پنج‌شنبه 23 فروردین 1403
خانهاخبار روزدرس‌بزرگ قوانین‌حمایتی عراق از تولیدکننده‌داخلی

درس‌بزرگ قوانین‌حمایتی عراق از تولیدکننده‌داخلی

رئیس میز عراق گفت:‌ قانون حمایت عراق بر این اساس استوار شده که تولیدکنندگان داخلی را حمایت کرده و به آنها ممنوعیت اجازه ورود آن کالا را اعطا می‌کند و تا زمانی که آن تولیدکننده از لحاظ تامین نیاز بازار و قیمت تولیدی بتواند بازار را پوشش دهد، عراق نیز از تولیدکننده خود حمایت کند.

به گزارش رتبه‌آنلاین، یحیی آل‌اسحاق رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق منتقد فشارهای اقتصادی که طرف عراقی به پیمانکاران و صادرکنندگان ایرانی وارد می‌آورد، است.

طبق گفته رئیس سابق اتاق بازرگانی تهران،‌ عراقی‌ها تحت این عنوان که می‌خواهند در سیمان خودکفا شوند، حتی پروژه‌های عمرانی خود را به ایرانی‌هایی که در مزایده‌ها برنده می‌شوند هم نمی‌دهند؛ یکی از بازارهای عراق که ایران روی آن حساب ویژه باز کرده، بازار سیمان عراق بود اما از چند ماه پیش عراقی‌ها تعرفه واردات سیمان از ایران را افزایش داده که این مسئله باعث محدودیت‌های اساسی بر سر راه صادرات سیمان ایران به عراق شد؛ واقعیت آن است که عراقی‌ها تحت عنوان “خودکفایی” می‌خواهند در تولید و صنعت سیمان خودکفا شوند و بر همین اساس واردات “سیمان ایرانی” را ممنوع اعلام کردند.

وزیر اسبق صنایع و معادن ایران درخصوص سرمایه‌گذاری مشترک برای ورود به این بازار نیز از استقبال ابتدایی عراقی‌ها مبنی بر احداث کارخانه‌های سیمان برای تولید مشترک کلینکر خبر داد و سرمایه‌گذاران سیمان ایرانی در مزایده‌ها نیز شرکت کردند، اما حتی وقتی ایرانی‌های در مزایده‌های آن‌ها شرکت کردند عراقی‌ها رفتار مناسبی از خود نشان ندادند و پروژه‌ها را به ایرانی‌ها واگذار نکردند.

عراقی‌ها تحت این عنوان که می‌خواهند در صنعت سیمان خودکفا شوند، حتی وقتی به توافق هم می‌رسیم بازهم سنگ‌اندازی می‌کنند یعنی اول می‌پذیرند که ایرانی‌ها در کارخانه‌های عراق سرمایه‌گذاری کنند اما بعد می‌گویند امکان‌پذیر نیست.

در همین راستا، ابراهیم رضازاده رئیس میز عراق در ایران به خبرنگار رتبه‌آنلاین درخصوص مشکلات صادرات سیمان ایران به این کشور گفت: از سال93، صادرات سیمان به عراق با محدودیت‌هایی مواجه شد که در ابتدا بحث الزام نماینده تجاری صادرکننده سیمان ایرانی مطرح شد و پس از اندک زمانی محدودیت 2500 تنی صادرات سیمان را وضع کردند.

وی ادامه داد: محدودیت‌ها کم‌کم با افزایش روبه‌رو می‌شد اما با توافقات صورت گرفته، این محدودیت‌ها از حجم 2500 تن به 25 هزارتن رسید و در نهایت این محدودیت لغو شد.

رضازاده با اشاره به اینکه در انتهای پاییز سال94 به شرکت‌های سیمان این هشدار مبنی بر قطع واردات سیمان ایرانی از سوی عراقی‌ها عملی‌ می‌شود، تاکید کرد: برای حفظ بازار سیمان عراق، به تولیدکنندگان پیشنهاد سرمایه‌گذاری مشترک با طرف عراقی برای از دست ندادن این بازار ارائه شد زیرا شرکت‌های ما وابسته به صادرات سیمان به عراق هستند.

رئیس میز عراق با اشاره به اینکه روابط مشترک اقتصادی باید برد-برد باشد، تصریح کرد: اغلب شرکت‌های سیمانی ایرانی متعلق به هلدینگ‌های دولتی هستند که تحرک مناسبی در بازارهای صادراتی ندارند و شاید باور قطع واردات از سوی طرف عراقی را نمی‌دیدند چراکه این کشور حتی در سال93، 10میلیون تن انواع سیمان را از این وارد کرد اما متاسفانه طی سال‌های اخیر برای حفظ بازار، هیچ ظرفیت‌سازی انجام نشد.

وی اضافه کرد: چند کارخانه‌ای که امروز برای تولید به بازار عراق آمده‌اند نیز تاکنون به مرحله بهره‌برداری نرسیده و نمی‌توان به تولیدات این کارخانه‌ها فعلا چشم دوخت.

رضازاده از قول روی هوای عراقی به طرف ایرانی نیز گفت: سرقینی معاون وزیر صمت، در دیدار با طرف عراقی قول مساعد گرفت که اگر نیاز داخلی آنها بر اساس شروع سازندگی‌ها در این کشورها افزایش پیدا کرد و به قانون حمایت از تولید عراق لطمه‌ای وارد نشود، از ایران برای تامین سیمان خود کمک بگیرد.

وی تصریح کرد: قانون حمایت عراق بر این اساس استوار شده که تولیدکنندگان داخلی را حمایت کرده و به آنها ممنوعیت اجازه ورود آن کالا را اعطا می‌کند و تا زمانی که آن تولیدکننده از لحاظ تامین نیاز بازار و قیمت تولیدی بتواند بازار را پوشش دهد، عراق نیز از تولیدکننده خود حمایت کند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: امروز سرمایه‌گذار فرانسوی به همراه عراقی‌ها با سرمایه‌گذاری مشترک توانسته ظرفیت 30میلیون تنی را به گونه‌ای تامین کنند که تنها بازار این کشور 21میلیون تن نیاز به سیمان دارد، بنابراین اگر حتی در دوران سازندگی عراق نیاز به تامین سیمان باشد، احیانا آنها به سرعت بازارشان را تامین می‌کنند.

اخبار مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

بیشترین بازدید