شنبه 5 اسفند 1402
خانهخبراقتصادیصادرات دارو و تجهیزات پزشکی، فقط با مجوز

صادرات دارو و تجهیزات پزشکی، فقط با مجوز

عکس: تسنیم

سخنگوی سازمان غذا و دارو می‌گوید: صادرات هر نوع دارو و تجهیزات پزشکی بدون دریافت مجوز از سازمان غذا و دارو ممنوع است.

به گزارش رتبه آنلاین از ایسنا، سخنگوی سازمان غذا و دارو گفت: با توجه به شرایط فعلی اقتصادی و تخصیص ارز دولتی به حوزه مواد اولیه دارو و تجهیزات ضروری پزشکی، هرگونه صادرات در این حوزه‌ها منوط به دریافت مجوز اداره کل مربوطه از سازمان غذا و دارو است.

کیانوش جهانپور توضیح داد: ازآنجاکه ارز ترجیحی به حوزه دارو و تجهیزات ضروری پزشکی تخصیص می‌یابد، بنابراین عملاً نوعی یارانه مستقیم به این حوزه تزریق می‌شود. علاوه بر آن با توجه به اتفاقات ماه‌های اخیر و احتمال بروز کمبود در برخی موارد دارویی و تجهیزاتی، قاعدتاً اولویت در حوزه دارو و تجهیزات، تأمین نیاز داخلی بیماران و مصرف‌کننده ایرانی است. بر همین اساس هرگونه صادرات در این حوزه‌ها به‌صورت موردی باید با مجوز اداره کل مربوطه یعنی اداره کل دارو یا اداره کل تجهیزات پزشکی در سازمان غذا و دارو صورت گیرد.

بعد از 13 آبان اتفاق جدیدی برای حوزه دارو نمی‌افتد

سخنگوی سازمان غذا و دارو همچنین درباره تمهیدات اندیشیده شده در حوزه تأمین دارو با توجه به تهدیدات آمریکا برای اعمال تحریم‌های جدید از 13 آبان ماه، گفت: از 13 آبان ماه به بعد اتفاق جدیدی لزوماً برای صنعت دارو نمی‌افتد؛ چراکه برخلاف همه هیاهوها و تبلیغات ایالت متحده آمریکا در این عرصه، اقدامات و اتفاقاتی که می‌توانستند و قرار بود انجام دهند، از ماه‌ها پیش در این حوزه انجام داده‌اند و لذا بعید می‌دانیم اتفاق جدیدی از 13 آبان به بعد، افتد.

وی افزود: درهرحال با توجه به اقداماتی که قبلاً از سوی طرف مقابل انجام شده و همچنین تأثیرات آن بر بازار و صنعت دارویی کشور، هم‌زمان تمهیداتی اندیشیده شد که بتوان به‌صورت حداکثری در مقابل این سیاست‌ها مقاومت کرد؛ بنابراین انتظار اتفاق جدیدی در این عرصه را نداریم؛ چراکه به‌هرحال آنها رنج ملت‌ها را از تحریم دنبال می‌کنند و از ماه‌ها قبل نیز این اقدام را هم در جنگ روانی و هم در اقدامات تهدیدی خود علیه تأمین‌کنندگان مواد اولیه دارویی یا بانک‌هایی که تراکنش مالی ایران را داشتند، انجام داده‌اند.

جهانپور گفت: با توجه به اینکه از قبل برای مقابله با این تحریم‌ها تمهیداتی اندیشیده شده، امیدواریم این تمهیدات جواب دهد و به‌رغم افزایش تحریم‌ها و تهدیدها، شاهد این باشیم که بتوانیم امنیت دارویی بیشتری را در بازار داخلی برای مردم ایجاد کنیم. اما به‌هرحال این چیزی از پستی و وقاحت طرف آمریکایی در هدف قرار دادن سلامت مردم و محدود کردن راه‌های تأمین غذا و داروی مردم ما کم نخواهد کرد و قطعاً اقدامات آنها با هدف افزایش رنج یکایک مردم ایران بوده و این امری ضد بشری، ضد حقوق بشری و ضد حقوق بین‌الملل است.

اخبار مرتبط

بیشترین بازدید