چهارشنبه 22 فروردین 1403
خانهاخبار روزنرخ بیکاری در بهشت شغلی اروپا باز هم کاهش یافت!

نرخ بیکاری در بهشت شغلی اروپا باز هم کاهش یافت!


نرخ بیکاری در جمهوری چک که به دلیل نرخ بیکاری بسیار پایین در سال های اخیر به بهشت شغلی اروپا مشهور است، باز هم کاهش یافت.

به گزارش رتبه آنلاین از ایسنا به نقل از بلومبرگ، با وجود کیفیت پایین‌تر زندگی در جمهوری چک در مقایسه با کشورهای غربی اروپا، این کشور در حال حاضر یک از پایین‌ترین نرخ‌های بیکاری در قاره اروپا و هم چنین یکی از پایین‌ترین نرخ‌های تورم را دارد. این کشور در حال حاضر ششمین کشور دنیا از نظر شاخص فلاکت پایین (مجموع نرخ بیکاری و تورم) جهان پس از تایلند، سوئیس، ژاپن و سنگاپور است و تنها به دلیل تورم بالاتر از سوئیس، در رده دوم کشورهای اروپایی قرار دارد.

آمارهای جدید منتشر شده از طرف مرکز آمار جمهوری چک نشان می‌دهد نرخ بیکاری این کشور در ماه آوریل با ۰.۳ درصد کاهش در مقایسه با ماه قبل به ۲.۷ درصد رسیده است که پایین‌ترین نرخ بیکاری در بین کشورهای عضو اتحادیه اروپا و منطقه یورو است. این نرخ هم چنین پایین‌ترین نرخ بیکاری ثبت شده در جمهوری چک از ژوئیه سال ۱۹۹۶ تاکنون است.

شمار بی کاران چکی با ۱۷.۲ هزار نفر کاهش در مقایسه با ماه قبل به ۲۰۹ هزار و ۸۰۰ نفر در ماه آوریل رسیده است. متوسط نرخ بیکاری در جمهوری چک طی سال‌های ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۹ معادل ۵.۴۵ درصد بوده است که بالاترین نرخ ثبت شده مربوط به نرخ ۹.۶۹ درصد ژانویه ۲۰۰۴ و پایین‌ترین نرخ بیکاری نیز مربوط به نرخ ۰.۰۹ درصدی فوریه سال ۱۹۹۰ است.

منطقه یورو شامل ۱۹ کشور بلژیک، آلمان، استونی، ایرلند، یونان، اسپانیا، فرانسه، ایتالیا، قبرس، لتونی، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، اتریش، پرتغال، اسلوونی، اسلواکی و فنلاند است که از یورو به عنوان واحد پولی خود استفاده می‌کنند. اتحادیه اروپا نیز دارای ۲۸ عضو است که شامل ۱۹ کشور عضو منطقه یورو به علاوه انگلیس، بلغارستان، مجارستان، لهستان، دانمارک، سوئد، کرواسی، جمهوری چک و رومانی است.

 

اخبار مرتبط

بیشترین بازدید