2 سناریوی محتمل برای قیمت دلار

 فنر قیمت دلار برای تخلیه انرژی جمع شده یا نزدیک به پاره شدن است؟ چند روزی است که نرخ ارز در بازار آزاد، در کانال ۲۵ هزار تومان تثبیت شده است. ۲ سناریو برای حرکت دلار محتمل است.

به گزارش رتبه آنلاین از اقتصادنیوز، هنگامی که دلار به ۳۰ هزار تومان رسید بسیاری معتقد بودند که راه دلار تا ۴۰ هزار تومان هموار شده است.

البته برخی تحلیلگران تکنیکال، همان زمان بر این باور بودند که حرکت دلار به سمت ۳۲ هزار تومان آخرین راند صعودی اسکناس آمریکایی است و پس از آن بازار در روند ریزشی قرار می گیرد. اکنون بازار در چه مرحله ای است؟

قیمت تا ۳۲ هزار تومان پیش رفت و در یک کریدور کاهشی تا ۲۴ هزار تومان عقب نشینی کرد. موج خبری بعدی دلار را مجددا به سمت بالا هل داد. اکنون دلار در کانال ۲۵ هزار تومان چند روزی است که در حال درجا زدن است. ۲ سناریو برای حرکت دلار می توان متصور شد؛ سناریو اول می گوید که دلار پس از یک ریزش سریع وارد اصلاح شده و تنها در استراحت به سر می برد. طرفداران این سناریو معتقدند که دلار به زودی وارد روند اصلی، یعنی کاهش دوباره می شود .

سناریو دوم چه می گوید؟ بازار پس از افزایش تا ۳۲ هزار تومان نیاز به اصلاح داشته و به مقاومت قبلی و حمایت قوی فعلی یعنی ۲۴ هزار تومان بازگشته است. حال پس از برخورد به حمایت سخت بار دیگر وارد فاز افزایشی شده و هدف اولیه اش ۳۰ هزار تومان خواهد بود. هر چه هم انرژی زمانی بیشتری در این کانال(۲۵ هزار) جمع آوری کند، افزایش راحت تری را رقم خواهد زد.

حال کدام سناریو به واقعیت نزدیکتر است؟ می توان گفت تا زمانیکه کانال ۲۴ هزار فرونریخته، سناریو دوم قدرت بیشتری خواهد داشت. از سمت دیگر، اگر خبر بنیادی دیگری در جهت افزایش قیمت دلار منتشر نشود، نرخ ارز دلیلی برای افزایش نخواهد داشت و هر چه به زمان آغاز ریاست جمهوری بایدن نزدیکتر شویم، می توان سناریوی کاهشی را محتمل تر دانست.

نکته دیگری که می توان برای ردیابی قیمت دلار از آن استفاده کرد، حباب دلار بر اساس درهم است. در زمان کاهش نرخ تا ۲۴ هزار تومان، حباب دلار منفی و در محدوده ۵۰۰ تا ۶۰۰ تومان قرار داشت. این حباب منفی نشان می داد که انتظارات در بازار ارز به شدت فروریخته و حتی خریدار به میزانی وجود ندارد که نرخ را بر اساس درهم تنظیم کند. اما اکنون، انتظارات منفی بار دیگر اوج گرفته و حباب دلار بر اساس درهم به حدود ۱۰۰ تومان تقلیل یافته است. شاید تا زمانیکه انتظارات منفی در بازار موجود است، نمی توان انتظار آغاز روند کاهشی را داشت. گزارش زیر از «اکوایران» روند قیمتی بازار ارز و سکه در روز یکشنبه را به تصویر می کشد.