پنج‌شنبه 18 خرداد 1402
Homeخبرفرهنگی و هنریایرانی‌ها چقدر موسیقی گوش می‌دهند؟

ایرانی‌ها چقدر موسیقی گوش می‌دهند؟

طبق گزارش‌های رسمی ۷۳.۸ درصد از افراد ۱۵ ساله و بیشتر در ایران، موسیقی گوش می‌دهند که متوسط میزان آن به حدود ۳۰ دقیقه در روز می‌رسد و موسیقی پاپ ایرانی بیشترین طرفدار را بین آنها دارد.

به گزارش رتبه آنلاین به نقل از ایسنا، طرح آمارگیری از فرهنگ رفتاری خانوار و از جمله گوش سپردن به موسیقی از طرح‌های آماری جدید مرکز آمار ایران است که با هدف شناخت فعالیت‌ها و رفتارهای فرهنگی خانوارها و استفاده از آن برای برنامه‌ریزی‌های فرهنگی کشور طراحی شده است.

این آمارگیری در سال ١٣٩٩، برای افراد ١٥ ساله و بیشتر گونه‌ای طراحی شده است که نتایج به تفکیک تمام استان‌ها قابل ارایه بوده و در آن به ٤٣هزار و ۷۰۰ خانوار شهری و ١۸ هزار و ۸۶۰ خانوار روستایی و در کل به ٦٢هزار و ۵۶۰ خانوار مراجعه شده و اطلاعات مرتبط با حوزه کتاب و نشریات، موسیقی، شبکه‌های اجتماعی، فعالیت‌های ورزشی، تغذیه، سرمایه اجتماعی و … افراد ١٥ ساله و بیشتر اخذ شده است.

مهمترین یافته‌های طرح در حوزه موسیقی از این حکایت دارد که در سال ١٣٩٩، ۷۳.۸ درصد از افراد ١٥ ساله و بیشتر موسیقی شنیده اند.

موسیقی پاپ ایرانی بیشترین طرفدار را بین افراد ١٥ساله و بیش‌تر داشته و پس از آن موسیقی سنتی قرار داشته است.

سرانه زمان شنیدن موسیقی افراد ١٥ ساله و بیشتر،‌ ٣ساعت و ٢٩ دقیقه در هفته، به عبارت دیگر ٢٩ دقیقه و٥١ ثانیه در روز بوده است.

و تلفن همراه با ۵۹.۵ درصد بیشترین وسیله برای گوش کردن به موسیقی بوده است.

بیشترین سرانه گوش دادن به موسیقی مربوط به استان خراسان شمالی با شش ساعت و ١٤ دقیقه و کمترین سرانه مربوط به استان سیستان و بلوچستان با یک ساعت و ٩ دقیقه بوده است.

سلیقه مردم ایران به گوش موسیقی مردم ارتباط دارد که از طریق رسانه های عمومی و فضای مجازی منتشر می یابد . هم اکنون بیشترین موسیقی منتشر شده در کشور در طبقه پاپ قرار می گیرد.

اخبار مرتبط

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

بیشترین بازدید