مجله فوربز در گزارشی از سبک زندگی پنجمین ثروتمند جهان، مارک زاکربرگ، گزارشی منتشر کرده است. وی در سال گذشته میلادی ۷۱ میلیارد دلار درآمد داشته است.

به گزارش رتبه آنلاین، «آن چه برای هم مردم عجیب است سبک زندگی زاکربرگ است. خودروی زاکربرگ یک خودروی بسیار معمولی است که تمام افراد عادی جامعه از آن استفاده می‌کنند و او حتی از لباس‌هایی با ظاهر عادی استفاده می‌کند ولی آن چه توجه همه رو به خودش جلب می‌کند، زندگی خیلی شادی است که دارد.

او البته پیشتر حتی با درآمدی بیش از ۸۰ میلیارد دلار در رده سوم ثروتمندان جهان جای گرفته است اما حضور در این رتبه سبک زندگی وی را چندان متفاوت نکرده است.

زاکربرگ در سال ۲۰۰۴ فیسبوک را تأسیس کرد و تا سال ۲۰۱۲ تعداد کاربران فیسبوک به یک میلیارد نفر رسید در آن زمان این کمپانی یکی از بزرگ‌ترین سهامداران بازار سهام بود.

از زمان تأسیس فیسبوک تا سال ۲۰۱۲ هر ساله زاکربرگ ۹میلیون دلار به دارایی‌هایش اضافه می‌شد.

زاکربرگ نیز مانند همه صاحبان کمپانی‌های بزرگ در سیلیکون‌ولی ظاهر به خصوصی دارد در اکثر عکس‌ها او یک تی‌شرت طوسی تنش است که به ظاهر یک لباس معمولی به نظر می‌رسد ولی در واقع از برندهای لاکچری وگرانقیمت است.

زاکربرگ چگونه پول‌هایش را خرج می‌کند؟

یکی از دلایل شهرت زاکربرگ راندن خودرو معمولی و ارزانقیمت فولکس واگن است که ارزش این خودرو کم‌تر از ۳۰.۰۰۰ دلار است این در حالی است که لباس‌هایی که زاکربرگ می‌پوشد کم‌تر از ۲.۰۰۰ دلار قیمت ندارند.

در سال ۲۰۱۱ او توانست خانه‌ای به ارزش ۷میلیون دلار با متراژ ۵۰۰۰ فوت را خریداری کند و سال بعدش اقدام به خریداری مناطق اطراف خانه‌اش کرد وی تقریباً ۳۰ میلیون دلار برای خریداری چهار خانه اطراف خانه خودش خرج کرد و تصمیم گرفت آنها را بازسازی کند.

او همچنین در سانفرانسیسکو چندین خانه دارد اولین خانه او در سانفرانسیسکو در سال ۲۰۱۳ خریداری شد که متراژ آن ۵۵۰۰ فوت است و یک میلیون دلار را صرف بازسازی این خانه کرد.

در سال ۲۰۱۴ زاکربرگ ۱۰۰ میلیون دلار برای خرید جزیره کاوای در اقیانوس آرام پرداخت، این جزیره یکی از متنوع‌ترین جزیره‌ها از نظر داشتن گیاهان دارویی است. زاکربرگ می‌گوید من و همسرم به خاطر این که بتوانیم از زیبایی طبیعی این جزیره حفاظت کنیم آن را خریداری کرده‌ایم.

با توجه به اطلاعاتی که خود زاکربرگ در صفحه فیسبوکش قرار داده است جزیره کاوای محل زندگی بزها و لاک پشت‌ها است.

زاکربرگ زیاد سفر نمی‌کند

زاکربرگ زیاد به مسافرت نمی‌رود ولی زمانی که برود فیسبوک تمام مخارج آن را پرداخت می‌کند. بخش حسابداری فیسبوک می‌گوید در سال ۲۰۱۵ هزینه‌ای که فیسبوک برای مسافرت‌های زاکربرگ پرداخت کرده نزدیک به ۵ میلیون دلار بوده است.

در سال ۲۰۱۷ بعد از این که زاکربرگ تصمیم گرفت به تمام نقاط آمریکا مسافرت کند ۷میلیون دلار را صرف حفاظت از خودش کرد.

فیسبوک هر ساله ۱۰ میلیون دلار برای محافظان زاکربرگ پرداخت می‌کند که این هزینه‌ها شامل پرداخت حقوق محافظان خودش، پرداخت هزینه‌های محافظت از خانه‌هایش و همچنین هزینه‌های حفاظت از هواپیمای شخصی‌اش است.

زاکربرگ چند ساعت در هفته کار می‌کند؟

زاکربرگ به همراه ۱۲ نفر از همکارانش که کارمندان اصلی فیسبوک هستند ۶۰ ساعت در هفته کار می‌کنند.

زاکربرگ با این که هفته‌ای ۶۰ ساعت یعنی تقریباً روزی ۸ ساعت کار می‌کند باز هم زمان کافی برای وقت‌گذراندن با خانواده‌اش، تفریح و تمرین و ورزش پیدا خواهد کرد.

سبک زندگی زاکربرگ

زاکربرگ در ساعت ۸ بعد از این که از پیاده‌روی صبحگاهی می‌آید تمام برنامه‌های فیسبوک را چک می‌کند.

او در هفته سه بار تمرینات ورزشی را به همراه مربی شخصی‌اش انجام می‌دهد و حتی بعضی مواقع به همراه سگش به محل کارش می‌رود و تا آنجا پیاده‌روی می‌کند.

چیزی که در اینجا جالب است سلیقه خاص غذایی او است در واقع می‌توان گفت زاکربرگ هیچ سلیقه غذایی خاصی ندارد و به قول خودش وقتش را برای درست کردن غذای خاصی صرف نمی‌کند و هر چه باشد، می‌خورد.

دلیل این که زاکربرگ همیشه لباس‌های یک شکل می‌‌پوشد نیز همین است در مصاحبه‌ای که در سال ۲۰۱۴ از او گرفته‌اند به خبرنگاری در خصوص پوشیدن لباس‌های یک شکل گفته است: «می‌خواهم تصمیم‌گیر‌ی‌هایم را به حداقل برسانم و وقتم را روی سایر چیزهای پر اهمیت بگذارم.»