سارا خادم‌الشریعه

سارا خادم الشریعه در دور نهم مسابقات آزاد هونان چین توانست مقابل استاد بزرگ چینی به تساوی برسد.

به گزارش ایسنا، سارا سادات خادم‌الشریعه با ریتینگ ۲۴۸۱ توانست در دور نهم و پایانی مسابقات آزاد هونان چین مقابل استاد بزرگ چینی با ریتینگ ۲۵۸۵ به تساوی برسد.

خادم الشریعه در این مسابقات در هر۹ دور با حریفانی قوی تر از خودش به رقابت پرداخت. او برابر ۵ استادبزرگ و یک سوپر استاد بزرگ توانست یک پیروزی و پنج تساوی به دست آورد. حریفان دیگر خادم الشریعه استاد بزرگانی با ریتینگ نزدیک به ۲۶۰۰ بودند که این بانوی شطرنج مجددا آنها را متوقف کرد. این بانوی شطرنج باز این مسابقات را بدون شکست و با افزایش ۲۳.۲ واحدی ریتینگ بین المللی خود پشت سر گذاشت.

*کارنامه ی خادم الشریعه در این مسابقات

جوایز این مسابقات برای نفرات برتر ۵۰ هزار دلار است. همچنین به نفر اول بانوان ۱۰ هزار دلار جایزه تعلق می گیرد که خادم الشریعه نتوانست این جایزه را کسب کند.

خادم الشریعه با کسب ۵ از ۹ امتیاز در رده شانزدهم این رقابت ها قرار گرفت.  این بانوی شطرنج باز در ردهه بندی زنده جهانی در رده پانزدهم بهترین شطرنج بازان بانوان جهان قرار دارد.

*نفرات برتر مسابقات هونان چین 

خادم الشریعه در دور هشتم مسابقات توانست مقابل جو ونجون با ریتینگ ۲۵۹۵ از چین به تساوی برسد. جو ونجون نفر نخست رنکینگ جهانی بانوان بود. در دور هفتم مسابقات این بانوی شطرنج باز توانست مقابل دئاک با ریتینگ ۲۶۲۱ از رومانی به تساوی برسد. خادم الشریعه در دور ششم مسابقات مقابل نارایانان با ریتینگ ۲۶۱۶ از هند به تساوی رسید. در دور پنجم رقابت‌ها، بانوی شطرنج باز ایرانی برابر اوگنی نایر از روسیه با ریتینگ ۲۶۷۸ به پیروزی رسید. نایر سابقه قهرمانی اروپا را در کارنامه‌اش دارد.

خادم الشریعه پیش از این در دور چهارم مسابقات آزاد هونان چین مقابل ون یان باریتینگ ۲۵۸۶ و در دور سوم مقابل لوپولسکوی رومانیایی با ریتینگ ۲۶۴۹ به تساوی رسیده بود. لوپولسکو چندی پیش ضمن غلبه بر علیرضا فیروزجا، قهرمان مسابقات آزاد ریکیاویک شده بود.

شطرنج‌باز ایرانی در دور دوم مسابقات مقابل ماتلاکوف با ریتینگ ۲۷۰۱ از روسیه به تساوی رسید. نکته قابل توجه این بود که خادم الشریعه توانست از این سوپراستادبزرگ روس امتیاز بگیرد. ماتلاکوف در سال ۲۰۱۷ قهرمان اروپا شده بود. بانوی شطرنج باز ایران در دور اول مسابقات مقابل نایدیچ با ریتینگ ۲۶۸۱ از آذربایجان به تساوی رسید که این تساوی هم برای خادم الشریعه بسیار ارزشمند بود.

مسابقات آزاد هونان چین از ۲۹ جولای تا ۶ آگوست با حضور  ۷۳ شطرنج باز  از ۱۶ کشور جهان در چانگشا چین برگزار شد. در این رقابت‌ها شش سوپر استاد بزرگ که دارای ریتینگ بالای ۲۷۰۰ هستند، شرکت می کردند.