دوشنبه 31 اردیبهشت 1403
خانهخبرداخلی‌سازی خودروهای چینی به بالای ۴۰درصد می رسد

داخلی‌سازی خودروهای چینی به بالای ۴۰درصد می رسد

محسن صالحی‌نیا درباره اینکه میزان داخلی‌سازی در خودروهای چینی در سال97 باید به 40درصد برسد، اظهار کرد: وقتی خود را خودروساز تلقی می‌کنیم باید آن را از چند جنبه بررسی کنیم؛ یکی این که امکان طراحی و تحقیق و توسعه را برای رسیدن به کیفیت و شرایط از نظر استاندارد و ایمنی مصرف سوخت و استانداردهای مطلوب مشتری مهیا کنیم و دیگری این که به توسعه محصولات جدید بپردازیم.معاون وزیر صنعت گفت: طراحی خودروها در کشور تا به امروز بیشتر بر اساس کپی برداری از خودروهای سایر کشورها بوده است و چنانچه امروز هم بخواهیم این سیاست را ادامه دهیم باید شرایط جدیدی را ایجاد کنیم.

به گزارش رتبه آنلاین، وی درباره شرایط گذرانده شده توسط خودروسازی داخلی خاطر نشان کرد: طراحی خودروها در کشور تا به امروز بیشتر براساس کپی‌برداری از خودروهای سایر کشورها بوده است و چنانچه امروز هم بخواهیم این سیاست را ادامه دهیم باید شرایط جدیدی را ایجاد کنیم.

صالحی‌نیا با بیان اینکه با ایجاد انگیزه اقتصادی از نظر محصول و قیمت تمام شده می‌توانیم خودروسازان را به افزایش تولید داخل ترغیب کنیم، تاکید کرد: دلیل این که این تصمیم را درباره خودروهای چینی اعلام کردیم  این است که در حال حاضرخودروهای چینی نمادی از خودرو است که از نظر طراحی و توسعه محصول در مرحله عقب‌تری نسبت به سایر خودروها قرار دارند و در این میان خودروهای سمند، 206 و تیبا مرحله داخلی‌سازی خود را از این حداقل گذرانده‌اند.

معاون وزیر صنعت با اشاره به مکانیزم طراحی شده این وزارتخانه در این زمینه، گفت: مکانیزمی طراحی کرده‌ایم که اگر خودروسازان نخواهند تیراژ ساخت اعلام شده را انجام دهند، از لحاظ اقتصادی با مشکل روبرو می‌شوند.این تفکیک به این صورت است که اگریک خودرو 20درصد ساخت داخل داشته باشد، هیچ مزیت تعرفه‌ای به آن نمی‌دهیم. یعنی اگر کسی بخواهد به میزان 20درصد ساخت داخل انجام دهد به همان میزان باید حقوق گمرکی را بپردازد که برای وارد کردن خودروی کامل باید پرداخت شود. اما اگر از 20درصد فراتر رفت و به 30درصد رسید، یک مزیت یک طبقه‌ای به آن می‌دهیم. همچنین اگر از 30درصد به 40درصد رسید یک مزیت یک طبقه‌ای دیگر نیز به آن می‌دهیم.

وی با اشاره به امکان استفاده از شرایط حداکثری مزیت‌های گمرکی، افزود:حداکثر میزان استفاده از مزیت‌های گمرکی مربوط به زمانی است که داخلی‌سازی بالای 40درصد باشد. یعنی ما حداکثر حمایت خود را از خودروهایی انجام می‌دهیم که حداقل 40درصد ساخت داخل باشند، چراکه معتقدیم خودروسازان نمی‌توانند بدون تکیه به قطعه‌سازی و بدون استفاده از ظرفیت و پتانسیل آن‌ها به عنوان یک خودروساز دارای ریشه عمل کرده و فعالیت ادامه‌دار داشته باشند.

صالحی‌نیا درباره اهداف این وزارتخانه برای ایجاد این شرایط اظهار کرد: خودروسازی که خودروی چینی مونتاژ می‌کند، وقتی می‌تواند اقتصادی عمل کند که تیراژ خود را با روند اقتصادی بالا ببرد.

به گفته او تولید اقلام محوری مانند قطعات الکتریکی، قطعات فرمان و  مواردی از این دست در رسیدن به داخلی‌سازی 40درصدی نقش بالایی دارد و اگر ما بخواهیم به داخلی‌سازی بیش از  40درصد برسیم باید برای این‌ها نهادسازی کنیم و قطعه‌سازان را در کشور به سمت ارتقای فن‌آوری سوق دهیم.

صالحی‌نیا با اشاره به اینکه در مواردی که خلا قطعه‌سازان را داریم باید نسبت به ایجاد آن‌ها اقدام کنیم، گفت: در این صورت با تولید انبوه قطعات محوری می‌توانیم چندین خودرو را ایجاد کنیم زیرا خودروها بیشتر از نظر ظاهر یعنی بدنه و تزئینات داخلی و آپشن‌هایی که به آن اضافه می‌شود تفاوت دارند و اغلب آن‌ها در قوای محوری و قوای محرکه دارای قطعات مشترک هستند.

معاون وزیر نفت در پایان تاکید کرد: بنابراین سیاست حداقل 40درصد ساخت داخل برای خودروسازانی که می‌خواهند تولید خود را اقتصادی کنند موثر است.

منبع: اقتصادآنلاین

اخبار مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

بیشترین بازدید