یکشنبه 24 تیر 1403
خانهخبراقتصادیمیلیونرهای فراری  

میلیونرهای فراری  

شرکت آفریقایی New World Wealth لیستی از 10 کشور که بیشترین تعداد مهاجرت را در میان میلیونرها داشته‌اند، معرفی کرد.

به گزارش رتبه آنلاین، این رده‌بندی براساس سرشماری از میلیونرهایی انجام شده است كه سال 2015 کشور خود را ترك کرده‌اند. از میان دلایل ذكر شده، نابسامانی‌های سیاسی و قوانین سخت مالیاتی از مهم‌ترین عوامل این مهاجرت‌ها است. میلیونر‌ها برای فرار از پرداخت مالیات‌های سنگین و ترس از سرمایه‌گذاری به کشور‌هایی با شرایط مناسب‌تر مهاجرت می‌کنند.

کشور فرانسه امسال با مهاجرت 10هزار میلیونر از میان 323 هزار نفر در رتبه اول قرار گرفت. مقصد این میلیونرها کشور‌های بریتانیا، آمریکا، کانادا و استرالیاست.

چین نسبت به رده‌بندی سال گذشته وضعیت بهتری دارد. این کشور با حدود 9هزار میلیونری که سال 2015 از این کشور خارج شدند در رتبه دوم قرار گرفته است.

با فاصله زیاد از چین، کشور ایتالیا قرار دارد. این کشور نیز با مهاجرت حدود 6 هزار نفر در جایگاه سوم بی‌توجه‌ترین کشور‌ها به میلیونرها جای گرفته است.

سال گذشته نیز این شرکت آفریقایی رده‌بندی مشابهی را از کشور‌ها منتشر کرد که نشان می‌داد کدام کشور‌ها بین سال 2000 تا 2014 بیشترین مهاجرت را در میان میلیونرها داشته‌اند.

چین در رتبه اول

میلیونرهای چینی بیشترین تعداد مهاجرت بین سال‌های ٢٠٠٠ تا ٢٠١٤ را داشته‌اند. تعداد میلیونر‌های چینی که کشور خود را ترک کرده‌اند به حدود 91هزار نفر می‌رسد. هند با فرار نزدیک به 61هزار نفر از میلیونر‌های خود در جایگاه دوم قرار گرفته است. در میان کشور‌های اروپایی، فرانسه سومین کشور بدنام این لیست است.

42هزار میلیونر فرانسوی كشور خود را بین سال‌های ٢٠٠٠ تا ٢٠١٤ ترك كردند كه نشان‌دهنده بی‌توجهی دولت فرانسه نسبت به ثروتمندانش است. موج مهاجرت میلیونرها در فرانسه از سال ١٩٩٥ به دلایل مالیاتی شروع شد و با اعمال سیاست‌های جدید مالیاتی از سوی دولت، همچنان ادامه دارد. به‌عنوان مثال جرارد دیپاردیو، هنرپیشه فرانسوی که جریان پناهنده شدن او به کشور روسیه به دلیل فرار از پرداخت مالیات در رسانه‌ها پیچید.

براساس ارزیابی‌ها، كشور چین سه تا شش برابر نسبت به فرانسه میلیونر‌های بیشتری دارد، با این وجود نسبت میلیونرهای مهاجر به كل میلیونرها در فرانسه بسیار بیشتر از چین است.

اتحادیه اروپا، مقصد میلیونر‌های جهان

اما مقصد این میلیونرها كجاست؟ شركت New World Health، لیست كشورهایی را كه پذیرای این میلیونرها هستند نیز مشخص كرده است. مقصد بیشتر این میلیونر‌ها که از کشور خود فرار کرده‌اند، کشور‌های عضو اتحادیه اروپاست. البته بیشتر میلیونرهای چینی كشور‌های آمریكایی و سنگاپور را انتخاب می‌كنند. میلیونرهای هندی هم كشورهای خلیج فارس، آمریكا و بریتانیا را ترجیح می‌دهند.

ثروتمندان فرانسوی نیز به سوییس، لوكزامبورگ و اتحادیه اروپا مهاجرت می‌كنند. كشورهایی که با فرانسه مرز مشترک دارند، قوانین مالیاتی راحت‌تری نسبت به فرانسه دارند و پناهگاه میلیونرهای فرانسوی هستند.

فقط در کشور بریتانیا و در شهر لندن 225میلیونر فرانسوی زندگی می‌كنند. البته فرانسوی‌های مقیم لندن، بیشتر برای دستیابی به فرصت‌های كاری بهتر به این شهر مهاجرت می‌كنند.

با این حال حجم زیادی از مهاجرت میلیونرها در فرانسه به خاطر سیاست‌های سخت‌گیرانه مالیاتی این كشور است. نخستین مقصد میلیونرهای فرانسوی كشور بلژیك است.

مترجم: گلنوش محب علی

 

اخبار مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

بیشترین بازدید