازاریابی MPC شامل مکان های برند در سراسر ایالات متحده، از جمله فروشگاه های خودرو برند ماراتون است.

10-شرکت والرو انرژی ( VLO ) :

درآمد ( TTM ) : 170.5 میلیارد دلار

سود خالص ( TTM ) : 9.4 میلیارد دلار

ارزش بازار : 47.3 میلیارد دلار

بازده کل سالانه ( TTM ) : 78.3 %

بورس : بورس نیویورک

والرو بزرگترین پالایشگاه مستقل نفت در جهان و دومین تولید کننده ی سوخت های تجدید پذیر جهان است. والرو 15 پالایشگاه در ایالات متحده، کانادا و انگلستان و 33 توربین بادی در ایالات متحده ی آمریکا دارد.

منبع : Investopedia

همچنین بخوانید : آینده ی نفت ایران

اخبار مرتبط

بیشترین بازدید