چهارشنبه 5 اردیبهشت 1403
خانهاخبار روزهر کیلوگرم سیب‌زمینی صادراتی ۹۲۰تومان

هر کیلوگرم سیب‌زمینی صادراتی ۹۲۰تومان

بررسی‌ها نشان می‌دهد که هر کیلوگرم سیب زمینی با قیمت حدودی ۹۲۰ تومان به کشور‌های مختلف جهان صادر شده است.

به گزارش رتبه آنلاین، آمار مقدماتی گمرک جمهوری اسلامی ایران از تجارت خارجی ۹ ماهه نخست سال جاری نشان می‌دهد که در این مدت بیش از ۳۵۵ هزار و ۵۵۶ تن سیب زمینی به صورت تازه و یخ زده به کشور‌های مختلف جهان صادر شده است.

براساس صادرات این حجم سیب زمینی به کشور‌های مختلف، درآمد ۹۶ میلیون و ۶۲۶ هزار و ۵۷۱ دلاری نصیب کشور شده است.

لازم به ذکر است که ارزش ریالی این حجم صادرات بالغ بر ۳۲۷ میلیارد و ۲۹۱ میلیون و ۳۰ هزار و ۹۱۴ تومان در آمار گمرک به ثبت رسیده است.

در ۹ ماهه نخست سال جاری ۲۲ کشور جهان خریدار سیب زمینی از ایران بودند که از جمله آن‌ها می‌توان به عراق، انگلستان، ایالات متحده آمریکا، ترکیه، استرالیا، سوئد، امارات متحده عربی، چین و قطر اشاره کرد.

در بین کشور‌های ذکر شده ایالات متحده آمریکا در ۹ ماهه نخست سال ۹۶، بالغ بر ۸۸ تن سیب زمینی از ایران خریداری کرده است که درامد ۱۵ هزار و ۹۸۳ دلاری را برای کشور به همراه داشته است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که هر کیلو سیب زمینی صادراتی با قیمت حدودی ۹۲۰ تومان به کشور‌های مختلف جهان صادر شد و این درحالی است که به گفته رئیس هیئت مدیره انجمن سیب زمینی کاران هزینه تمام شده برای تولید یک کیلو سیب زمینی حدود ۷۰۰ تا ۸۰۰ تومان است.

گفتنی است که سیب زمینی در داخل کشور سال هاست که به صورت سنتی کشت می‌شود و این روش هزینه تمام شده و همچنین مصرف آب را تا حد زیادی افزایش می‌دهد از این روز قیمت تمام شده محصولات با مقایسه قیمت صادراتی آن سود چندانی برای تولید کننده ندارد.

در این میان مکانیزه کردن کشت سیب زمینی در سطح وسیع و بالا بردن بهره وری تولید این محصول می‌تواند قیمت تمام شده را تا حد زیادی کاهش دهد که این امر نیاز به برنامه ریزی دقیق در بخش کشاورزی دارد.

همچنین نداشتن الگوی کشت مناسب برای تولید محصولات کشاورزی سالهاست که کشاورزان را با مشکلات بسیاری مواجه کرده است که افزایش تولید برخی محصولات کشاورزی را به همراه دارد و از این رو کشاورز را متضرر می‌کند.

منبع : اقتصاد آنلاین

اخبار مرتبط

بیشترین بازدید