سه‌شنبه 1 خرداد 1403
خانهخبراجتماعی و شهریخبر مهم درباره عرضه املاک در بورس

خبر مهم درباره عرضه املاک در بورس

محمود محمودزاده، معاون وزیر راه و شهرسازی در حالی از امکان عرضه املاک افراد حقیقی در کنار عرضه املاک نهادهای مختلف در بورس کالا خبر داده است که علیرضا ناصرپور، معاون توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس کالای ایران، آمادگی کامل این بورس برای میزبانی از عرضه املاک افراد حقیقی را اعلام می‌کند.

معاون توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس کالای ایران اظهار داشت: مطابق دستورالعمل معاملات املاک و مستغلات در بورس کالای ایران، قابلیت عرضه املاک اشخاص حقیقی وجود دارد و در صورت تقاضای افراد حقیقی برای عرضه املاکشان در بورس کالا نه تنها بسترهای مقرراتی از گذشته فراهم شده، بلکه بسترهای فنی آن نیز موجود است.

ناصرپور افزود: امکان عرضه املاک حقیقی همانند اشخاص حقوقی در بورس کالای ایران فراهم است که در این راستا در اواخر سال گذشته یک ملک متعلق به بخش خصوصی مورد پذیرش قرار گرفت.

  وی اظهار داشت: بسته به تقاضایی که برای پذیرش و عرضه املاک اشخاص حقیقی ارائه شود، این امکان در بورس کالا وجود دارد که فرآیند مربوطه را انجام دهیم.

  دو مزیت مهم

  وی درخصوص مزایای عرضه املاک اشخاص حقیقی در بورس کالا گفت: از آنجا که معاملات در بورس کالا در قالب حراج انجام می‌شود، از این رو از جمله مزیت عرضه املاک در وهله اول این است که مناسب‌ترین شیوه برای کشف قیمت رقم می‌خورد. از سوی دیگر دسترسی مطلوبی به اطلاعات املاک عرضه‌‌شده در بورس کالا در سطح ملی وجود دارد و خریداران در صورت تمایل می‌توانند پیشنهاد خرید خود را ارسال کنند.

  معاون توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس کالای ایران تصریح کرد: بنابراین مهم‌ترین مزیت‌های عرضه املاک در بورس کالا را می‌توان کشف قیمت مناسب برای طرفین معامله و بازاریابی مطلوب به واسطه اطلاع‌رسانی گسترده از طریق کانال‌های رسمی بورس به فعالان بازار املاک عنوان کرد.

  حضور انبوه سازان از دو مسیر

  ناصرپور در بخش دیگری از صحبت‌های خود به امکان حضور انبوه‌‌سازان برای عرضه املاک در بورس کالا نیز اشاره کرد و گفت: انبوه‌سازان از دو طریق قادرند از ابزارهای بورس کالا استفاده کنند. اول تامین مواد اولیه و مصالح ساختمانی مورد نیاز خود از طریق بورس کالا و دوم از طریق فروش املاک؛ در حقیقت در حال حاضر شرایط خرید مصالح شامل میلگرد و تیرآهن و تامین مالی انبوه‌سازان در این بخش از طریق بورس کالا فراهم است که در صورت عرضه سیمان نیز قادر به تامین این کالا از طریق بورس خواهند بود.

  وی تصریح کرد: بورس کالا به دنبال قابلیت‌های دیگری مانند اوراق خرید دین و ابزارهایی از این دست نیز است تا به نوعی در تامین مالی خریداران این نوع محصولات گام برداشته و کمک نماید. این مورد در دست بررسی است و با توجه به اینکه مقررات آن موجود است در صورت تقاضا امکان انتشار این اوراق هم وجود دارد.

  ناصرپور در خاتمه اظهار داشت: اوراق خرید دین در بخش مسکن می تواند بسیار کارآمد باشد و از دیگر سو اوراق سلف مسکن و صندوق های املاک و مستغلات و زمین و ساختمان از دیگر ابزارهایی هستند که می‌تواند به توسعه بخش مسکن کمک نمایند.

   

  منبع: مهر
  اخبار مرتبط

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  بیشترین بازدید