پنج‌شنبه 20 مرداد 1401
خانهاخبار روزدرآمد 7000 میلیارد دلاری صنعت توریسم جهانی

درآمد 7000 میلیارد دلاری صنعت توریسم جهانی

مونا مشهدی رجبی:در سالهای اخیر توجه به صنعت توریسم و افزایش سهم این صنعت در اقتصاد کشورها افزایش یافته است. آمار نشان می‌دهد طی ده سال گذشته  صنعت توریسم سالانه بالغ بر ۷ هزار میلیارد دلار درآمد ایجاد کرده است و این سهم در سال ۲۰۱۷ به بیش  از ۸ هزار میلیارد دلار خواهد رسید.

به گزارش رتبه‌ آنلاین به نقل از کنسول توریسم و سفر جهانی، تاثیر صنعت توریسم در اقتصاد را می‌توان به دو دسته تاثیرات مستقیم و تاثیرات غیرمستقیم تقسیم کرد. تاثیرات اقتصادی مستقیم این صنعت در سال‌های اخیر بالغ بر ۲ هزار میلیارد دلار است . در این سال‌ها صنعت توریسم بیشترین درآمد را در قاره امریکا داشت و بعد از امریکا، اتحادیه اروپا و در نهایت کشورهای شمال شرق آسیا قرار دارد.

تاثیرات مستقیم  صنعت توریسم روی اقتصاد چیست

طبق این گزارش تاثیر مستقیم صنعت توریسم شامل ساخت  هتل‌ها و اقامتگاه‌ها، تامین تجهیزات حمل و نقل، ایجاد صنایع مرتبط با صنعت سرگرمی  و در نهایت ایجاد جذابیت‌های توریستی در کشور است. البته تامین غذا و هزینه‌هایی که توریستها برای تفریح و خرید اجناس مختلف صرف می‌کنند می‌تواند در بخش هزینه‌های غیر‌مستقیم صنعت توریسم جای بگیرد که بدون شک سهم بیشتری در اقتصاد دارد .به عنوان مثال توریست‌ها برای خرید یادگاری و سوغات از کشور یا شهری که به آن سفر می‌کنند هزینه‌های زیادی می‌کنند و این هزینه‌ها می‌تواند منافع مالی زیادی را به اقتصاد کشور تزریق کند.

نرخ رشد درآمد صنعت توریسم در دنیا

در سال ۲۰۰۶ میلادی مجموع درآمد مستقیم و غیرمستقیم صنعت توریسم در دنیا برابر با ۶.۰۳ هزار میلیارد دلار بود و در سال ۲۰۱۰ به مرز ۶.۲۴ هزار میلیارد دلار رسید. در سال ۲۰۱۵ میلادی درآمد این صنعت از مرز ۷.۱۷ هزار میلیارد دلار گذشت و در سال گذشته رکورد ۷.۶۱ هزار میلیارد دلار را ثبت کرد. در این بازه ده ساله درآمد این صنعت با افزایش ۲۶ درصدی همراه بود.

اخبار مرتبط

بیشترین بازدید