بر اساس گزارش صندوق بین‌المللی پول، ایران در سال ۲۰۱۷ توانست با رشد اقتصادی ۴٫۳ چهارمین اقتصاد حوزه خاورمیانه طی این سال شود.

به گزارش رتبه‌آنلاین، بر اساس آمار منتشر شده صندوق بین‌المللی پول، رشد اقتصادی در منطقه خاورمیانه از سال ۲۰۱۵ تاکنون با رشد مطلوبی همراه بوده و از ۱۳ کشور دارای رقابت در این منطقه، پاکستان گوی رقابت را از تمامی کشورها ربوده است.

بر اساس این گزارش، پاکستان با رشد اقتصادی ۵٫۲درصدی به‌عنوان نخستین کشور حاضر در خاورمیانه با رشد قابل توجهی در سال ۲۰۱۷ روبه‌رو بوده و پس از آن، مصر با رشد ۴٫۵درصدی، امارات با رشد ۴٫۴ و ایران با رشد اقتصادی ۴٫۳ درصدی در رتبه‌های دوم تا چهارم اقتصاد حوزه خاورمیانه قرار گرفته است.

در این مدت، مراکش دیگر کشورآفریقایی حاضر در حوزه خاورمیانه نیز با رشد ۳٫۹ درصدی، پنجمین جایگاه را به خود اختصاص داد ضمن آنکه سودان و کویت نیز به ترتیب با ۳٫۶ و ۳٫۵درصد رشد در رتبه های ششم و هفتم این رتبه‌بندی قرار گرفته‌اند.

بر پایه این گزارش،‌ تنها کشور این حوزه که رشد بالای ۳ درصدی را تجربه کرد، تونس با رشد ۳٫۱ درصد بود و در رتبه بعدی قطر با رشد ۲٫۸درصد عنوان نهمین کشور را بدست آورد.

لازم به ذکر است که سه کشور عراق‌، لبنان و اردن نیز رشد ۲٫۵ درصدی را اعلام کردند اما عربستان تنها رشد ۱٫۳درصدی را کسب کرد که از این حیث در رتبه آخر قرار گرفت.

همچنین باید اشاره شود که این صندوق به کشورهایی همچون بحرین، عمان، یمن، ترکیه،‌ سوریه، افغانستان و … اشاره ای نداشته است.