پنج‌شنبه 31 خرداد 1403
خانهخبراقتصادیرعایت استاندارد برای افزایش تولید و اشتغال

رعایت استاندارد برای افزایش تولید و اشتغال

رییس سازمان ملی استاندارد ایران با اشاره به نامگذاری امسال به عنوان اقتصاد مقاومتی؛ تولید و اشتغال،گفت: استاندارد یک زیرساخت توسعه‌ای است و اگر استاندارد نباشد، افزایش تولید و اشتغالزایی حاصل نخواهد شد.

به گزارش ایرنا، «نیره پیروزبخت» امروز (سه‌شنبه) در آیین روز جهانی استاندارد در محل سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی با اشاره به شعار امسال سازمان بین‌المللی استاندارد که «فکر باز تحول ایجاد می‌کند»، تصریح کرد: بخشی‌نگری و مسائل جناحی به تحول کشور منجر نخواهد شد.
پیروزبخت، استاندارد را یک زیرساخت توسعه‌ای دانست و با اشاره به نامگذاری سال 96، افزود: در صورت رعایت نشدن استاندارد، افزایش تولید و اشتغال مدنظر رهبر معظم انقلاب حاصل نخواهد شد.
وی با اشاره به حوزه تولیدات حلال، یادآوری کرد: بر پایه چند قانون، سازمان ملی استاندارد مسول این حوزه بوده و علامه استاندارد حلال نیز در سال 89 به تصویب هیات وزیران رسیده است.
پیروزبخت تصریح کرد: ارزش کنونی بازار حلال در جهان بیش از 2 هزار میلیارد دلار است، اما سهم ایران از آن بسیار اندک بوده و این بازار برای کشورمان در حال از دست رفتن است.
معاون رییس‌جمهوری در ادامه با اشاره به بند 24 سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی که از نگرانی رهبر معظم انقلاب از غیراستاندارد بودن محصولات و خدمات حکایت دارد، تصریح کرد: توسعه پوشش استاندارد به همه محصولات داخلی و اشاعه و ترویج آن در این بند تاکید شده است.
وی با اشاره به مشمول استاندارد اجباری شدن نزدیک به هزار کالا و خدمت در کشور و وجود استاندارد تشویقی برای برخی دیگر از تولیدات، تاکید کرد: امروز به سوی خوداظهاری استاندارد و انطباق حرکت کرده‌ایم که موجب شد سال گذشته دولت در مصوبه‌ای، اجباری شدن پیوست استاندارد برای همه کالاها و خدمات را تصویب کند.
پیروزبخت اضافه کرد: بر این اساس، واحدهای تولیدی خود اظهار می کنند که با چه استانداردی انطباق دارند و سازمان ملی استاندارد با ثبت آن، بر پایه قانون حمایت از مصرف کنندگان این اظهار را با آنچه در عمل عرضه می‌شود انطباق خواهد داد.
وی در ادامه با اشاره به برنامه‌های جدید این سازمان در حوزه انرژی بر مبنای قانون اصلاح الگوی مصرف، بیان داشت: حدود هزار و 816 گواهی انطباق معیار مصرف انرژی برای سامانه های انرژی و سه هزار و 300 گزارش بازرسی ارائه شد.
این مقام مسئول با اشاره به بازرسی از 2 هزار و 400 جایگاه سی ان جی در 2 سال گذشته، خاطرنشان کرد: تاکنون نزدیک به هزار و 600 مورد از این جایگاه‌ها رفع نقض شدند.
وی همچنین از بازرسی 350 موتورخانه ساختمان های اداری و دولتی در مقوله هوای پاک و کنترل و بازرسی سه هزار و 200 آسانسور ساختمان های تجاری و عمومی در نیمه نخست امسال خبر داد.
پیروزبخت بیان داشت: در حوزه صنایع غذایی، با تاکید رئیس جمهوری بر کاهش مصرف نمک، قند و ترانس روغن اشباع در محصولات غذایی، به منظور سالم سازی غذا این استانداردها را تعدیل کرده و کاهش دادیم.
وی گفت: کنترل و نظارت بر نان سنتی، هر چند وظیفه این سازمان نیست، اما همکاری خوبی با دستگاه های ذیربط داریم.
رئیس سازمان ملی استاندارد اظهار داشت: امسال در کدکس مواد غذایی، تجدید نظر در استاندارد 6 روغن گیاهی به ایران سپرده شد.

موفقیت های بین المللی سازمان استاندارد
رئیس سازمان ملی استاندارد ایران در ادامه با اشاره به فعالیت های این سازمان در سطح بین المللی در نیمه نخست امسال، یادآور شد: 25 کمیته فنی متناظر در این مدت تاسیس شد و این سازمان در 842 کمیته ملی و بین المللی عضو است؛ در این مدت هفت پیشنهاد از سوی ایران به سازمان های بین المللی استاندارد ارائه و 21 استاندارد بین المللی که راهبری آن با جمهوری اسلامی ایران است، چاپ و منتشر شده است.
وی بیان داشت: برای نخستین بار در تاریخ ایران، «مژده روشن طبری» پژوهشگر و یکی از اعضای هیات علمی این سازمان به نمایندگی از سازمان ملی استاندارد ایران موفق شد یکی از 15 کرسی هیات مدیره فنی سازمان بین المللی استاندارد (ISO) را کسب کند؛ همچنین امسال پوستر روز جهانی استاندارد از سوی یک ایرانی طراحی شده است که موفقیتی دیگر برای کشورمان محسوب می شود.

اخبار مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

بیشترین بازدید