به گزارش رتبه آنلاین به نقل از کوین تلگراف در حالی که قوانین نظارتی بیت کوین در ایران قطعی نیستند، گزارش جدیدی از یک بنیاد تحلیل بلاک چین‌ به نام Elliptic نشان می‌دهد که ایران ممکن است از استخراج‌ قانونمند بیت کوین، بیش از ۱ میلیارد دلار درآمد داشته باشد و این مساله می‌تواند به این کشور کمک کند تا تحریم‌های اقتصادی ایالات متحده آمریکا را دور بزند.

گزیده‌ای از گزارشی که Elliptic منتشر کرده است نشان می‌دهد که ایران در حال حاضر ۴٫۵ درصد از کل فعالیت‌های استخراج بیت کوین را در جهان به خود اختصاص می‌دهد. در بخشی از این گزارش آمده:

در دهه گذشته درآمد نفتی ایران بیش از ۷۰ درصد کاهش یافته است. حال استخراج Bitcoin، صدها میلیارد دلار برای دولت درآمد ایجاد کرده و به دور زدن تحریم‌های نفتی کمک می‌کند.

همچنین در این گزارش ضمن اشاره به درآمد سالیانه ایران از استخراج بیت کوین آمده است:

ایالات متحده آمریکا تحریم اقتصادی کلی علیه ایران، مثل ممنوعیت واردات و تحریم موسسات مالی، اعمال می‌کند و ایران به استخراج بیت کوین به عنوان یک راه حل برای مقابله با این تحریم‌ها نگاه می‌کند.

درآمد بالای ایران از استخراج بیت کوین با سوزاندن نفت!

این گزارش می‌گوید که نفت برای ایران به وفور و ارزان در دسترس است که باعث شده عملیات هزینه‌بر استخراج برای این کشور نسبتا ارزان تمام شود. در نهایت نفتی که توسط آمریکا تحریم شده، به استخراج بیت کوین منجر می‌شود. این امر سبب شده تا ایران بتواند نفت خود را از راه غیر مستقیم به فروش برساند. یعنی فروش بیت کوین استخراج شده با انرژی نفت!

این گزارش همچنین اشاره می‌کند که این فعالیت‌ها به سیاست رسمی تبدیل شده‌اند و ایران قوانینی تصویب کرده است که نهادهای بانکی را قادر می‌کند تا با رمز ارزهایی نظیر بیت کوین، واردات انجام دهند. اکنون افراد می‌توانند با دریافت مجوز از وزارت صنعت، معدن و تجارت ضمن کسب اجازه از وزارت نیرو، به‌طور قانونی اقدام به استخراج بیت کوین نمایند.

این اخبار بین‌المللی منعکس‌کننده سیاست‌های داخلی است. چند روز پیش گفتیم مجلس به دنبال جبران کسری بودجه ایران با استخراج رمز ارزها است. محمدرضا پورابراهیمی، رییس کمیسیون اقتصادی مجلس، چند روز قبل گفت تاثیر رمز ارزها در حل معضل کسری بودجه را نباید نادیده گرفت و برای مدیریت آن، باید ظرفیت اقتصادی کشور را در جهت استخراج ارز دیجیتال به کار بست. در صورت اتخاذ سیاست‌های درست در این زمینه، قادر به تامین حدود ۳ الی ۴ میلیارد دلار منابع ارزی خواهیم بود.