دوشنبه 27 فروردین 1403
خانهگوناگونتهران زلزله بیاید چه می‌شود؟

تهران زلزله بیاید چه می‌شود؟

رئیس سابق مرکز ژئوفیزیک دانشگاه تهران گفت: ساز و کار زمین لرزه‌ای که در غرب کشور رخ داده، بسیار به گسل شمال تهران نزدیک است با این تفاوت که در غرب کشور، جمعیت به اندازه تهران فشرده نیست.

به گزارش رتبه آنلاین، نصرالله کمالیان درمورد وقوع زلزله در شهر تهران گفت: ساز و کار زمین لرزه‌ای که در غرب کشور رخ داده، بسیار به ساز و کار گسل شمال تهران نزدیک است و اثراتی که از زلزله در کرمانشاه مشاهده شده نیز در پایتخت دیده می‌شود، با این تفاوت که در غرب کشور، جمعیت به اندازه تهران فشرده نیست.

وی در ادامه گفت: می توان مقدار تلفات زمین لرزه در تهران را پیش‌بینی کرد اما در صورت بروز حادثه برای مصدومان قریب به ۲ میلیون کمبود جا خواهیم داشت.

رئیس سابق مرکز ژئوفیزیک دانشگاه تهران، مشکل عمده را کمک رسانی عنوان کرد و افزود: امدادرسانی در تهران بسیار سخت است، در صورت وقوع زمین لرزه با مقیاس بالا، پایتخت به طور قطع قفل می شود و هیچ نوع رفت و آمدی در تهران امکان پذیر نخواهد بود.

کمالیان تصریح کرد: در ماجرایی مثل سقوط هواپیمای نظامی که چند سال گذشته رخ داده بود، از وردآورد کرج تا میدان امام حسین تهران قفل شده بود؛ که این مساله بسیار ساده بود، در نتیجه اگر اتفاقی رخ دهد به هیچ عنوان تردد شهروندان و خودروهای امدادی امکان پذیر نخواهد بود.

وی با بیان اینکه در ستاد مدیریت بحران شهرداری تهران در این زمینه فعالیت می شود، گفت: اما این اقدامات کافی نیست و ارتباط آن‌ها باید با رسانه‌ها بیشتر شود، چراکه در بحث پیشگیری از بحران باید آموزش‌هایی داده شود و فقط نمی‌توان بعد از بحران را در نظر گرفت.

رئیس سابق مرکز ژئوفیزیک دانشگاه تهران با تاکید بر اینکه شهرداری تهران باید برای پایتخت برنامه ریزی کند، تاکید کرد: کوچه‌های تهران تبدیل به پارکینگ شده است و باید برای اینها تدابیری اندیشیده شود. اگر این معضلات رفع شود، برخی از مشکلات تهران حل خواهد شد.

منبع : دنیای اقتصاد

اخبار مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

بیشترین بازدید