امروز ۲ شهریور ۱۴۰۰ پس از ۸ روز ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار مثبت شد.

به گزارش رتبه آنلاین از اقتصادنیوز، در معاملات امروز بورس تهران شاخص کل بورس با افزایش ۲۷ هزار و ۵۵۱ واحدی نسبت به روز دوشنبه به رقم یک میلیون و ۵۴۳ هزار واحد صعود کرد.

شاخص هم وزن نیز با رشد ۱۱ هزار و ۸۱ واحدی در سطح ۴۵۱ هزار و ۲۱۹ واحدی ایستاد. رقم ۱۱ هزار واحدی بیشترین میزان رشد شاخص هم وزن در ۱۲۱ روز گذشته از ۲۵ بهمن ۱۳۹۹ به این سو است. همچنین شاخص کل فرابورس ۳۲۲ واحد بالا آمد و در سطح ۲۲ هزار و ۲۲۰ واحد قرار گرفت.

ورود پول حقیقی

روز سه‌شنبه پس از ۸ روز ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار مثبت شد و ۳۱۸ میلیارد تومان پول حقیقی به بورس وارد شد.

 در معاملات امروز بیشترین ورود پول حقیقی به سهام وبملت (بانک ملت) تعلق داشت که ارزش تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی آن ۶۱ میلیارد تومان بود. پس از وبملت، سپید (سپید ماکیان) و ذوب (ذوب آهن اصفهان) بیشترین ورود پول حقیقی را داشتند.

در مقابل نماد فولاد (فولاد مبارکه) با ۳۷ میلیارد تومان بیشترین خروج پول حقیقی را داشت و نمادهای شپنا (الایش نفت اصفهان) و میدکو (توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه) در رتبه‌های بعدی قرار داشتند.

بورس

سهم‌های تاثیرگذار بر شاخص

روز سه‌شنبه نمادهای «فولاد»، «پارس» و «فملی» بیشترین تاثیر را در رشد شاخص کل داشتند.

همچنین سه نماد «نوری»، «وامید» و «پترول» نمادهای بزرگ بازار بودند که بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص داشتند.

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس سپید صدرنشین است و شستا و پترول در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز وهامون، وسپهر و دی پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.

کاهش ارزش معاملات

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم ۱۳ هزار و ۹۳۷ میلیارد تومان رسید که نسبت به روز ‌‌دوشنبه ۳۴  درصد کاهش یافته است.

ارزش معاملات خرد نیز با افت اندک ۰٫۱۷ درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم ۱۰ هزار و ۶۵۵ میلیارد تومان رسید.

رشد تقاضا در بازار

در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های خرید نسبت به پایان روز کاری گذشته ۳۲ درصد رشد کرد و در رقم هزار و ۳۳۰ میلیارد تومان ایستاد. ارزش صف‌های فروش نیز ۱۷ درصد کاهش یافت و ۱۹۴ میلیارد تومان شد. بدین ترتیب ارزش مازاد تقاضای بازار در پایان معاملات به هزار و ۱۳۶ میلیارد تومان رسید که نسبت به روز دوشنبه رشد ۴۷ درصدی را نشان می‌دهد.

شرکت توسعه معدنی و صنعتی صبانور (کنور) با صف‌ خرید ۱۱۶ میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از کنور، نمادهای مدیریت (سرمایه‌گذاری و خدمات مدیریت صندوق بازنشستگی کشور) و فرابورس (شرکت فرابورس ایران) بیشترین صف خرید را داشتند.

بیشترین صف فروش نیز به غدام (خوراک دام پارس) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش ۸۶ میلیارد تومانی داشت. پس از غدام، ثالوند (سرمایه گذاری مسکن الوند) و سنیر (سیمان سفید نی ریز) بیشترین صف فروش را داشتند.

نقشه بورس بر مبنای ارزش معاملات

نقشه بورس 2 شهریور