بورس

اکثر تحلیل‌گرانی که در یک نظرخواهی شرکت کرده‌اند، وضعیت شاخص کل بورس تهران در ۳۰ آذر ۱۳۹۹ را صعودی پیش‌بینی کرده‌اند.

به گزارش رتبه آنلاین از اقتصادنیوز، با توجه به جمع آوری صفوف فروش و ارزش معاملات بالا در انتهای بازار در نمادهای کلیدی و بزرگ مانند فارس، رشد دوباره قیمت های جهانی در ۲روز اخیر، باعث شده که پی به ای بعضی از شرکت های کامودیتی محور حتی به زیر ۶ هم برسد. گذشتن قیمت جهانی مس بعد از مدتها از ۸ هزار دلار و شکست سقف ۲ساله قیمت متانول، باعث توجه ویژه به این گروه ها شده است. برخی تحلیل‌گران بر این باورند که ثبات قیمت دلار و نرخ بهره، در کنار اصلاح شارپ هفته گذشته، زمینه را برای برگشت بازار فراهم کرده است. فقط عرضه حقوقی ها در گروهی از سهم ها، مخصوصا فولاد ممکن است موجب عرضه صف خریدهای بازار امروز شود اما احتمالا معاملات بصورت مثبت دنبال خواهد شد. انتشار گزارشات ماهانه آذر و ۹ماهه ها بر تعیین مسیر بازار و انتحاب صنایع تاثیرگذار خواهد بود.  انتظار می رود بازار امروز به نسبت دیروز متعادل تر باشد اما هم چنان شاهد معاملات منفی در بازار باشیم و احتیاج به زمان بیشتری برای عبور از هیجان مقطعی فعلی باشد. آنچه که مهم است فارغ از نوسانات مقطعی، سه عامل مهم وضعیت بازار جهانی، تثبیت نرخ ارز و تثبیت نرخ بهره به عنوان کلیدی ترین فاکتور های موثر بر بازار در وضعیت مناسبی قرار داشته و قیمت های فعلی از منظر سرمایه گذاری میان مدت و بلند مدت قابل قبول هستند.

برخی دیگر تاکید می‌کنند: با توجه به رشد قابل توجه بازارهای جهانی کامودیتی‌ها، انتظار می‌رود بازار امروز با محوریت صنایع فولادی و پتروشیمی روند رو به رشدی را تجربه کند. در ادامه حرکت بازار، گزارش‌های ۹ ماهه می‌توانند به تثبیت حرکت بازار کمک کرده و روند صعودی ملایمی را شکل دهند.

هم چنین به نظر می‌رسد شاخص کل بورس پس از رشد ۲۵ درصدی خودش در یک ماه اخیر تا محدوده ی  ۳۸.۲ درصدی فیبوی خودش را اصلاح کرد و با افزایش تقاضا در نمادهای شاخص ساز رشد خودش را از سر گرفت. مقاومت پیش روی شاخص  یک میلیون و ۵۰۰ واحد و یک میلیون ۶۰۰ هزار واحد است در صورت عبور از این محدوده احتمال رشد تا سقف قبلی زیاد است. با توجه به نوسانی بودن بازار نمیتوان انتظار رشدهای نجومی داشت و  بنظر میرسد سهم های کوچک عملکرد بهتری داشته باشند. بازار امروز با توجه به شرایط و حجم نقدینگی مثبت اما برای روز دوشنبه همراه با فشار فروش ارزیابی می‌شود.