کویر دیدنی شهداد با كلوت‌ها و سازه‌های عظیم شنی كه تاكنون دلیل علمی مشخصی برای پدید آمدنشان از سوی دانشمندان و محققان ارائه نشده است، یکی از جذاب‌ترین نقاط کویری دنیاست که گردشگران خارجی خوب قدر آن را می‌دانند! شاید كمتر كسی در ذهن خود تصور كند كه كویر خشك و گسترده لوت در استان كرمان مجموعه‌ای از شگفتی‌هایی است كه هر گردشگری آرزوی دیدن آن را دارد.

غول‌های عظیم شنی در دل كویر لوت، رویایی فراموش نشدنی است که می‌توانید در كنار گرمترین نقطه زمین و گودترین چاله مركزی ایران آن را تجربه کنید؛ سرزمینی مملو از عجایب كه مستشرقین از آن به عنوان سرزمین پریان یاد می‌كنند و بدون شك مرز بین حیات و مرگ محسوب می‌شود.

كلوت سازه‌ای عظیم به ارتفاعات ده‌ها متر است كه به طول 45 كیلومتر در حاشیه كویر لوت سر از شنهای روان برآورده‌اند و مثل قلعه‌ای از كویر محافظت می‌كنند. کلوت‌ها که به نگهبانان کویر معروفند، اولین‌بار وقتی توسط گردشگران خارجی کشف شدند، لقب شهر جن و پری را به کویر لوت دادند و همین بهترین شاهد ترس و وحشتی است که در نگاه اول از این سازه های عجیب و غریب پیدا خواهید کرد.

برخی می‌گویند این سازه‌ها در طول سالها و با فرسایش زمین به دلیل باد و باران بوجود آمده‌اند و سازنده اصلی این سازه‌ها رودخانه شور در حاشیه این كلوتها است. رودخانه شور كه علیرغم خشكسالی‎های سیزده ساله استان كرمان همچنان در بستر كویر خشك كرمان می‌خرامد و هر روز بستری جدید و شكلی جدید در پهنه شنها به خود می‌گیرد رطوبت لازم را برای جمع شدن شنها مهیا كرده و به تدریج به دلیل جمع شدن شن‌ها و بارش‌‎های باران این سازه‌ها به شكل عجیب كنونی خود در آمده‌اند.

كلوتهای كرمان مرز حیات و نیستی در كویر هستند به‌گونه‌ای كه بدلیل شدت دمای هوا در حاشیه این كلوت‌ها به سمت كویر لوت آثار حیات كاملا محو می‌شود و حتی باكتری‌ها توان ادامه فعالیت در این مناطق را ندارند. جسد گوساله‌ای که چندی پیش در حاشیه كویر لوت کشف شد نشان داد که حتی پس از گذشت سالها هیچ گونه پوسیدگی در بدن این حیوان دیده نشده است.

ژرف‌ترین چاله فلات ایران

شگفتی غیرمنتظره دیگر این منطقه وجود عمیق‌ترین چاله كویر مركزی كرمان در منطقه است و هر بیننده‌ای در صحنه‌ای كه در گودترین گودال كویر می‌بیند متحیر خواهد شد زیرا در گودترین منطقه كویر به راحتی می‌تواند یكی از مرتفع‌ترین قلل فلات ایران را كه به كوه‌های لاله زار شهرت دارند و مرتفع ترین منطقه كرمان را ببیند.

رودخانه شور نقطه بین مرگ و زندگی

یكی دیگر از شگفتهای كویر كرمان وجود رودخانه‌ای دائمی در كنار گرمترین نقطه زمین است كه بدلیل شور بودن بیش از اندازه یكی از شاخصهای مهم قطع حیات در این نقطه به حساب می‌آید!

رودخانه شور از سرشاخه‌های بیرجند آغاز می‌شود و درنهایت در كویر كرمان به شور زار تبدیل می‌شود. این رودخانه در انتهای حركتش به حدی غلیظ می‌شود كه آب رودخانه به دلیل غلظت و رنگ سفیدش بیشتر به ماست شباهت دارد. اما شاید عجیب‌تر از همه اینها تغییر شكل همیشگی عجایب كویر كرمان باشد که بدلیل فرسایش شدید باد و باران اتفاق می‌افتد. با این حساب، کویر لوت همیشه جذابیت تازه‌ای برای نمایش دادن به شما دارد که می‌توانید با دیدن آن غافلگیر شوید

تپه‌ جهنمی

هر چند که بهترین فصل گردشگری در كویر، پائیز و اوایل بهار است اما شنیدن نام گرمترین نقطه زمین هر گردشگری را به احتیاط وا می دارد. تپه‌ای از سنگهای آذرین بجا مانده از فعالیت آتش فشانی در دل كویر كرمان که بدون شك گرمترین نقطه زمین است.

در این منطقه جهنمی دمایی معادل 63 درجه سانتیگراد را در فصل تابستان رسما ثبت شده است و این درحالی است كه پیش از این گرمترین نقطه جهان در بیابان‌های لیبی با حرارات 57 درجه سانتیگراد ثبت شده بود به گفته مردمان محلی شهداد این دما در گندم بریان در اوج گرمای تابستان و در تیر ماه تا 70 درصد نیز افزایش می‌یابد بگونه‌ای كه با قرار دادن یك ظرف بر روی زمین به راحتی می‌تواند شاید گرم شدن آب درون ظرف در زمانی كوتاه بود.

 

این منطقه وسعتی در ابعاد 10 در 45 كیلومتر و ارتفاع 400 متر دارد و این درحالی است كه تنها به فاصله 45 دقیقه در جهت غرب به یكی از سردترین مناطق استان كرمان یعنی منطقه سیرچ می‌رسیم كه رودخانه پر آب و سر سبزی آن مردم كرمان را به خود جذب می‌كند!

گردشگری كویر كرمان هر چند سفری یك روزه محسوب می‌شود اما در سالهای اخیر با احداث كمپ های كپری در حاشیه جاده شهداد – نهبندان و استقرار امكانات مناسب فرصت خوبی برای یک کویرگردی چند روزه به شما می دهد.

منبع : تبیان