چهارشنبه 26 مرداد 1401
خانهخبراقتصادیسرنخ تازه گران شدن ارز و گلایه از بانک‌ها

سرنخ تازه گران شدن ارز و گلایه از بانک‌ها

شریعتمداری: ارز را واقعی نکنیم، تنبیه صادرات و تشویق واردات صورت می‌گیرد/توسعه صنعتی با نرخ‌های سیستم بانکی مقدور نیست

وزیر صنعت: ارز را واقعی نکنیم، تنبیه صادرات و تشویق واردات صورت می‌گیرد.

محمد شریعتمداری در مراسم روز ملی صادرات در سالن اجلاس سران گفت: یکی از ظرفیت های حامی بخش خصوصی، دکتر جهانگیری است که از زمان تصدی وزارت صنایع و معادن همواره در جهت حمایت از این بخش قدم برداشته است.

وی افزود: ارزش ده قلم صادراتی کشور در سال 95 حدود 23.8 میلیارد دلار و معادل 55 درصد کل صادرات غیر نفتی بود.

شریعتمداری گفت:  ارزش صادرات غیر نفتی ما به 10 کشور عمده و هدف، 35.8 میلیارد دلار معادل 81.4 درصد صادرات غیر نفتی است.

وزیر صنعت به کل حجم تجارت در شش ماهه اول 96 حدود 45 میلیارد دلار است اشاره کرد و گفت:  که نشانگر کوچک ماندن کیک تجارت و صادرات کشور است.

وهمچنین گفت: 90درصد واحدهای تولیدی کشور صادرات گرا نیستند و تبدیل این واحدها به بنگاه های صادرات گرا از اولویت ها و اهداف مهم است‌.

وزیر گفت با نوجه به اینکه ، توسعه صنعتی کشور با نرخ های جدید سیستم بانکی مقدور نیست این مهم باید بازنگری شود.

اوادامه داد: دیوار مشوق های صادراتی اکنون خوابیده است؛ در حالی که در دولت هشتم، معادل هشت درصد به صادرات خدمات فنی و مهندسی جایزه صادراتی پرداخت می‌شد.

وی افزود: پرداخت منابع بودجه ای به عنوان اهرمی برای حمایت از صادرات غیرنفتی کشور بسیار مهمتر از پرداخت حقوق و دستمزد و اضافه کار کارمندان دولت است، در حالی که اگر عزم جدی وجود داشت، اکنون پرداخت حقوق کارمندان اولویت اول بودجه های دولتی نبود.

شریعتمداری عنوان کرد:  اگر ارز را واقعی نکنیم، تنبیه صادرات و تشویق واردات صورت می گیرد، پس باید تغییرات طبیعی صورت دهیم، اگر تغییرات طبیعی نباشد باید مشوق صادراتی بدهیم تا این مشکلات برطرف شود.

اخبار مرتبط

بیشترین بازدید