بعد از خبر مذاکرات روز سه‌شنبه در وین قیمت دلار در بازار آزاد حدود هزار و ۳۰۰ تومان ریزش کرد. حالا سوال اینجاست که ریزش بیشتر قیمت دلار چقدر محتمل است و این قیمت چه تاثیری بر بازار سهام دارد؟

بعد از خبر گفتگوی ایران با کشورهای ۱+۴ در وین امیدواری‌ها به مذاکرات بیشتر شده و قیمت دلار نیز در بازار آزاد روند نزولی پیدا کرده است. اما کاهش قیمت دلار چقدر پایدار است؟

پیمان حدادی، کارشناس بازار سرمایه در رابطه با احتمالا بازگشت به برجام گفت: اصلا معلوم نیست که مذاکره ایران با آمریکا به کجا برسد زیرا ایران شرایط سختی برای مذاکره با آمریکا دارد و اول باید آمریکا تحریم‌ها را لغو کند و بعد از راستی‌آزمایی، ایران به توافق برجام بازگردد. اما به نظر می‌رسد فعلا تا چند ماه آینده اتفاق خاصی بین ایران و آمریکا روی ندهد.

  این کارشناس در ادامه افزود: نزدیک انتخابات است و ممکن است این اتفاقات نیز تبلیغات دولتی‌ها برای از سرگیری مذاکرات باشد اما به نظرم کاهش قاب توجه قیمت دلار ممکن نیست مگر اینکه اتفاقی غیرمنتظره مانند لغو تحریم‌ های بانکی، آزادسازی منابع ایران در کشورهای دیگر و … رخ دهد.

  این کارشناس در رابطه با ارزندگی بورس گفت: سهم‌ها در بازار با دلار حدود ۲۰ هزار تومانی معامله می‌شوند و فکر نمی‌کنم دلار در مقطع زمانی کوتاه‌مدت از ۲۰ هزار تومان کمتر شود و اگر کاهش داشته باشد، مقطعی است.

  این کارشناس در رابطه با مشکل اصلی بازار سهام گفت: فعلا مشکل اصلی بازار سهام عدم نقدشوندگی و دامنه نوسان نامتقارن است. بازار سهام روندی فرسایشی پیدا کرده و این روند فرسایشی به دلیل عدم اصلاح سهم‌ها در بازار سهام است. خبرهایی مبنی بر ریزش قیمت دلار نیز به بازار سهام سیگنال منفی می‌دهد اما فعلا مشکل اصلی، دامنه نوسان است.

  به عقیده کارشناسان اگر کاهش قیمت دلار با لغو تحریم‌ها و تسهیل مراودات تجاری همراه باشد، ریزش قیمت دلار نه تنها مشکل خاصی برای بورس ایجاد نمی‌کند بلکه بورس از لحاظ ذاتی رشد می‌کند.

   

  منبع: راهبرد معاصر