پنج‌شنبه 14 مهر 1401
خانهاخبار روزمیانگین قیمت مسکن ۴۱.۷ میلیون تومان شد!

میانگین قیمت مسکن ۴۱.۷ میلیون تومان شد!

متوسط قیمت خرید و فروش مسکن

رتبه آنلاین به نقل از خبرگزاری تسنیم، در تیرماه، متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه های معاملات ملکی شهر تهران 417 میلیون ریال بود که حاکی از افزایش 5.8 درصدی در قیمت مسکن نسبت به ماه قبل می باشد. گفتنی است میانگین قیمت خرید و فروش زیربنای واحد مسکونی در تهران نسبت به ماه مشابه سال قبل 38.8 درصد افزایش یافته است.

در میان مناطق 22 گانه شهرداری تهران، بیشترین متوسط قیمت یک متر مربع زیر بنای مسکونی معامله شده معادل 837.5 میلیون ریال به منطقه یک و کمترین آن با 207.8 میلیون ریال به منطقه 18 تعلق داشته است. ارقام مزبور نسبت به ماه مشابه سال قبل به ترتیب 35 و 54.6 درصد افزایش نشان می‌دهند.

تعداد آپارتمان های مسکونی معامله شده

تعداد آپارتمان های مسکونی معامله شده در شهر تهران در تیر ماه سال 1401 به حدود 10.3 هزار واحد مسکونی رسیده است. این تعداد نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب 25.8 درصد کاهش و 103 درصد افزایش داشته است. بررسی توزیع تعداد واحدهای مسکونی معامله شده در تیرماه سال جاری در شهر تهران به تفکیک عمر بنا حاکی از آن است که واحدهای تا 5 سال ساخت با سهم 30.1 درصد بیشترین سهم را به خود اختصاص داده اند.

شاخص کرایه مسکن اجاری

همچنین در ماه مورد بررسی شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و در کل مناطق شهری نسبت به ماه مشابه سال قبل به ترتیب معادل 47.4 درصد و 52.3 درصد رشد نشان می‌دهد. لازم به توضیح است رشد ماهانه شاخص مزبور در تیرماه در شهر تهران و کل مناطق شهری یکسان و معادل 4.5 درصد می باشد.

پیوست:

گزارش «تحولات بازار معاملات مسکن شهر تهران در تیرماه سال 1401» که برگرفته از آمارهای خام سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور است، توسط اداره بررسی ها و سیاست‌های اقتصادی بانک مرکزی تهیه و منتشر شده است.

اخبار مرتبط

بیشترین بازدید