جمعه 29 تیر 1403
خانهبازار پولی مالیبازار سرمایه (بورس)لغو توافق دو بورس ایران و کره‌ جنوبی

لغو توافق دو بورس ایران و کره‌ جنوبی

مدیرعامل سپرده‌گذاری مرکزی اعلام کرد: توافق بازار سرمایه ایران و کره جنوبی تحت تاثیر فشارهای سیاسی لغو شده است.


به گزارش رتبه آنلاین به نقل از عصر مالی ، محمدرضا محسنی با اشاره به انعقاد تفاهم‌نامه‌هایی با بورس‌های ژاپن، تایوان، یونان، کره جنوبی و دیگر کشورها در دو سال اخیر، در مورد آخرین تعامل با نهاد ناظر بورس کره جنوبی گفت: در فرایند بسترسازی برای تعامل با بورس کره جنوبی کارهای خوبی انجام شد و به نتایج مطلوب نیز نزدیک شد اما در آخرین پیگیری ها شرکت KSD کره جنوبی به عنوان همپای سپرده‌گذاری مرکزی ایران اعلام کرد، از لحاظ امور داخلی در بورس کره جنوبی مشکلی وجود ندارد ولی حاشیه سنگین سیاست بر فعالیت این بازار باعث معطل شدن امور شده است.

انجام هماهنگی های گسترده

این مقام مسئول افزود: در این فرایند بازار سرمایه ایران و کره جنوبی نهایت هماهنگی را با یکدیگر داشتند و شرکت سپرده گذاری به عنوان پیشران این موضوع از طرف سازمان بورس قرار داشت. همچنین جلسات موثری نیز با حضور ریاست سازمان بورس، نمایندگان بانک‌ها و سپرده گذاری در کره جنوبی در آبان ماه سال گذشته منعقد شد اما دلیل توقف آن تنها بحث های سیاسی حاکم بر امور بود.انجام این کار گشایش مطلوبی برای بازار سرمایه ایران و حتی بازار های دیگر در بر داشت اما طرف کره‌ای در نهایت اعلام کرد، دست و پای آنها با فشار های سیاسی بیرونی بسته است.

محسنی با بیان اینکه بازار سرمایه ایران در این زمینه همچنان آمادگی لازم را دارد و اقدام های شایسته‌ای را نیز انجام داده، عنوان کرد: حتی تامین سرمایه‌ها،کارگزاری‌ها و بانک‌ها نیز در این فرایند جهت همکاری فراخوانده شدند و سپرده گذاری قابلیت را برای انجام این عملیات نشان داد.سازمان بورس نیز در این فرآیند نقش راهبری و هماهنگ کنندگی را به خوبی نشان داد،متاسفانه دغدغه های سیاسی حاکم بر کره جنوبی نتوانست آنرا به نتیجه برساند.

مطلع بودن سفیر ایران در سئول

وی با اشاره به اینکه سفیر ایران نیز از این فرایند اطلاع داشت و کمک های شایسته‌ای کرد اما به نتیجه لازم نرسید،اظهار امیدواری کرد روزی این تلاش ها به نتیجه برسد اما اینکه چه زمانی حاصل شود و این ارتباط را با عرضه اوارق بدهی ایران داشته باشیم نمی توان زمان قطعی داد.

وی ادامه داد: بازار سرمایه ایران و همکاری با آن به دلیل سود بسیار مناسبی که در برخی اوراق از جمله اوراق خزانه دولتی دارد بسیار شیرین و مطلوب است و هر آنچه که انجام نمی شود ناشی از عدم قابلیت در سپرده گذاری،کارگزاری‌ها،تامین سرمایه‌ها،بانک ها و یا قوانین بالادستی و نظارتی ایران در سازمان بورس و سایر مراکز نیست.

احتمال اتصال بورس‌ ایران و یونان

مدیرعامل سپرده گذاری مزکزی با اشاره به قرارداد ایکس نت برای اتصال بورس ایران با اروپا و زمان اجرایی شدن آن گفت: طی ماه های اخیر با آتکس گروپ یونان جلسات خوبی برگزار شد و در بورس یونان نیز تعامل های مناسبی صورت گرفت. قرار شد به دلیل پروتکل های بورس یونان برای تسویه معاملات و همچنین ارتباط با بورس حدود ٣٠ کشور مختلف امکان اتصال بورس ایران با بورس یونان فراهم و فرایند معاملات از طریق برخی بانک‌های ایرانی و یونانی انجام شود.

به گفته محسنی، در ایران بطور کلی همه بانک‌ها برای انجام عملیات تسویه اعلام آمادگی کرده‌اند اما بطور خاص بانک خاورمیانه، سامان و ملت تمایل به انجام این کار دارند.برای انجام این کار از تامین سرمایه‌ها کمک گرفته شده تا در این فرایند ورود پیدا کنند. برای عملیاتی شدن این اتصال نیز نمی توان زمان داد اما به نتیجه مناسبی رسیده است. این در حالی است که در سفر اخیر اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس نیز متولیان بورس آتن علاقه بسیار را برای تعامل با بازار سرمایه ایران نشان داده بودند.

هیچ قراردادی نهایی نشد

وی با بیان اینکه با هیچ کشور خارجی هنوز قراردادی بسته نشده، گفت: هم اکنون تفاهم‌نامه‌هایی با بورس‌های ژاپن، تایوان، یونان، کره جنوبی و دیگر کشورها در دو سال اخیر منعقد شده است.همچنین در اجلاس ACG که ایران با کسب رای قاطع بالایی به عضویت هیات مدیره آن درآمده، شرکت سپرده‌گذاری مرکزی عضو کمیته سایبری آن نیز شد و تعاملاتی از جمله شرکت در برنامه‌های آموزشی دو کشور ایران و هندوستان با هدف داد و ستد در زمینه دانش انجام شده است

اخبار مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

بیشترین بازدید