جمعه 4 خرداد 1403
خانهخبرصندوق بیمه کشاورزی شایسته‌ کشاورزان نیست

صندوق بیمه کشاورزی شایسته‌ کشاورزان نیست

حسن فروزان فرد|

عضو کمیسیون کشاورزی و صنایع تبدیلی اتاق تهران|

شعارسال:حسن فروزان‌فرد گفت: همواره کم‌کاری در فعالیت‌های بیمه‌ای و آثار آن درکمیت وکیفیت حوزه کشاورزی و صنایع تبدیلی وجود داشته وآنچه که تحت عنوان صندوق بیمه کشاورزی وجود دارد با آنچه که شایسته عرصه کشاورزی است، فرسنگ‌ها فاصله دارد.

وی، با بیان اینکه فعالیت صندوق بیمه کشاورزی بیمه گری نیست، افزود: در این صندوق چیزی به نام ارزیابی ریسک که قسمت اصلی توسعه بیمه است وجود ندارد.

عضو کمیسیون کشاورزی و صنایع تبدیلی اتاق بازرگانی تهران، تصریح کرد: صندوق بیمه کشاورزی صندوقی است که در آن یکسری منابع از سوی دولت تخصیص داده می‌شود و به صورت مساوی بین کشاورزان توزیع می‌شود که ربطی به مفهوم بیمه ندارد.

فروزان‌فرد، خاطرنشان کرد که با وجود آنکه این صندوق سال‌ها فعال بوده به جز توزیع یکسری منابع بین کشاورزان کمک دیگری نکرده به دلیل اینکه کشاورزی که بهتر کار کرده و ریسک خود را کنترل می‌کند هیچ جایگاهی پیدا نکرده و همان حق بیمه را پرداخت می‌کند.

صندوق بیمه کشاورزی شایسته‌ی کشاورزان نیست

وی، ادامه داد: آنچه که باید توسعه داده شود مکانیزم عادلانه است و مکانیزم عادلانه مبتنی بر مدیریت ریسک قابلیت تعریف، توزیع و پیشرفت دارد و این صندوق، جلوی ورود فعالان حرفه‌ای این عرصه را به این بخش مهم اقتصادی گرفته است.

عضو کمیسیون کشاورزی وصنایع تبدیلی اتاق بازرگانی تهران، گفت: شرکت‌های بیمه خصوصی بر روی یکسری بیمه نامه‌های تکراری متمرکز شده اند که نیازی به جا انداختن آن درجامعه نیست و در آن اقیانوس سرخ به رقابت قیمتی با یکدیگر مشغول هستند.

فروزان‌فرد، خاطرنشان‌کرد که حوزه‌های جدید بیمه‌ای که به شدت می‌تواند جنبه توسعه‌ای داشته باشد و خلا آن هم بسیار احساس می‌شود کمتر مورد توجه شرکت‌های بیمه‌ای قرار می گیرد.

حوزه‌های جدید بیمه‌ای کمتر مورد توجه صنعت بیمه قرار می‌گیرد

فروزان‌فرد، اظهارکرد: شاخص توسعه، میزان نفوذ بیمه در بین فعالیت‌های اقتصادی یک جامعه است که ضرورت ورود صنعت بیمه به حوزه کشاورزی و صنایع تبدیلی که حوزه‌ای گسترده است را نشان می‌دهد.وی، با بیان اینکه برای کنترل ضریب خسارت حوزه کشاورزی باید گام به گام به این عرصه ورود کرد، گفت: شرکت‌های بیمه‌ای در این زمینه متخصصین و کارشناسان توانمندی را پرورش نداده اند، صحنه کشاورزی و صنایع تبدیلی بسیار پیچیده و با ویژگی‌های خاص خود است.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران، افزود: برای این حوزه باید کارشناس

انی را تربیت کرد که صاحب تخصص و تجربه در این زمینه هستند و درمرحله دوم باید از مناطقی که با ریسک پایین ترشروع کرد.

فروزان‌فرد، اذعان داشت که درحوزه‌های کشاورزی می‌توان از عرصه‌هایی که جنبه گلخانه‌ای و صنعتی دارند و متخصصین کشاورزی و آبیاری درآن‌ها فعالیت می‌کنند و کار خود را حرفه ای‌تر انجام می‌دهند شروع کرد.

وی، معتقداست که کارخانجات و باغاتی که ریسک‌های خودرا تا اندازه‌ای کاهش داده اند و کنترل کرده اند می‌توانند نخستین مکان‌هایی باشند که بیمه‌ها به آن‌ها رجوع می‌کنند تا بدون آنکه ریسک بالایی شرکت‌های بیمه‌ای را تهدید کند به این عرصه ورود کرده و تجربه‌ای برای آن‌ها حاصل شود.

منبع: خبر فارسی

اخبار مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

بیشترین بازدید