آرزو فرشید: رییسی یا باید به اردیبهشت پر از حادثه عادت کند یا قید میهمانان پرهزینه را بزند. تتلو از مجیدیه تهران و گریتا برلین از میشیگان نیز فرقی ندارد. به نوشته اعتماد، آنچه در اختتامیه کنفرانس بین‌المللی افق نو در مشهد اتفاق افتاد برای رییسی که بخش عمده‌ای از آرای خود در انتخابات گذشته را به واسطه دیدار با امیرحسین مقصودلو معروف به تتلو از دست داده بود، مصداق دوباره گزیده شدن از یک سوراخ است. چه آنکه اگر یک بار دیدار با تتلو در اوج انتخابات، حاشیه‌های فراوانی را برای او به همراه داشت، این‌بار گریتا برلین امریکایی حرف و حدیث‌های رنگین‌کمانی را به نامش سنجاق کرده است.

بانوی سرخ‌پوش
اختتامیه کنفرانس بین‌المللی افق نو یک هفته قبل – دوشنبه شب ۲۴ اردیبهشت – در سالن صبا مشهد برگزار شد اما عکس‌های آن هنوز در فضای مجازی دست به دست می‌شود. خاصه آن عکسی که یک زن امریکایی سرخ‌پوش را با سید ابراهیم رییسی و البته نادر طالب‌زاده، دبیر کنفرانس در یک قاب قرار داده است. هویت این زن، اول سوال کاربران در شبکه‌های اجتماعی اغلب فیلتر شده است و پاسخ اینکه گریتا برلین، ۷۷ ساله و اهل ایالت میشیگان است. عضو «جنبش غزه آزاد» است و موسسه جوانان آستان‌قدس رضوی هم به همین صفت او را به حضور در کنفرانس مذکور با عنوان «قدس، پایتخت همیشگی فلسطین» دعوت کرده است. پوشش خانم برلین اما آنقدر غیرمتعارف و غیرهمخوان با خط فکری-فرهنگی میزبان بود که دوربین‌های عکاسی حتی اگر می‌خواستند هم نمی‌توانستند لباس، روسری و چکمه قرمز‌ش را نبینند. همین شد که میهمان امریکایی خیلی بیش از آنکه انتظار می‌رفت به چشم آمد.
تکرار یک اشتباه
خانم گریتا برلین یا هر زن دیگری با این نوع پوشش اگر در تهران بود و به فرض عدم برخورد با ماموران گشت ارشاد، در یک همایش رسمی شرکت می‌کرد، می‌توانست موجب احضار شبانه میزبان و فشارهای سیاسی گسترده بر او شود. فشارهایی که محمدعلی نجفی، شهردار پیشین تهران شبیه آن را تجربه کرد. اوضاع و احوال مشهد اما فرق دارد. چنانکه هیچ‌کس از رییسی نمی‌پرسد چه کسی این خانم را دعوت کرده است؟ چرا توجیه نشده که باید چطور لباس بپوشد و… این سکوت اما به معنای به‌خیر گذشتن ماجرا نیست و احتمالا حاشیه‌های حضور این زن قرمزپوش به این زودی‌ها تمام نخواهد شد. چنانچه ۲۸ اردیبهشت ۹۶ و همان دیدار جنجالی با تتلو مصداق این مدعا است. به اعتقاد بسیاری از چهره‌ها و تحلیلگران سیاسی آن دیدار نقش پررنگی در شکست رییسی در انتخابات ریاست‌جمهوری دوازدهم داشت. به عنوان مثال امیر محبیان، تحلیلگر اصولگرا این دیدار را نشانه بدی توصیف کرده و گفته بود: «ما اصولگرایان مدعی هستیم قدرت برای ما ارزش درجه دو را دارد و اهمیت نخست متعلق به ارزش‌های دینی است… قدرت نباید آنقدر اهمیت یابد که هر کاری مجاز شود. این دیدار نشانه‌ای از غلبه پوپولیسم و قدرت‌گرایی است. افول ما تا این حد بوده است که از شاخص‌هایی مانند مراجع و علمای بزرگ دین به رپرهای زیرزمینی رسیده‌ایم؟ هر توجیهی شود، بی‌معناست.»
ناصر ایمانی، دیگر تحلیلگر اصولگرایی است که این ملاقات را «یک اشتباه بزرگ» خواند.
محمد دهقان، نایب‌رییس فراکسیون ولایی مجلس و رییس ستاد انتخاباتی قالیباف نیز با تاکید بر اینکه «این کار [دیدار با تتلو] در نهایت برای آقای رییسی ضرر داشت و بسیاری از افراد را به تردید انداخت»، از این ملاقات به عنوان یکی از عوامل ریزش آرای رییسی صحبت کرده بود. مصطفی میرسلیم، دیگر کاندیدای اصولگرایان در انتخابات اخیر هم در گفت‌وگویی با اشاره به دیدارش به رییسی گفته بود: «رفتم خدمت آقای رییسی و یک آقایی کنار ایشان بود. رفیق من گفت ایشان آقای تتلو هستند… در دلم گفتم کار تمام شد و آقای رییسی از این کار ضربه خورد.»
انتخابات تمام شده اما بد نیست این انتقادها را یک بار دیگر به آقای رییسی یا مشاوران و حلقه نزدیکان او یادآوری کنیم چرا که از اظهارنظرها، سفرها، سخنرانی‌ها و مصاحبه‌های وی این طور برداشت می‌شود که پرونده انتخابات را در ذهن خود نبسته‌اند و در این صورت نباید خطای‌های گذشته را تکرار کنند.
گریتا برلین، ۷۷ ساله و اهل ایالت میشیگان است. عضو «جنبش غزه آزاد» است و موسسه جوانان آستان‌قدس رضوی هم به همین صفت او را به حضور در کنفرانس مذکور با عنوان «قدس، پایتخت همیشگی فلسطین» دعوت کرده است.