پس از رکوردزنی‌ها در شاخص کل، مدتی است که در اصلاح به‌سر می‌بریم.

 

اما سوال اصلی این است که این اصلاح تا چه قیمت و تا چه زمانی در بورس ادامه دارد. برای پاسخ به این پرسش باید بدانیم که درحال اصلاح کدام موج صعودی شاخص هستیم. صعود شاخص کل از اوایل سال ۹۷، دقیقا ۲۰ خرداد، در زمانی که شاخص ۹۶ هزار بود شروع شد.

در بازه زمانی سه و نیم ماهه شاخص ۱۰۳ درصد تا سطح ۱۹۷ هزار واحد رشد کرده است. این نخستین موج صعودی بود. سپس در یک بازه زمانی چهار و نیم ماهه تا اواخر بهمن سال ۹۷ به میزان ۲۰درصد در شاخص کل اصلاح داشتیم. یعنی تا سطح ۲/ ۳۸ فیبوناچی یعنی در سطح ۱۵۶ هزار اصلاح ادامه یافت.

از آن زمان صعود بزرگ شاخص شروع شد که از ۱۵۶هزار واحد در پایان بهمن ۹۷ به ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار واحد در ۱۵ مرداد ماه ۹۹ رسیدیم. یعنی در بازه زمانی ۱۸ و نیم ماهه به رشد ۱۲۵۰ درصدی رسید و پس از آن وارد اصلاح شدیم. در نتیجه در حال اصلاح موج صعودی هستیم. به‌عنوان یک ابرموج آیا این اصلاح در حد و اندازه این موج صعودی هست یا خیر؟ در این خصوص دو بحث مطرح می‌شود.

بحث قیمت و زمان. از نظر اندازه ۵۰درصد فیبوناچی را اصلاح کردیم؛ اما از نظر قیمتی ۴۶درصد از قیمت را اصلاح کردیم. از سویی اصلاح زمانی نیز ۶ ماه به طول انجامیده است؛ در نتیجه این اصلاح متناسب با ابر موج صعود بوده است. در نتیجه هم از لحاظ زمانی و هم قیمت اصلاح در حد و اندازه صعود قبل از خودش هست و می‌تواند تراز فیبوناچی ۵۰درصد، یعنی یک‌میلیون و ۱۳۰ هزار واحد به اتمام رسیده باشد. انتظاری که از اینجا به بعد از بازار می‌رود این است که به مرور کف‌ها و سقف‌های بالاتری را ثبت کنیم. در واقع بازار نزولی تبدیل به یک بازار صعودی شود؛ هرچند که در ابتدا ممکن است گام‌ها کند و لرزان باشد.