به گزارش رتبه آنلاین، با استفاده از شاخص رشد اقتصادی، میزان رشد و توسعه کشور هارا ارزیابی می کنند. به نحوی که اگر در کشوری رشد اقتصادی پایداری وجود داشته باشد، ان کشور توسعه یافته است. پس بدیهی است که این عدد را یکی از مهمترین عوامل برای توسعه یک کشور بدانیم.

حال باید بررسی کنیم که این عدد بر چه مبنایی به وجود می آید؟

شاخص رشد اقتصادی از محاسبه نرخ تغییرات تولید ناخالص ملی (GDP) محاسبه می شود.

آیا نقش این عدد در سطح زندگی مردم واضح است یا این عدد نیز دست مایه سیاستمداران برای سرگرم کردن مردم است؟!

برای پاسخ به این سوال باید ابتدا به در آمد سرانه اشاره کنیم. همانطور که از اسم آن مشخص است، درآمد سرانه، از تقسیم درآمد ملی بر جمعیت کشور بدست می آید.

هرچه درآمد سرانه بالاتر باشد، به آن معنی است که رفاه نسبی و امکانات در زندگی مردم بالاتر است.

خب بدیهی هست که با افزایش تولید ناخالص ملی، رشد اقتصادی نیز افزایش می یابد و به تبع در آمد ملی نیز بیشتر می شود که درنهایت منجر به افزایش درآمد سرانه برای هرشخص می شود.

پس  :

رشد اقتصادی ∝ رفاه مردم یک جامعه

سوالی که اینجا مطرح هست : مردم چقدر از این موضوع مطلع هستند و به تبع از آن سیاستمداران چه مقدار به این شاخص اهمیت می دهند؟

جواب این سوال را با یک رتبه بندی از شاخص رشد اقتصادی در ۱۸۳ کشور دنیا بررسی می کنیم که البته این آمار در سال ۲۰۱۹ جمع آوری شده است :

 

 

در این مقایسه که بین ۱۸۳ کشور در سطح جهان انجام شده بود، بیشترین رشد اقتصادی در سال ۲۰۱۹ متعلق به ۲۰ کشور در نمودار بالا بود.

میانگین رشد اقتصادی در این ۱۸۳ کشور، ۲٫۶ درصد بوده است.

جالب است بدانید که ایران در این رتبه بندی، با رشد اقتصادی منفی ۶٫۷۸  درصد، جایگاه ۱۸۲ از ۱۸۳ کشور را به خود اختصاص داده بود.

اگر بخواهیم شاخص رشد اقتصادی ایران را در سال های بین ۱۹۶۱ تا ۲۰۱۹ بررسی کنیم، میانگین رشد اقتصادی ایران در این ۵۹ سال، مثبت ۳٫۸۸ درصد بوده است. کمترین مقدار این شاخص، در سال ۱۹۸۰ با مقدار منفی ۲۷٫۵۳ و بیشترین آن در سال ۱۹۸۲ با مقدار مثبت ۲۷٫۲۱ به ثبت رسیده است(فاصله زمانی ۲ سال) :

نکته قابل توجه در مورد شاخص اقتصادی ایران، دامنه تغییرات شدید آن می باشد. که در بازه ای به بزرگی ۵۴٫۷۴ درصد جای گرفته است. این در حالی است که دامنه تغییرات رشد اقتصادی در کشور های توسعه یافته،  عددی بین ۱۰ تا ۱۵ می باشد.

برای مثال در سوئیس این بازه ۱۱٫۸۸ ، آلمان ۱۰٫۹۵ و انگلیس ۱۰٫۷۷ درصد است.

در مقابل، لبنان ۹۱٫۹ ؛ ایران ۵۴٫۷۴ و ماکائو (ناحیه کوچکی در جنوب چین) ۴۸٫۳۵ درصد می باشد.

 

منبع : اطلاعات نمودار ها از سایت www.theglobaleconomy.com جمع آوری شده است.

نویسنده: محمدجواد غلامی