معمای نوسان قیمت سکه

نشانه های خطر در بازار سکه

نشانه های خطر در بازار سکه

برخی از معامله گران می‌گویند نشانه ریزش در بازار سکه جدی است اما معامله‌گری پرخطر تلاش دارد قیمت‌ها را در سطوح کنونی حفظ کند.

به گزارش رتبه آنلاین از اقتصادنیوز، یک تحلیل‌گر بورس در حساب توییتر خود نوشته است قیمت سکه به این دلایل اصلاح می‌شود:

یک: قیمت صندوق‌های طلا و سکه در بورس بیست درصد زیر قیمت بازار فیزیکی قرار دارد.

دوم: فاصله قیمت خریدوفروش سکه در بازار سکه به حدود یک‌میلیون تومان رسیده است. معمولاً وقتی در بازار فاصله خریدوفروش زیاد می‌شود که معامله گران انتظار کاهش قیمت دارند به همین دلیل در وقت خرید سکه را باقیمت‌های پایین‌تر در مقایسه با زمان‌های دیگر می‌خرند.

سوم: در بورس تهران سهام بسیاری از شرکت‌های صادرات محور در حال منفی خوردن هستند که نشان از آینده قیمت دلار می‌تواند داشته باشد. معمولاً وقتی قیمت دلار رو به صعود باشد اقبال به سهم‌های صادراتی نیز بالا می‌رود اما در روزهای اخیر اقبال بازار بیشتر به سمت سهم‌های غیر صادراتی بوده است.

چهارم: قدم‌های دلار و سکه در بازار کند شده و حتی معامله گران نیز نسبت به حرکت در چنین بازار محتاط شده‌اند.

نمودار نوسان ارزش سکه 22 مهر

معمای نوسان در بازار سکه

فارغ از اینکه پیش‌بینی ریزشی برای قیمت سکه درست باشد یا نه از منظر عوامل تعیین‌کننده ارزش ذاتی بی‌تردید می‌توان گفت قیمت‌های کنونی پشتوانه ندارد.

سکه برای ماندن در این سطوح نیازمند افزایش قیمت اونس یا قیمت دلار یا ترکیبی از این دو است در غیر این صورت با کوچک‌ترین تلنگری قیمت آن وارد فاز نزولی می‌شود.

اما پرسش مهم این است که در بازاری مثل سکه چرا قیمت‌ها بالا می‌رود؟

تحلیل گران دو دلیل را برای این اتفاق ذکر می‌کنند؛ دلیل نخست انتظارات است معمولاً وقتی بدبینی‌ها بالا است سرمایه‌گذاران وارد بازارهایی می‌شوند که انتظار افزایش قیمت دارند. پس‌ازاین مسیر بازار سکه محل جذابی است زیرا محدودیت‌های دلار را ندارد و از دو مسیر قیمت اونس جهانی و قیمت دلار شارژ می‌شود.

یعنی اگر اقتصاد ایران هم سروسامان بگیرد به خاطر کرونا ممکن قیمت طلا وارد فاز افزایشی شود.

 دلیل دوم به شرایط عمومی اقتصاد ایران برمی‌گردد. در اقتصادی که روند تورم رو به بالا است انتظارات تورمی هم رشد می‌کند و اگر این انتظارات مدیریت نشود جاذبه نگه‌داری پول نقد کم می‌شود درنتیجه تقاضا برای هر دارایی ازجمله سکه بالا می‌رود.

پیش‌بینی قیمت سکه در ۲۳/۰۷ /۹۹

برای پیش‌بینی بازار سکه در روز آتی هم به نظر می‌رسد بیشتر باید به روند قیمت دلار دقت کرد. اونس طلا در بازارهای جهانی دچار ریزش شده است و درصورتی‌که به بالای هزار و ۹۰۰ دلاری بازنگردد، سطح انتظارات افزایشی سکه بازان را کاهش خواهد داد.

با این‌حال، سکه بازان بیشتر به روند بازار داخلی دقت خواهند کرد. اگر دلار وارد کانال ۳۲ هزار تومان شود، سکه حتی به‌صورت حبابی به رشد خود ادامه خواهد داد و درصورتی‌که دلار سیگنال مطمئن افت قیمت را از خود نشان دهد، سکه دچار نزول سنگین‌تری خواهد شد زیرا سکه بدون حمایت دلار نمی‌تواند دوام زیادی در سطوح کنونی حداقل در روزهای پیش رو داشته باشد. گرچه معامله گران سکه انتظار دارند بازار پس از ۱۳ آبان وارد فاز جدیدی شود.