کولمار، فرانسه

رنگارنگ‌ ترین خیابان‌ های اروپا کدام هستند؟

تمام خیابان‌های شهر فوق‌العاده زیبای قرون وسطایی آلسزاس (Alsace)، یکی از محسورکننده‌ترین شهرهای اروپا، غرق در رنگ‌های زیبا و گوناگون است. معماری آلمانی و فرانسوی آلسزاس که به نام “ونیز کوچک” (Little Venice) نیز مشهور است، به این شهر سبک و سیاق منحصر به فردی می‌بخشد که بازدیدکنندگان را به خود جذب می‌کند.

 

هَپی ریزی هاوس در برانشوایگ، آلمان

رنگارنگ‌ ترین خیابان‌ های اروپا کدام هستند؟

دیدگاه‌ها در مورد هَپی ریزی هاوس (Happy Rizzi Haus) که نقاشی‌های آن را هنرمند آمریکایی جیمز ریزی (James Rizzi) به سبک متفاوت‌اش انجام داده است، میان ساکنین جوان و قدیمی برانشوایگ (Braunschweig) تفاوت دارد؛ اما این نقاشی‌ها باعث شده‌اند که رنگ‌های بسیاری به آکرهوف (Ackerhof) سرازیر شود. پنجره‌های غیرمعمول و برجستگی‌های این مجتمع اداری که توسط کونارد کلوستر (Konrad Kloster) طراحی شده است، تقلیدی از سبک نقاشی‌های ریزی است.

 

لا مورالا روخا، اسپانیا

رنگارنگ‌ ترین خیابان‌ های اروپا کدام هستند؟

ممکن است این مجتمع مسکونی قرمز رنگ اسپانیایی یادآور یک نقاشی دیوانه‌وار از ام. سی. اشر (M. C. Escher) باشد، اما در واقع در ساخت آن از سنت‌های موجود در قلعه‌های آفریقای شمالی الهام گرفته شده و با کارکرد فضای شخصی و عمومی بازی می‌کند. “دیوار سرخ” که ریکاردو بوفیل (Ricardo Bofill) آن را در سال 1973 ساخت، بازتابی از معماری مکزیکی لوئیس بارگان (Luis Barragán) است. لوئیس بارگان کسی است که معماران دیوار مرزی ترامپ با الهام گرفتن از او، این سازه را به رنگ صورتی درآورده‌اند.

 

بورانو، ایتالیا

رنگارنگ‌ ترین خیابان‌ های اروپا کدام هستند؟

مطمئن باشید که نمی‌توانید از خانه‌های رنگارنگ ماهیگیران جزیره‌ بورانو (Burano) که در تالاب ونتیان (Venetian) قرار دارد، چشم بردارید. به منظور حفظ طرح دقیق رنگ‌های این مکان، که از زمان تأسیس جزیره به این صورت درآمده است، ساکنین نمی‌‎توانند رنگ خانه‌هایشان را بدون دریافت مجوز از دولت، تغییر بدهند.

 

استورتورگت در استکهلم، سوئد

رنگارنگ‌ ترین خیابان‌ های اروپا کدام هستند؟

استورتورگت (Stortorget) قدیمی‌ترین میدان استکهلم (Stockholm) بخاطر دو چیز مشهور است: بازار کریسمس و ساختمان‌های رنگ‌آمیزی شده که متعلق به قرن هفدهم هستند. این ساختمان‌های قرمز، زرد و سبز که در قلب گاملا اِستان (Gamla Stan) (محله‌ قدیمی) قرار دارند، به سردترین روزهای اسکاندیناوی رنگ و نشاط می‌بخشند و زمینه‌ای مناسب برای عکس‌های تعطیلاتتان هستند.

 

نیهاون، کپنهاگ

رنگارنگ‌ ترین خیابان‌ های اروپا کدام هستند؟

تماشای ساختمان‌های رنگانگی که در نیهاون (Nyhvn) قدیمی‌ترین بندر کپنهاگ (Copenhagen) قرار دارند، هیچ وقت خسته کننده نیست. هانس کریستین اندرسن (Hans Christian Andersen) نویسنده‌ مشهور، زمانی در این شهر زندگی می‌کرد.

 

میدان اصلی پوزنان، هلند

رنگارنگ‌ ترین خیابان‌ های اروپا کدام هستند؟

میدان بازار قدیمی پوزنان ( Poznań ) در هلند توسط ساختمان‌هایی قدیمی محاصره شده است که به رنگمایه‌های مدیترانه‌ای آبی اَزول (azul blue)، سبز وردانت (verdant gree) و زرد خاکی (earthy yellow) رنگ آمیزی شده‌اند. قسمت اعظمی از این میدان در جنگ جهانی دوم از بین رفت، و در طی دهه‌ 1950 دوباره به همان شکل بازسازی شد، بخاطر همین تمامی ساختمان‌های آن منحصر به فرد هستند و جزئیات و تزئینات چشم‌نواز و پُر آب و تابی در خود دارند.

 

ورنزا، ایتالیا

رنگارنگ‌ ترین خیابان‌ های اروپا کدام هستند؟

ساختمان‌های محله‌ی ساحلی ورنزا، که بخشی از منطقه‌ی ساحلی سینک تره (Cinque Terre) در ایتالیا است، با رنگ‌های تابستانی نارنجی و زرد، مجموعه‌ای پُر جُنب و جوش را ایجاد کرده است. طبق افسانه‌های محلی، مانند بورانو (Burano)، ماهی‌گیرها این خانه‌ها را به رنگ‌های مختلف رنگ‌آمیزی کردند تا باعث تمایز آن‌ها از دریا بشوند، اما احتمالاً این کار بخاطر هجوم گردشگران در دهه‌ی 1970 بوده است. در این دهه، این روستای دورافتاده از طریق شبکه‌ی مسیرهای راه‌آهن به سایر مناطق متصل‌ گردید.

 

رو کرمیو در پاریس، فرانسه

Rue-Crémieux-in-Paris-France.jpg

در فاصله‌ی کوتاهی از شلوغی‌های ایستگاه لیون (Gare de Lyon) در منطقه‌ی 12 پاریس، یک بهشت رنگارنگ وجود دارد. نام خیابان مسکونی رو کرمیو از روی نام آدولف کرمیو (Adolphe Crémieux) وزیر دادگستری، انتخاب شده است. ساختمان‌های این خیابان به رنگ‌های مختلف رنگ‌آمیزی شده‌اند و پُر از گلدان‌های سفالی و پنجره‌هایی است که در مقابلشان گُل کاشته‌اند.

 

نووا دو کاروالهو در لیسبون، پرتغال

رنگارنگ‌ ترین خیابان‌ های اروپا کدام هستند؟

لیسبون (Lisbon) که بخاطر ساختمان‌های کاشی‌کاری شده‌ی منحصر به فردش مشهور است، پُر از خیابان‌های رنگارنگی است که بسیاری از آن‌ها را می‌توان در محله‌ قدیمی پیدا کرد. خیابان صورتی (Pink Street) یکی از زیباترین خیابان‌های لیسبون، پروژه‌ای‌ است که با همکاری معماران جوز آدریو (José Adrião Architects) و شورای شهر لیسبون برای احیای مجدد و مثبت این خیابان انجام شده است.

آیا در کشور خودمان هم خیابان‌های رنگارنگی را می‌شناسید که شهر را زیباتر کرده باشند؟ اخیرا در تهران و در همین موقع از سال، کار رنگ‌آمیزی دیوارهای شهر انجام می‌شود، اما آیا منطقه‌ای را در ایران می‌شناسید که حتی خانه‌هایش هم رنگی باشند؟

منبع: theculturetrip.com