ردپای سهام ۴ صنعت بزرگ بورسی در رشد شاخص کل؛

فروکش کردن تب عرضه در بورس

فروکش کردن تب عرضه در بورس

شاخص کل بورس در جریان دادوستدهای امروز با رشد نیم درصدی به کار خود پایان داد. سهام چهار صنعت بزرگ بورسی از جمله فلزات، پتروشیمی ها، معدنی ها و بانک ها نقش عمده‌ای در رشد این نماگر داشتند.

به گزارش رتبه آنلاین از اقتصادنیوز، بازار سهام معاملات امروز-شنبه- را با فروکش فشار عمومی فروش و رشد شاخص کل پشت سر گذاشت. اگرچه جو منفی بازار، تاثیر خود را در تداوم روند نزولی شاخص هم‌وزن نشان داد اما برآیند تغییرات، از تعدیل عرضه‌ها نسبت به چهارشنبه هفته قبل و بهبود تقاضا برای جلسه معاملاتی بعد حکایت داشت.

نقش عمده ۴ صنعت بزرگ در رشد شاخص بورس

شاخص کل بورس در جریان دادوستدهای امروز با رشد نیم درصدی به کار خود پایان داد. سهام چهار صنعت بزرگ بورسی از جمله فلزات، پتروشیمی ها، معدنی ها و بانک ها نقش عمده‌ای در رشد این نماگر داشتند. علاوه بر حمایت موثر فعالان حقوقی در این نمادها، بازیگران حقیقی هم حضور پررنگی در خرید این طیف از سهم ها داشتند و به رغم جو منفی حاکم بر سهام شرکتهای کوچک، در این نمادها صفهای طویلی از خرید شکل دادند. به طوری که در پایان معاملات حدود ۲ هزار میلیارد تومان نقدینگی در صف بیش از ۱۰۰ نماد امکان خرید سهم را نیافت. افزایش و گسترش تقاضا نسبت به روز چهارشنبه تا حدی امیدها را به تالار شیشه‌ای بازگرداند.

بورس

افزایش ارزش معاملات خرد در بورس و فرابورس

البته قدرت خریدها را نه تنها در صف های خرید و در تعدیل روند شاخص که در میزان ارزش معاملات خرد هم می توان مشاهده کرد. ارزش معاملات خرد در بورس و فرابورس که هفته گذشته به زیر ۱۰ هزار میلیارد تومان سقوط کرده بود، در معاملات امروز به بیش از ۱۵ هزار میلیارد تومان افزایش پیدا کرد. ضمن اینکه در آخرین دقایق معاملات بر تعداد نمادهای مثبت افزوده شد، صفهای فروش پرحجم در نمادهای اثرگذاری مثل شستا و خودرویی ها هم برچیده شد تا دست کم زمینه برای بهبود روند در جلسات آتی مهیا شود.

حقیقی ها از بازار خارج شدند؟

در کنار فروکش عمق و گستره فروش ها، حقیقی ها بخشی از دارایی های خود را به حقوقی ها واگذار کردند و از صحنه بازار خارج شدند. عدد تغییر مالکیت در کل بازار سهام نشان میدهد که سهامداران خرد امروز حدود۱۴۰۰ میلیارد تومان از دارایی ها خود را از بازار بیرون برده‌اند. با اینکه نسبت به هفته گذشته شاهد تعادل در عرضه و تقاضا از سوی حقیقی ها هستیم اما همچنان وزنه به سمت خروج سنگینی می‌کند.

بورس

در کل مجموعه تحولات امروز حاوی سیگنال قاطعی برای تغییر روند نبود و همچنان از نااطمینانی و تردید جدی در نحوه آرایش بازیگران بازار و میزان ورود و خروج سرمایه خبر می‌دهد. این را طی یک هفته اخیر در روند زیگزاگی قیمتها هم می توان مشاهده کرد.

اما به نظر می رسد با کاهش بسیار جدی سطح قیمت ها از اوج تاریخی رفته رفته شاهد تعدیل طبیعی عرضه‌ها و ثبات نسبی قیمت تا رونمایی از محرک های جدید قیمتی نظیر گزارش های ۶ ماهه باشیم. این در حالی است که بازار روند طبیعی خود را طی کند و بازارساز با سیگنال های خود اهالی سهام را به اشتباه نیندازد و شوک تازه به جان بورس نیندازد. برخی از تحلیلگران رونمایی از کارنامه شرکتها در نیمه نخست سال و انعکاس جهش قیمت های فروش در گزارش های عملکرد را مهمترین عامل در تعیین تکلیف بازار و ترکیب جدیدی از تقاضا در سهام مختلف بورسی میدانند.

مطالب مرتبط