راهکاری برای پایان دادن به نزول فرسایشی بازار

در بازاری که بسیاری از فعالان آن، تجربه فعالیت کمتر از ۵ سال داشته و سیکل های منفی قبلی را ندیده اند، تحمل چنین فضایی دشوار است و سهم های خوب و بد در آتش ناامیدی سهامداران سوخته اند.

به گزارش رتبه آنلاین از بورس نیوز، تداوم منفی های بازار سرمایه، برای برخی فعالان این بازار شائبه تعمدی یا دستوری بودن این ریزش ها را ایجاد کرده است.

سعید جعفری مدیر سرمایه گذاری شرکت مشاور سرمایه گذاری معیار در گفتگو با بورس نیوز در خصوص وضعیت بازار سرمایه بیان کرد: اعتقاد چندانی به تعمدی بودن ریزش بازار سرمایه ندارم. بازارها سیکل های صعودی و نزولی دارند و همان طور که بورس تهران به مدت تقریبا ۲ سال، سیکل صعودی داشت، حالا هم یک سیکل نزولی را پشت سر می گذارد. البته سیاست گذاران می توانند با برخی سیاست ها، شرایطی فراهم‌ کنند که سیکل های نزولی بازار، فرسایشی نباشد و مدت زمان کمتری به طول انجامد و نتیجه چنین سیاست هایی هم این است که سهم هایی که ارتباطی با عوامل منفی بازار (مثل احتمال کاهش نرخ ارز) ندارند، راه شان را از سایر سهم های بازار جدا کنند و زودتر استارت حرکت بزنند. به هر حال امیدواریم ظرف یکی دو هفته آینده این سیکل نزولی پایان یابد.

وی افزود: نکته اینجاست که در بازاری که بسیاری از فعالان آن، تجربه فعالیت کمتر از ۵ سال داشته و سیکل های منفی قبلی را ندیده اند، تحمل چنین فضایی دشوار است و سهم های خوب و بد در آتش ناامیدی سهامداران سوخته اند.

این کارشناس بازار سرمایه در مورد راهکارهای پایان دادن به سیکل نزولی فرسایشی در بازار، گفت: قبل از ارائه هر راهکاری باید شرایط تصمیم گیری سیاست گذاران را هم لحاظ کرد. سیاست گذاران باید در یک اقتصاد دولتی که شاخص کل بورس اهمیت دارد، تصمیم گیری کنند و به همین دلیل اقدام به اجرای دامنه نوسان نامتقارن کرده تا از ریزش شاخص کل بورس جلوگیری کنند. اما اگر دامنه نوسان معاملات افزایش می یافت و مثلا سهم های بزرگ بازار در ۲ الی ۳ روز، اصلاحی تقریبا ۳۰ درصدی داشتند، برای خرید بسیار جذاب می شدند و بلافاصله رشد کرده و به راحتی بخشی از افت خود را جبران می کردند. ولی سیاست گذاران ما تحت تاثیر شرایط خاص سیاست گذاری در ایران، حرکت معکوس کردند و تصمیماتی اتخاذ کردند که نه توجیه کارشناسی داشت و نه در سایر بورس های دنیا، اجرایی می شد. افزایش دامنه نوسان و اجرای دامنه نوسان متقارن (منفی ۱۰_مثبت ۱۰) گام مثبتی خواهد بود که شوک چندانی به بازار سرمایه وارد نمی کند؛ مشروط بر آنکه به سهامدار القا کنیم که افزایش دامنه نوسان به معنای مثبت شدن روند بازار سرمایه نخواهد بود. در فضای فعلی، افزایش دامنه نوسان بهترین تصمیم ممکن خواهد بود و نقدشوندگی بازار را هم افزایش خواهد داد‌. اگر اجرای دامنه نوسان نامتقارن نبود، احتمالا الان شاخص کل بورس به کانال کمتر از یک میلیون واحدی رسیده بود و افزایش دامنه نوسان در مقطع فعلی هم احتمالا منجر به افت بیشتر شاخص کل خواهد شد.

جعفری در رابطه با تاثیر افزایش دامنه نوسان معاملات تصریح کرد: نسبت p بر e سهم های بزرگ بازار از جمله فولادی ها، پتروشیمی ها و پالایشی ها عمدتا در محدوده جذابی است و صندوق های درآمد ثابت هم در خریدهای اخیر خود این سهم ها را خریداری کرده اند؛ چرا که انتظار افت قیمت بیش از ۲۰ درصدی در این سهم ها نمی رود. اما به نظر می رسد با افزایش دامنه نوسان، سهم های کوچک بازار که در ۲ سال اخیر رشد بیشتری کرده بوده، افت بیشتری خواهد داشت‌.