دوشنبه 1 مرداد 1403
خانهگوناگوندرآمدهای گمرکی به کمک سامانه جامع گمرکی سه برابر شد

درآمدهای گمرکی به کمک سامانه جامع گمرکی سه برابر شد

گمرک ایران از افزایش سه برابری درآمدهای گمرکی با اجرای سامانه جامع گمرکی خبر داد و اعلام کرد : امکان جعل اسناد با ارتقای سامانه های الکترونیکی در گمرک هوشمند وجود ندارد.

به گزارش رتبه آنلاین، ثبت سفارش و تمامی اسناد و مدارک ترخیص با اظهار صاحب کالا به صورت الکترونیکی و هوشمند انجام می شود و امکان جعل اسناد وجود ندارد.

بنابراین گزارش ؛ با همکاری و مساعدت سازمان بنادر و دریانوردی از اواخر سال گذشته تبادل اطلاعات میان گمرک و بندر به صورت الکترونیکی انجام و تمامی عملیات با اتصال سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی به بندر به صورت الکترونیکی ثبت می شود.

هم اکنون بارگذاری اسناد به صورت الکترونیکی در سامانه جامع گمرکی انجام می شود و با هوشمند سازی تمامی مراحل ورود و تطبیق اطلاعات با بارنامه الکترونیک ، مانیفست الکترونیک ، فاکتور الکترونیک ، عدل بندی الکترونیک ، اظهار الکترونیک ، گواهی مبدا ، قبض انبار الکترونیک و مجوزهای الکترونیکی سازمان های همکار گمرک امکان بارگذاری اسناد مجعول وجود ندارد و در صورت هر گونه مغایرت سامانه جامع گمرکی به صورت خودکار  از ادامه مراحل انجام تشریفات گمرکی جلوگیری می کند.

با ارتقای سامانه جامع گمرکی از ابتدای سالجاری کنترل های گمرکی به صورت سیستمی انجام و تطبیق اطلاعات در تمامی مراحل ترخیص کاملا الکترونیکی و هوشمند صورت می پذیرد که این مهم دستاورد بزرگی در گمرک الکترونیک به شمار می رود.

گمرک ایران با الکترونیکی کردن تمامی رویه های گمرکی موفق شد درآمدهای خود را نسبت به زمان قبل از پیاده سازی سامانه جامع گمرکی به سه برابر افزایش دهد و سال گذشته با کسب 33000000000000 ریال مجموع درآمدهای وصولی بهترین رکورد را در کسب درآمدها کسب نماید و این در حالی است که واردات کالا به کشور در سال گذشته نسبت به مدت زمانی قبل از پیاده سازی سامانه جامع گمرکی کاهش داشت.

همچنین مجموع درآمدهای گمرکی در شش ماهه سالجاری به 16000000000000 ریال رسید که نسبت به مدت مشابه سال قبل 37 درصد رشد نشان می دهد و عمده ترین دلیل آن هم گمرک الکترونیک بوده است.

اقدامات گمرک ایران در حوزه گمرک الکترونیک تاکنون مورد تحسین رئیس جمهور، رئیس مجلس شورای اسلامی ، معاون اول رئیس جمهور ، سازمان جهانی گمرک ، روسای چندین گمرک مهم جهان ، نمایندگان ملت در مجلس و دیگر مسئولان کشوری قرار گرفته است.

دبیر کل سازمان جهانی گمرک هم هفته گذشته پس از بازدید از سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی گمرک اعلام کرد که تحت تاثیر اصلاحات گمرکی ایران قرار گرفتم و بارها در طول مدت اقامت در تهران دستاوردهای گمرک جمهوری اسلامی ایران را در گمرک الکترونیک تحسین و  موفقیت جوانان ایرانی را در بومی سازی گمرک دیجیتال تمجید کرد.

گمرک با تحولاتی که ایجاد کرد، توانست سال گذشته در دولت الکترونیک در میان سازمان های دولتی ، رتبه اول را از آن خود کند و به عنوان دستگاه برتر در اقتصاد مقاومتی معرفی شد. اما افتخاراتش به همین جا ختم نشد و قوه قضاییه هم گمرک را به عنوان سازمان برتر در مبارزه با قاچاق کالا و ارز معرفی کرد.

همچنین گمرک ایران در سیزدهمین جشنواره شهید رجایی در سالجاری  به عنوان سازمان برتر معرفی شد و تندیس و لوح عنوان سازمان برتر  از سوی رئیس جمهوری به گمرک ایران اعطا شد.

سامانه های الکترونیکی گمرک ایران یک فن آوری دانش بنیان است که تماما با تکیه بر دانش بومی و به دست دانش پژوهان جوان داخلی طراحی و راه اندازی شده است .

منبع : خبرآنلاین

اخبار مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

بیشترین بازدید