اگر به قیمت های فعلی تعدادی از این خودرو ها نگاهی داشته باشیم هیچ گونه تناسبی نسبت به خودرو و رقم درخواستی وجود ندارد.

قیمت خودروهای تولید داخل از ابتدای سال ۹۷ روند صعودی را در پیش گرفت که این روند هم اکنون در حالیکه وارد سومین ماه از فصل بهار شدیم به طور بی سابقه ایی افزایش یافته است.

افزایش قیمت از سوی خودروسازان از یک سوء و عدم عرضه خودرو به بازار در مقاطعی از جمله دلایلی است که فعالان بازار برای این گرانی عنوان می کنند. هر چند که نقش واسطه ها نیز در این میان پر رنگ است.

مقایسه قیمت خودروهای داخلی از ۱۵ فروردین۹۷ و بعد از پایان تعطیلات نوروزی نسبت به امروز ۶ خرداد نشان از افزایش قیمت در تمامی مدل ها تولیدی دارد. این افزایش قیمت به گونه ایی است که در برخی از خودروها شاهد اختلاف ۳۰ میلیون تومانی قیمت نسبت به فروردین ماه هستیم و این در حالی است که اگر به قیمت های فعلی تعدادی از این خودرو ها نگاهی داشته باشیم هیچ گونه تناسبی نسبت به خودرو و رقم درخواستی وجود ندارد.
از خودروهایی که بیشترین افزایش قیمت را طی این مدت تجربه کرده اند می توان به مزدا ۳ ، خودروی خانواده رنو شامل ال ۹۰، ساندرو و ساندرو استپ وی ، پژو ۲۰۷، دنا، خانواده هیوندایی شامل آی ۲۰ و اکسنت و جک S5 اشاره کرده که این خودروها از ۸ تا ۳۰ میلیون تومان افزایش قیمت را فقط طی ۲ ماه تجربه کرده اند.

خودروهایی مانند پراید، سمند، پارس سال، ساینا و پژو ۲۰۶ تیپ ۲ را می توان از جمله خودروهایی دانست که طی این ۲ ماه رشد قیمتی کمتری را تجربه کرده و به طور متوسط تا ۳ میلیون تومان افزایش قیمت را داشته اند.
معمولا در فصل تابستان و هم زمان با آغاز مسافرت های تابستانی بازار خرید و فروش خودرو رونق گرفته و شاهد افزایش معاملات در این حوزه خواهیم بود اما با وضعیت قیمت خودروها و روند افزایشی آن شاید امسال عده ایی که قصد خرید خودروی صفر کیلومتر را دارند نتوانند آن را خریداری کرده و لذا به ناچار بخشی از متقاضیان بازار به سمت خرید خودروی کار کرده بروند .

اما با توجه به آشفته بازاری که هم اکنون در این حوزه وجود دارد جا دارد تا دستگاه های مسئول هر چه زودتر نسبت به کنترل وضعیت و قیمت ها اقدامات لازم را انجام دهند زیر آنگونه که فعلا شاهد بی ثباتی در بازار هستیم آینده خوبی برای بازار خودروی ایران نمی توان متصور بود .

در این جدول قیمت خودروهای داخلی در ۱۵ فرودین ماه و قیمت روز (۶ خرداد) آمده است.

قیمت های درج شده مربوط به خودروهای کاردکس در بازار است و در صورتی که خریدار خواهان خودروی دارای پلاک باشد باید رقمی اضافه تر را پرداخت کند.
معمولا زمان پلاک شدن خودرو های کاردکس یک هفته تا ۱۰ روز بستگی به کارخانه تولید کننده خودرو دارد.