سه‌شنبه 8 خرداد 1403
خانهاخبار روزتولیدکنندگان مرغ، بدنبال افزايش قيمت

تولیدکنندگان مرغ، بدنبال افزايش قيمت

قیمت مرغ با عبور از تعطیلات نوروز به دلیل عرضه زیاد روند نزولی گرفته و این در حالی است که قیمت نهاده‌هایی همچون کنجاله سویا و ذرت با افزایش قیمت ارز به شدت بالا رفته است.

 قیمت مرغ با عبور از تعطیلات نوروز به دلیل عرضه زیاد روند نزولی گرفته و این در حالی است که قیمت نهاده‌هایی همچون کنجاله سویا و ذرت با افزایش قیمت ارز به شدت بالا رفته است.

به گزارش رتبه آنلاین به نقل از فارس، محمد یوسفی در مورد آخرین وضعیت بازار عرضه و تقاضای مرغ پس از ایام نوروز، خاطرنشان کرد: قیمت مرغ به دلیل افزایش عرضه نه تنها افزایش نداشته، بلکه با کاهش هم روبه‌رو بوده است. به طوری که بازار مرغ اکنون بسیار کم‌رونق است و روز پنج‌شنبه عمده‌فروشی‌های تهران هر کیلوگرم مرغ را به قیمت ۷۲۰۰ تومان عرضه می‌کردند.

وی در مورد قیمت مرغ درسطح خرده‌فروشی‌ها هم گفت: غرفه‌های سازمان میادین و شرکت‌های تعاونی هر کیلوگرم مرغ را ۷۲۹۰ تومان عرضه کرده و مغازه‌های سطح شهر بنا به منطقه و شرایط تا ۸۵۰۰ تومان هم هر کیلوگرم مرغ را عرضه می‌کنند.

به گفته رئیس انجمن صنفی پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی امروز هر کیلوگرم مرغ با ۲۰۰ تومان کاهش در میدان بهمن مواجه شده است.

یوسفی با اشاره به افزایش قیمت ارز و در نتیجه افزایش هزینه‌های تمام‌شده مرغداران بابت تأمین نهاده‌هایی همچون کنجاله سویا و ذرت گفت: از ۴ ماه آخر سال ۹۶ قیمت نهاده‌هایی همچون کنجاله سویا و ذرت به شدت افزایش یافته، اما از آنجایی که تولید مرغ در کشور زیاد است، قیمت تغییری نکرده است.

قیمت نهاده دوبرابر شده، اما قیمت مرغ ثابت است

وی افزود: اگر به آرشیو قیمت‌ها مراجعه کنید قیمت هر کیلوگرم ذرت در بورس کالا در سال ۹۵، ۶۲۰ تومان بود و قیمت هر کیلوگرم مرغ هم بر پایه ۷ هزار تومان در آن زمان به فروش می‌رسید، اما اکنون هر کیلو کنجاله سویا به صورت نقدی و تحویل در بنادر کیلویی ۲۱۰۰ تومان به فروش می‌رسد که اغلب مرغداران امکان تهیه نهاده به صورت نقدی را ندارند و در نتیجه مجبور هستند، از واسطه‌ها به صورت نسیه خریداری کنند که هر کیلو کنجاله سویا برای آن‌ها حداقل ۲۵۰۰ تومان تمام می‌شود.

به گفته یوسفی اکنون هر کیلو ذرت در بنادر جنوبی ۱۰۵۰ تومان و در بنادر شمالی ۱۱۰۰ تومان خریداری می‌شود که باز این هم قیمت نقدی است و برای مرغداری که پرداخت نهاده را طی چند ماه انجام می‌دهد، بیش از این‌ها تمام می‌شود.

پشتیبانی امور دام نهاده را قطره چکانی در بازار عرضه می‌کند

وی در پاسخ به اینکه مگر شرکت پشتیبانی امور دام برای تنظیم قیمت نهاده‌ها کنجاله سویا در بازار توزیع نمی‌کند، گفت: این شرکت به میزان محدود و با قیمت مصوب دولتی که باید گفت: به صورت قطره‌چکانی است، نهاده به مرغداران توزیع می‌کند که چندان تأثیری در بازار ما ندارد و نمی‌تواند نیاز کامل مرغداران را برآورده کند.

رئیس انجمن صنفی پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی تصریح کرد: در دیدار نوروزی با وزیر جهاد کشاورزی و معاون امور دام مشکلات عنوان شد که امیدواریم راه چاره‌ای بیندیشند، وگرنه صنعت تولید مرغ در کشور با بحران مواجه خواهد شد.

اخبار مرتبط

بیشترین بازدید