به گزارش رتبه آنلاین، تورم اغلب به عنوان افزایش مداوم سطح عمومی قیمت کالاها و خدمات تعریف می شود. اقتصاد جهانی از زمان بحران مالی جهانی در سال ۲۰۰۸ تا کنون دچار آسیب های شدیدی شده است و این باعث افزایش تورم جهانی شده است. بیشترین تورم ثبت شده جهانی در یک دهه گذشته در مقایسه با سال قبل در سال ۲۰۰۸ رخ داد، زمانی که بیش از ۶٫۴ درصد در مقایسه با نرخ تورم جهانی در سال ۲۰۰۷ افزایش یافت.

در نتیجه رکود اقتصاد جهانی، عدم موجودی کافی بانک مرکزی و افزایش نرخ بهره، هزینه زندگی در خاورمیانه نیز بسیار بیشتر از کشورهای صنعتی شده است. نرخ تورم در کشورهای صنعتی در سال ۲۰۱۵ فقط حدود ۰٫۳۵ درصد بود. در همین حال، نرخ تورم در خاورمیانه و شمال آفریقا بیش از ۶٫۲ درصد بوده است.

به دلیل پیشرفت اقتصادی به دنبال بحران مالی جهانی، کشورهای توسعه یافته در اتحادیه اروپا و منطقه یورو استراتژی‌های اقتصادی را برای تقویت اقتصاد خود و حفظ اقتصاد پایدار ارائه کردند. علاوه بر این، دستمزد راکد کارگران و تردید بانک ها در توزیع آسان وام به شهروندان عادی نیز باعث شده است که نرخ تورم در منطقه یورو نسبتاً پایین باشد.

 

 

نمودار بالا آمار نرخ تورم جهانی از سال ۲۰۱۶ – ۲۰۲۶ را نسبت به سال قبل نشان می‌دهد. در سال ۲۰۲۰، نرخ تورم در سراسر جهان تقریباً ۳٫۲ درصد نسبت به سال قبل بوده است و همینطور که در نمودار معلوم است در سال ۲۰۲۱، نرخ تورم ۳٫۵ درصد نسبت به سال قبل بوده است که این یعنی با افزایش همراه بوده است.

 

نویسنده: شایان درویش

منبع: سایت statista