امروز -چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت- بزرگ‌ترین ریزش شاخص هم وزن در ۳ ماه اخیر ثبت شد و این شاخص ۵ هزار و ۸۳۶ واحد نزول کرد.

به گزارش رتبه آنلاین از اقتصادنیوز، در معاملات امروز بورس تهران شاخص کل با افت ۱۸ هزار و ۷۴۶ واحدی به رقم یک میلیون و ۱۵۴ هزار و ۷۶۷ واحد رسید.

اما امروز بزرگ‌ترین ریزش شاخص هم وزن در ۳ ماه اخیر ثبت شد و این شاخص ۵ هزار و ۸۳۶ واحد نزول کرد که بزرگ‌ترین ریزش در ۶۶ روز کاری گذشته از ۱۸ بهمن ماه به این سو است. بنابراین شاخص هم وزن در آخرین روز معاملاتی اردیبهشت ماه با تغییر کانال در سطح ۳۹۶ هزار و ۹۸۱ واحدی ایستاد.

همچنین شاخص کل فرابوس ۱۷ واحد رشد کرد و به رقم ۱۷ هزار و ۷۹۰ واحد رسید.

سهم‌های تاثیرگذار

امروز «فملی»، «فارس» و «شپنا» نمادهای بزرگ بازار بودند که بیشترین تاثیر را در افت شاخص کل داشتند. در سوی دیگر بازار برکت، اپال و پاکشو بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل داشتند اما نتوانستند مانع از ریزش قابل توجه شاخص شوند.

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس برکت صدرنشین است و فملی و ثامید در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز فگستر، کزغال و کرمان پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.

بورس

افزایش خروج پول حقیقی

در روز چهارشنبه ارزش خالص تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی ۵۶۹ میلیارد تومان بود که نسبت به روز سه‌شنبه ۱۲ درصد افزایش یافته است. در معاملات امروز بیش ترین خروج پول حقیقی به سهام وملل (موسسه اعتباری ملل) تعلق داشت که ارزش تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی آن ۳۷ میلیارد تومان بود. پس از وملل، برکت (داروسازی برکت) و وتجارت (بانک تجارت) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند.

همچنین نمادهای میدکو (صنایع معدنی خاورمیانه)،‌ فجر (فولاد امیرکبیر کاشان) و رمپنا (گروه مپنا) نیز بیشترین ورود پول حقیقی را داشتند.

کاهش ارزش معاملات

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم ۱۳ هزار و ۷۹۵ میلیارد تومان رسید که نسبت به روز ‌‌سه‌شنبه ۱۳ درصد کاهش یافته است. البته از این میزان بیش از ۸ هزار میلیارد تومان معادل ۶۳ درصد کل معاملات به اوراق مشارکت اختصاص داشت. ارزش معاملات خرد نیز با افت ۱۸ درصدی نسبت به روز گذشته به رقم ۲ هزار و ۴۷۳ میلیارد تومان رسید.

کاهش ارزش صف‌های خرید

در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های خرید نسبت به پایان روز سه‌شنبه ۱۰ درصد کاهش یافت و در رقم ۱۲۱ میلیارد تومان ایستاد. ارزش صف‌های فروش نیز ۵ درصد افزایش یافت و ۳ هزار و ۴۸۶ میلیارد تومان شد.

شرکت گسترش صنایع روی ایرانیان (با نماد معاملاتی فگستر) با صف‌ خرید ۱۱۱ میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از فگستر، بپاس (بیمه پاسارگاد) و نمرینو (ایران مرینوس) بیشترین صف خرید را داشت.

بیشترین صف فروش نیز به سمگا (سرمایه گذاری میراث فرهنگی) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش ۱۷۱ میلیارد تومانی داشت. پس از سمگا، غصینو (صنعتی مینو) و بنو (بیمه تجارت نو) بیشترین صف فروش را داشتند.

نقشه بورس بر مبنای ارزش معاملات

بورس