دوشنبه 1 مرداد 1403
خانهگوناگونمصرف منصفانه ۱ ترابایت اینترنت در ماه فقط ۴۰۰ هزار تومان

مصرف منصفانه ۱ ترابایت اینترنت در ماه فقط ۴۰۰ هزار تومان

سیاست جدید موسوم به اینترنت غیر حجمی توسط وزارت ارتباطات به اپراتورها ابلاغ شد تا از آذرماه در سبد خانوار قرار گیرد.
اما آنچه به اینترنت غیرحجمی معروف شده، داد کاربران را در آورده است و بسیاری از کاربران با نوشتن جملاتاعتراضی در اینستاگرام وزیر، نسبت به اجحاف همیشگی که در حقشان از سویاپراتورها شده، گلایه گرده‌اند.

به گزارش رتبه آنلاین،به همین دلیل با آوردن مثال خارجی از مصرفمنصفانه کاربرانِ کامکست، تحت سرویس Xfinity سعی می‌کنیم مفهومآمریکایی Data Caps را توضیحدهیم.

«ایکس فینیتی» بسته اینترنت خانگی+تلویزیون+تلفن و امنیت خانه به کاربران ارائه می‌کند{لینک} و قیمت بر اساس نوع بستهتعیین می‌شود.

اما میزان مصرف منصفانه روی 1 ترابایت ماهانهمعادل 1000 گیگ تعریف شده است و اگر کاربری بیش از 1 ترابایت مصرف داشته باشد بهازای 50 گیگ اضافی 10 دلار خواهد پرداخت.

سوال اینجاست که کاربر با پرداخت حداقل 29 دلارو یا تا سقف 100 دلار چقدر می تواند اینترنت استفاده کند؟

1 ترابایت در تعریف ایکس فینیتی معادل 700 ساعتویدئوی اچ دی، 12 هزار ساعت گیم آنلاین، 15 هزار ساعت آهنگ و دانلود 60 هزار عکسبا کیفیت است.

نکته قابل توجه در تعاریف کامکست این است که اگرکاربری کمتر از 5 گیگ استفاده اینترنت داشته باشد، 5 دلار نیز به وی بازگردانده می‌شود.

یعنی کاربر می‌تواند با انتخاب آپشن 30 دلاری باسرعت 25 مگابیت بر ثانیه، حداکثر استفاده اینترنتی را داشته باشد و اگر کاربربخواهد سرعت بالاتر داشته باشد و مثلا سرعت 400 مگابیت بر ثانیه داشته باشد میتواند از آپشن 100 دلاری استفاده کند.

به زبان ساده تر با پرداخت 400 هزار تومانبهترین سرعت اینترنت را (سرعت 400 مگابیت بر ثانیه) برای دانلود 1 ترابایت دیتا درماه خواهید داشت و یا با سرعت 25 مگابیت بر ثانیه و پرداخت 30 دلار / 120 هزارتومان، 1 ترابایت دانلود اینترنت واقعی خواهید داشت.

لازم به ذکر است در اغلب کشورهای جهان اینترنتنامحدود وجود دارد و نه اینترنت غیر حجمی که نوعی محدودیت دارد. در آمریکا نیزمصرف منصفانه بر اساس عدالت غربی تعریف شده و محدوده آن روی ای دی اس ال بین 100تا 1000 گیگ است.

نکته بسیار مهم در مصرف منصفانه آمریکایی پایین نیامدن سرعت اینترنت است و این درست نقطه مقابل طرح ایرانی اپراتورها است که توسط وزارت ارتباطات تصویب شده است. اگر مصرف کاربر بالاتر شود، 10 دلار اضافی پرداخت می کند، آنهم به ازای 50 گیگ بیشتر.

اما در مدل ایرانی سرعت کاربر به 128 کیلوبیت بر ثانیه تنزل داده می‌شود و این در هیچ کجای دنیا وجود ندارد!

بنابراین برای کاربر ایرانی دانلود اینترنتواقعی (و نه کَش) می‌تواند با ماهی 100 گیگ حدود 40 هزار تومان معنی دهد و اگرقرار است اینترانت را به جای اینترنت در کنتور محاسبه کنند؛ بهتر است ماهی 500 گیگاینترانت داخلی از روی سرورهای .ir رانیز به بسته 40 هزار تومانی ماهانه اضافه کنند. در غیر این صورت هر چه اپراتورها بیشتربگیرند، مصداق کم‌فروشی از نظر کاربر ایرانی محسوب می‌شود و این عدالت اپراتورهایایرانی را زیر سوال می‌برد!

منبع : خبرآنلاین

اخبار مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

بیشترین بازدید